Specjalista bez certyfikatu – od samouka do zawodowca?

kaboompics.com_Young woman thinking with pen while working - studying at her desk
 

Coraz więcej osób dostrzega potrzebę samodzielnego doszkalania się, uczenia i zdobywania nowych umiejętności. W dobie szybkiego rozwoju technologii branżowych to już konieczność. Jednak czy wystarczy odrobina motywacji i zaangażowania, aby samodzielnie nauczyć się jak być księgowym, kadrową, czy informatykiem?
 
Za pomocą dostępnych w sieci kursów online, bezpłatnych poradników, samouczków, stron internetowych poświęconych konkretnym zagadnieniom można – niewielkim kosztem lub całkowicie bezpłatnie – uczyć się fachu lub doskonalić swój zawód. Aby bowiem zostać fachowcem z prawdziwego zdarzenia nie trzeba posiadać dyplomu, certyfikatu czy świadectwa szkoły – w pracy liczą się umiejętności praktyczne.
 
Rynek pracy szybko zauważył tę zależność – już od pewnego czasu brak certyfikatu nie dyskwalifikuje kandydata w rekrutacji. Pracodawcy coraz częściej przykładają wagę do faktycznych umiejętności kandydata, niż do posiadanych dokumentów poświadczających kwalifikacje. Oczywiście nie w każdym zawodzie jest to możliwe, jednakże zdecydowana większość stanowisk pracy na rynku umożliwia start w rekrutacji samoukom.
 
Samokształcenie jest w cenie, bowiem wskazuje na chęć doskonalenia zawodowego, ciekawość świata, potrzebę rozwoju, a cechy te są pozytywnie odbierane u współczesnych pracodawców. Warto mieć na uwadze, iż przez samokształcenie rozumieć należy nie tylko uczenie się we własnym zakresie, na własnych błędach – ale również naukę w zorganizowanym systemie szkoleń i studiów, ale bez przymusu i wywierania wpływu przez kogokolwiek, zwłaszcza przełożonych. – wyjaśnia Robert Ciesielski z serwisu Szkolenia.com.
 
Rozmowy rekrutacyjne najczęściej zaczynają się od rozmowy o doświadczeniu, umiejętnościach jakie posiada kandydat, a nie pokazaniu uprawnień państwowych, licencji i dyplomów. Często kandydat nie jest wcale pytany o posiadane szkoły i ukończone kursy, lecz poddawany zostaje testom praktycznym.
 
Bez wątpienia samokształcenie pozytywnie wpływa na karierę i ścieżkę awansu, zwiększa także możliwości zatrudnienia. Zjawisko to dotyczy wielu branż – pracy biurowej, finansów, księgowości, marketingu, informatyki, handlu a przede wszystkim sprawdza się w obszarze prac fizycznych, także specjalistycznych jak dekarz, kafelkarz, brukarz itd.
 
Nabycie nowej umiejętności jest inwestycją i nie zawsze musimy myśleć o niej, jako o przyszłej pracy. Wiedzą o tym doskonale pasjonaci, którzy uczą się fachu nie dla zatrudnienia i pieniędzy, a dla siebie i własnej satysfakcji. Zdarza się, iż z czasem pasja przeradza się w dochodowy biznes bez konieczności zdawania egzaminów, bronienia tytułu magistra czy uzyskiwania certyfikatu. Najlepszą oceną umiejętności jest bowiem zadowolenie klienta czy pracodawcy z wykonanej pracy.
 
Jest jeszcze jedna zaleta, płynąca z samokształcenia – mówi specjalista ze Szkolenia.com – Ciągła nauka utrzymuje mózg w sprawności, zapobiega wielu chorobom starczym, gwarantuje dobre samopoczucie i zwiększa pewność siebie. Im więcej posiadamy umiejętności praktycznych, tym łatwiej jest nam się dostosować do potrzeb pracodawcy, przekwalifikować i znaleźć nową pracę.
 
 
Źródło: Szkolenia.com
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0