Dynamika na rynku pracy stawia przed branżą HR coraz to nowe wyzwania.
Do głosu dochodzi pokolenie wychowane w świecie nowoczesnych technologii, po które będzie musiała sięgnąć branża, aby komunikować się podobnym językiem.
Widzę wielki potencjał w rekrutacyjnych grach onboardingowych, które wyselekcjonują odpowiednich kandydatów i jednocześnie zaznajomią ich z wartościami i misją firmy, do jakiej aplikują. W dalszym etapie – pozwolą im szybko i „bezboleśnie” wdrożyć się w nowe środowisko pracy i kulturę organizacyjną, co wiąże się z ekonomią kosztów rekrutacji.
Efektywność onbordingu jest niezaprzeczalna. Mowa tu także o korzyściach wizerunkowych danej firmy wśród odbiorców z zewnątrz.
Za ważny aspekt działań HR uznaję diagnozowanie talentów, a następnie ich rozwijanie i nagradzanie.
Rozpoznanie najbardziej wartościowych pracowników o wysokim potencjale liderskim to ważny krok, jeśli chodzi o budowanie przyszłych kadr menedżerskich i rozwijanie nowoczesnego przywództwa w organizacji. Bez tego zachowanie przewagi konkurencyjnej będzie coraz trudniejsze. Dlatego wierzę w systemowe podejście do rozwoju talentów, dostarczanie im inspiracji i bodźców do samorozwoju i wsparcie narzędziowe i moderacyjne w pracy z tymi grupami.
Nie możemy zapomnieć o zarządzaniu zmianą. Wpisuje się ono niezmiennie we współczesną, labilną rzeczywistość wymuszając umiejętność dostosowywania się do nowych wyzwań, wychwytywania szans czy unikania zagrożeń. ZMIANY rozumiem tutaj szeroko: zarówno te, które przychodzą z zewnątrz, jak i zmiany inicjowane od środka, zmiany kulturowe – co można robić lepiej i efektywniej, by się doskonalić jako organizacja. Cytując Heraklita z Efezu – „jedyną stałą jest zmiana”, dlatego praca z ludźmi nad ich wewnętrzną gotowością do zmiany oraz zachowaniami innowacyjnymi jest potrzebą już tu i teraz. W ten sposób budzimy uśpiony potencjał pracowników.
W te wszystkie obszary znakomicie wpisują się gry szkoleniowe i symulacyjne, z których najczęściej komponujemy nasze programy i wspieramy się nimi przy współpracy szkoleniowo-doradczej z menedżerami HR.
Monika Dymacz-Kaczmarczyk, dyrektor zarządzający Exprofesso
Zapowiadane zmiany brzmią naprawde ciekawie, sama zastanawiam się jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce, akcji, działaniu – ale zapowiada się naprawdę dobrze:)