Chcesz mnie zatrudnić? Pokaż mi swoje biuro!

Rynek pracy zmienia się nieustannie. Dotyczy to w szczególności warunków zatrudnienia, stosunku pracodawcy do kandydatów czy sposobów rekrutacji.  Dziś nikogo nie dziwi poszukiwanie pracy i pracowników za pośrednictwem mediów społecznościowych. Co coraz częściej widzimy na takim ogłoszeniu? Zdjęcie biurka – potencjalnego przyszłego miejsca pracy! Jak miejsce pracy rzeczywiście wpływa na jej efektywność?

 

Pracuję – wymagam

Poszukiwanie pracy to nierzadko długi i nużący proces, jednak w czasach rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników role coraz częściej odwracają się. To pracodawcy zabiegają o uwagę kandydatów, którzy z czasem stają się coraz bardziej wymagający. Okazuje się, że w wielu przypadkach siedziba firmy w prestiżowej lokalizacji i atrakcyjna powierzchnia biurowa może przeważyć o decyzji kandydata.

Według badania „BPO i Centra Usług Wspólnych: Pracownicy sektora zabierają głos w sprawie swojego miejsca pracy” 65% respondentów uważa, że nowocześnie zaprojektowane biuro sprzyjające produktywnej pracy może przekonać do wybrania pracodawcy, który oferuje tego typu przestrzeń biurową. Dlatego coraz częściej pojawiające się ogłoszenia w mediach społecznościowych zawierają zdjęcia biurka, biura, czy nawet zespołu. Wystrój przestrzeni biurowej staje się istotnym elementem polityki emloyer brandingowej.

 

Pokaż mi swoje biuro!

Czym jest employer branding? Budowaniem marki pracodawcy. A co jest najważniejsze w budowaniu marki? Wyróżnienie jej na tle innych brandów, podkreślenie jej wyjątkowości, tożsamości, wskazanie przewag konkurencyjnych.

– Nie wolno o tym zapominać podczas projektowania biura – mówi Anna Sulima – Gillow, kierownik Działu Projektowego Forbis Group. – Każda firma jest inna ze względu na branżę w jakiej działa, pochodzenie, styl zarządzania, politykę HR. Nie należy ulegać zatem chwilowym modom aranżacyjnym, tylko zastanowić się dobrze, co za pośrednictwem wnętrza naszego biura chcemy przekazać obecnym i potencjalnym pracownikom.  Wspomniane na początku badanie dowodzi także, iż 81% respondentów chciałoby przed zawarciem umowy o pracę zobaczyć swoje stanowisko/miejsce pracy w biurze. Aranżacja przestrzeni tworzy zatem pierwsze wrażenie, które trudno zatrzeć. Równie ważna jest jednak także funkcjonalność biura. Ta zostanie zweryfikowana już w pierwszych dniach po zatrudnieniu.

 

 Tyle wymagam, ile daję od siebie

Pracodawcy coraz mocniej skupiają się na tym, aby zapewnić swoim pracownikom jak najlepsze warunki do pracy. Nie jest to jednak przysługa jednostronna, bo pracownik odpłaca się za to efektywniejszą pracą.

– Dobrze zaprojektowane, komfortowe wnętrze znacząco wpływa na produktywność pracownika. Pracodawcy coraz częściej biorą to pod uwagę i starają się zapewnić dla swojego zespołu jak najbardziej komfortową przestrzeń biurową. Istotą jest, aby przy projektowaniu takiej przestrzeni, wziąć pod lupę potrzeby i predyspozycje swoich pracowników. Do nich dopasować wnętrze, a nie opierać się jedynie na zmieniających się trendach w urządzaniu przestrzeni – mówi Anna Sulima – Gillow.

 

Biuro, które zachęca do pracy

Co jest w nowoczesnym biurze najważniejsze? – Dzisiejsza praca coraz częściej opiera się na współpracy, a więc kluczem jest przede wszystkim ułatwienie pracownikom wzajemnej komunikacji, przepływu informacji i swobodnego kontaktu. Nie oznacza to wcale open space’ów. Rolę integracyjną mogą spełniać także specjalnie przystosowane do tego przestrzenie z miejscami na formalne i nieformalne spotkania – podkreśla projektantka. Miejsce, w którym spędzamy wiele godzin musi być dobrze oświetlone, mieć zapewnioną sprawną wentylację i dopływ świeżego powietrza. Pracownik powinien mieć zapewnione maksimum komfortu i wygody. Nowoczesny wystrój, kolory i design odzwierciedlają charakter firmy. Będą działać pozytywnie i wpływać na dobry nastrój pracowników. Tak samo jak coraz częściej pojawiające się strefy relaksu, rozrywki, przestrzeń sportowa, czy nowoczesny bufet.

– Biura nowej generacji kładą także nacisk na zdrowie pracowników, dlatego odchodzi się od klasycznego modelu i tworzy się biura tak, aby zachęcały do większego ruchu. Wszystko znajduje się w większych odległościach od siebie, a biurka często nie są przypisane do jednej osoby. Istotna jest także równowaga psychiczna i możliwość skupienia, dlatego przestrzenie powinny być odpowiednio wyciszone – podkreśla Anna Sulima – Gillow. Dobrze, jeżeli aranżacja powierzchni wymusza jednocześnie bardziej nieformalne interakcje pomiędzy pracownikami. Takie rozwiązania sprzyjają integracji, wpływając na ich efektywność, ułatwiając wymianę opinii i inspiracji. Tego aspektu również projektanci nie powinni lekceważyć.

 

 


Źródło: Triple PR

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0