Dokąd zmierzają Działy Zarządzania Zasobami Ludzkimi?

 

Świadomość tego, że Dział Zarządzania Zasobami Ludzkimi odgrywa kluczową rolę w działalności całej organizacji, powinni mieć wszyscy. Bez odpowiednio przypisanego i zadbanego czynnika ludzkiego realizacja założonych celów wszystkich pozostałych działów byłaby niemożliwa.
 
Nazwa
 
Od nazwy należy zacząć. Zarządzanie Zasobami Ludzkimi odejdzie ostatecznie w niepamięć. Już teraz organizacje coraz częściej stosują określenia typu: Dział Relacji Ludzkich czy Dział Zarządzania Talentem. Istnieje również firma, która nazwała swój dział Działem Szczęścia. Wyjątkowo trafną nazwą wydaje się być „Dział Zarządzania Talentem”. Każdy z nas, bowiem, ma w sobie jakiś talent. Świadoma tego organizacja powinna umieć ten talent zidentyfikować, stymulować oraz rozwijać.
 
Proces rekrutacji
 
Tutaj mamy trzy kluczowe sprawy: nowe technologie, portale i sieci społecznościowe oraz pokolenie Y, którego reprezentanci będą stanowili najliczniejszą grupę zatrudnioną w firmach w kolejnych latach. Co to oznacza dla specjalistów z dziedziny HR? Przystosowanie się do rzeczywistości i zaprzyjaźnienie się ze światem technologii. Aby zbliżyć się do talentów konieczna jest znajomość Linkedin’a, Twitter’a, Facebook’a, a także Tyby oraz Alumnings’a, dedykowanych talentom junior.
 
Ocena możliwości
 
Ocena 360 stopni może stać się mniej popularna od modelu oceny, który opiera się na ewaluacji wydajności przeprowadzonej przez współpracowników. Jeżeli kultura organizacyjna jest wystarczająco transparentna, zwycięzcą takiej oceny będzie cały zespół.
 
Rozwój
 
Aby się rozwijać, trzeba mieć ku temu odpowiednie warunki. Ludzie dają z siebie wszystko w środowisku, w którym królują takie słowa jak: autonomia, zarządzanie błędem, kreatywność, zespół, inicjatywa, a także dobre samopoczucie. Ku ogromnej radości, jest już coraz więcej firm, które dbają o pozytywne emocje swoich pracowników. I dzięki temu rosną.
 
Wynagrodzenie
 
To wszystko powyżej ma sens, jeżeli polityka płacowa jest zgodna z oczekiwaniami pracowników, a także możliwościami organizacji. Małe firmy muszą w tym aspekcie wykazywać się kreatywnością, gdyż nie zawsze mają możliwości wypłacania wysokich wynagrodzeń. Mogą za to rekompensować skromniejsze zarobki dodatkowymi korzyściami: świetnym klimatem w pracy, dostępem do innowacyjnych projektów/ metod, akcjami firmy, itp. Duże firmy, natomiast, muszą zrozumieć, że od nich wymaga się czegoś więcej. Być dużym zobowiązuje. W tym przypadku wiąże się to z wdrożeniem transparentnej polityki płac.
 
Kultura organizacyjna
 
Musi być dobrze zdefiniowana i dobrze zrozumiana. Jeżeli większość pracowników nie jest w stanie identyfikować się lub chociażby zaakceptować wartości wpisanych w kulturę organizacyjną, ta nigdy nie będzie przez nich budowana. Działy Zarządzania Zasobami Ludzkimi przeobrażają się w ekspertów z dziedziny zachowań organizacyjnych.
 
Grafika
 
Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, 07 lipca 2016 roku, w Krakowie. Wywiad z Magdaleną Malinowską, HR Business Partner z firmy Intersnack. Rozwijaj swoje kompetencje, łącz pożyteczne z przyjemnym!
 
 
Zapisz się już teraz: TalentBridge!
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0