Sztuczna inteligencja pomoże w wyborze kandydatów do pracy

Nikogo nie trzeba przekonywać, o tym, że na rynku wciąż jest duże zapotrzebowanie na programistów. Stały popyt na specjalistów w tej branży sprawia, że firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania poszukują coraz bardziej zaawansowanych możliwości, by dotrzeć do najlepszych w swoim fachu. Z pomocą ma przyjść sztuczna inteligencja.

W maju tego roku ruszył program badawczy prowadzony przez warszawską firmę Connectis we współpracy z Politechniką Warszawską. Zaplanowana na dwa lata kooperacja ma w efekcie sprawić, że rozwijany będzie system, który pozwoli na znaczące oszczędności i przyspieszenie całego procesu rekrutacji specjalistów IT. Planowane badania znacząco wpłyną nie tylko na szybkość, ale też na jakość i skuteczność doboru ekspertów w branży nowych technologii.

Działająca od 1995 roku spółka, lider w swojej branży, na co dzień obserwuje dynamiczne zmiany w procesie zatrudniania pracowników. Rozumiejąc potrzeby zarówno swoich partnerów biznesowych jak i ekspertów, poszukiwała rozwiązania, które pomoże optymalnie dobrać skład zespołu do realizowanego projektu.

– Dla nas sukcesem projektu jest nie tylko jego realizacja w wyznaczonym budżecie i terminach, ale również satysfakcja i rozwój ludzi zaangażowanych w prace, zarówno po stronie Klienta jak i Connectis – mówi Michał Gierczak prezes Connectis.

Możliwość znalezienia w systemie takich ekspertów, którzy najlepiej spełniają wymagania, szeroki wybór kryteriów wyszukiwania, a przede wszystkim duża szczegółowość informacji o ekspertach, to marzenie każdego rekrutera – wyjaśnia Gierczak – dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę ze świetnym zespołem specjalistów z Politechniki Warszawskiej, którzy mają doświadczenie w tworzeniu podobnych rozwiązań i pozwolą nam na zbudowanie zupełnie nowej jakości w procesie zatrudniania pracowników i dedykowania ich do projektów.

Wykorzystując zaawansowane algorytmy wyszukiwania system umożliwi dokładną analizę bazy firmy poszerzoną o ogólnodostępne informację zebrane z internetu. Następnie w postaci uporządkowanej listy rankingowej przedstawi kandydatów, którzy w największym stopniu spełniają wymagania. Wszystkie CV, dodatkowe opisy czy referencje będą tak zintegrowane, by dostarczały jednoznacznych informacji o specjalizacji danego eksperta oraz jego przydatności w poszczególnych projektach.

Rozwiązanie to będzie się samo “uczyło” trafnego dobierania specjalistów, na podstawie tego, jak my oceniamy ich dopasowanie. W efekcie z upływem czasu system będzie coraz dokładniej sugerować najlepsze kryteria zapytań, np. w odniesieniu do poszczególnych stanowisk pracy.

– Szacujemy, że ta funkcja dziesięciokrotnie skróci czas wyszukiwania właściwego eksperta do danego projektu – tłumaczy Gierczak – jednak nie ograniczamy się tylko do tego. Wykorzystując tzw. web mining i web harvesting, będziemy w stanie znaleźć dużo więcej o kandydacie w Internecie. Wielokrotnie jest tak, że nie wpisujemy wszystkich naszych osiągnięć, pomijamy fakt udzielania się na forach internetowych, czy w bardziej niszowych projektach, a to znacząco może podnieść naszą pozycję w ubieganiu się o miejsce w zespole.

Ta funkcjonalność sprawi również, że pracodawcy będą mogli sprawdzić, czy nasze CV zawiera wiarygodne informacje. Czy faktycznie braliśmy udział w danym kursie, czy uczestniczyliśmy w konkretnej konferencji. Twórcy prognozują, że tego rodzaju informacje o 20-30% zwiększą kompletności informacji w bazie.

– Współpraca Politechniki Warszawskiej z Connectis to wzorcowy przykład na kooperację uczelni z biznesem. Wykwalifikowana kadra uczelni może na przykładzie realnych rozwiązań badać, jak najnowocześniejsze możliwości technologiczne przyczyniają się do rozwoju nowych praktyk – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Henryk Rybiński dyrektor Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej.

Powstały system to korzyść zarówno dla zatrudnionych, jak i managerów zarządzających zespołami ekspertów. Profile zawodowe i doświadczenie pracowników będą regularnie aktualizowane, dzięki czemu otrzymają oni najtrafniejsze propozycje pracy. Pracodawcy wykorzystując system będą mogli optymalnie dobierać zespół projektowy, a co za tym idzie, z sukcesem wykonywać kolejne projekty.


Źródło: Come Creations Group

1 komentarz
 1. Reply
  Räuber 9 czerwca 2017 at 13:18

  Nowojorskie kancelarie prawnicze zamawiają prawniczą SI i jest już ona testowana.
  SI jest już zdolna do zwiększania własnej inteligencji. Sama nadpisuje swój kod i się rozwija.

  W HR są już roboty rekrutacyjne, takie do prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych. Badają m.in. mikroreakcje kandydatów.

  SI zajmująca się researchem? To nie jest specjalnie rewolucyjne.

  Skomentuj

  Dołącz do naszego newslettera!

  You have Successfully Subscribed!

  Share This
  HRstandard.pl
  Login/Register access is temporary disabled