Wiosna to świetny czas na zmiany zawodowe

gate-229024_1280
 
Kiedy nadchodzi czas na zmianę pracy, poszukajmy nowych perspektyw i skorzystajmy z szansy przemyślenia wszystkich możliwych kierunków rozwoju.
 
Wraz z wiosną wstępują w nas nowe siły. Nabieramy energii, jesteśmy gotowi do zmian – także zawodowych. To najlepszy moment, aby przed oczami pojawił się wyraźny cel. „Nie pozostawiajmy swojej kariery przypadkowi, tylko wyznaczmy sobie jasne cele. Jednak bądźmy realistami. Na pierwszym miejscu zawsze powinna znaleźć się rzeczowa ocena obecnego stanu: co osiągnęliśmy w minionych latach, w jakim kierunku chcielibyśmy się rozwinąć, jak wiele jesteśmy w stanie osiągnąć na drodze do wymarzonego stanowiska? Zanotujmy, co jest dla nas ważne w życiu zawodowym. W ten sposób skierujemy uwagę na to, co istotne i nie zgubimy wybranej drogi” przekonuje Piotr Dziedzic, Dyrektor w firmie doradztwa personalnego Page Personnel.
 
Jeśli zakiełkuje w nas myśl o zmianie drogi zawodowej musimy być przygotowani na wykonanie kilku niezbędnych ruchów. Bardzo ważne jest wykazanie własnej inicjatywy. Nie czekajmy, aż szef nareszcie zrozumie, że jesteśmy niezastąpieni. Wypatrujmy szansy i wykorzystajmy ją. Przyjrzyjmy się gdzie w najbliższym czasie powstaną nowe miejsca pracy? Gdzie na skutek zmian powstała luka, którą możemy wypełnić? Sami poruszmy temat zmiany stanowiska w obrębie firmy z przełożonym, gdyż większość szans na rozwój kariery wymaga szybkiej reakcji, inaczej skorzysta z nich kto inny.
 
Jednocześnie podejmijmy negocjacje w sprawie wynagrodzenia. To poważna rozmowa, dlatego przygotujmy się do niej gruntownie. Przemyślmy jakie argumenty uzasadniają nasze postulaty płacowe. Może przyjęliśmy większą odpowiedzialność osobistą lub poszerzył się zakres naszych zadań? Obowiązuje zasada – im lepiej będziemy przygotowani, tym większe prawdopodobieństwo, że przełożony da nam podwyżkę.
 
Bezwzględnie i stale dokształcajmy się. W dzisiejszym świecie zawodowym ustawiczne uczenie się jest niezbędne. Obowiązuje zasada – kto spoczywa na laurach, ten zostaje w tyle. Nawet doświadczeni specjaliści i członkowie kadry kierowniczej stale się dokształcają. Właściwie wybrana droga w tym zakresie może stać się kolejnym szczeblem w drabinie kariery, sygnalizuje bowiem pracodawcy gotowość do włożenia wysiłku i wolę odniesienia sukcesu.
 
„Zależnie od branży podnoszenie kompetencji może otworzyć nowe możliwości zatrudnienia albo wyższych zarobków. Na przykład wśród inżynierów odnoszą korzyści ci, którzy wnoszą zarówno wiedzę techniczną, jak i ekonomiczną. Toteż dla wielu z nich coraz bardziej interesujące stają się uzupełniające kursy i szkolenia, albo studia MBA przygotowujące do pełnienia funkcji kierowniczych“ zauważa ekspert Page Personnel.
 
Oczywiście cały czas warto rozbudowywać także swoją sieć powiązań biznesowych. Networking to jednak dużo więcej niż gromadzenie jakichkolwiek kontaktów. Prawidłowe rozwijanie sieci powiązań to nieprzerwane dawanie i branie. Rozpoznajmy więc nasze mocne strony i „sprzedajmy” je z zyskiem.
 
Przed każdą poważną decyzją, a taką z pewnością jest zmiana pracodawcy, zastanówmy się, w jakiej branży można będzie wykorzystać nasze kompetencje i doświadczenia. Duże szanse na znalezienie nowego wyzwania mamy bowiem w podobnych segmentach rynku. A może nęci nas zmiana strony: od klienta do dostawcy? Bez względu na to, jak wygląda nasza droga, warto świadomie zaplanować swoją karierę.
 
 
Źródło: PagePersonnel
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0