Specjaliści z dziedziny Human Resources Management od pewnego czasu posiadają coraz większy wpływ na podejmowane decyzje biznesowe. Niewątpliwie pracownicy ci charakteryzują się imponującymi umiejętnościami interpersonalnymi, co pomaga w osiąganiu oczekiwanej skuteczności. Jak zatem są wynagradzani?
Wśród zatrudnionych w HR na szczególną uwagę zasługuje stanowisko HR biznes partner. Osoba na nim zatrudniona zajmuje się doradztwem w obszarze polityki zarządzania zasobami ludzkimi dla potrzeb kadry menedżerskiej. Wspiera procesy rekrutacyjne, koordynuje procesy oceny pracowników, organizuje szkolenia i dba o rozwój pracowników oraz współpracuje z firmami doradztwa personalnego. To tylko niektóre obowiązki wynikające z roli, którą pełni HR biznes partner. Ciekawą tematyką jest kwestia jego wynagrodzenia. Czy tak interdyscyplinarne i mocno zróżnicowane zajęcia, jakie musi on wykonywać wiążą się z wyższymi zarobkami?
Wysoko ponad medianę krajową
Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2013 roku co drugi Polak zarabiał mniej niż 4 050 PLN, co stanowiło zaledwie 55% mediany wynagrodzenia HR biznes partnera. Co więcej, wynagrodzenie 90% osób zatrudnionych na tym stanowisku przekraczało 4 000 PLN. Wśród osób zajmujących się tą profesją, zarobki 10% najlepiej wynagradzanych pracowników przekraczały 17 300 PLN. Średnia wynagrodzeń HR biznes partnera wyniosła niespełna 9 500 PLN, a powyżej niej zarabiało jedynie 36% zatrudnionych na tym stanowisku.
Opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie Ogólnopolskiego Badanie Wynagrodzeń
Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że HR biznes partner to sfeminizowany zawód, w którym średnia wynagrodzeń obu płci była zbliżona. Mężczyźni w 2013 roku zarabiali przeciętnie 9 719 PLN, a kobiety 9 362 PLN. Ciekawy jest jednak fakt, że co druga kobieta zatrudniona na stanowisku HR biznes partnera zarabiała powyżej 7 500 PLN, a połowa mężczyzn powyżej 6 000 PLN. W przypadku 25% osób o najwyższych dochodach, to mężczyźni osiągali wyższe zarobki.
Świadczenia dodatkowe
Najpopularniejszymi benefitami na stanowisku HR biznes partner są prywatna opieka medyczna, telefon komórkowy i komputer przenośny. Ponad połowa pracowników mogła skorzystać z opłacanych przez pracodawcę karnetów sportowych.
Działy HR inwestują także w rozwój pracownika: dofinansowanie nauki czy szkolenia wybierane według własnego uznania otrzymywało odpowiednio 29% i 20% wszystkich zatrudnionych na tym stanowisku.
Jednym z głównych determinantów wysokości wynagrodzenia jest pochodzenie kapitału przedsiębiorstwa. Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeciętnie firmy z przewagą kapitału polskiego płacą swoim pracownikom 63% tego, co firmy zagraniczne. W przypadku HR biznes partner procentowa różnica jest znacznie niższa w przypadku mediany wynagrodzeń. Jednak w firmach zagranicznych pracownicy mają większą perspektywę na wyższe zarobki, ponieważ wynagrodzenia co czwartego najlepiej zarabiającego pracownika w przedsiębiorstwie z kapitałem zagranicznym przekraczały w 2013 roku 12 050 PLN, podczas, gdy w firmach krajowych górny kwartyl wyniósł 9 800 PLN.
Język angielski – to się opłaca
Spośród przebadanych HR biznes partnerów, ponad 97% z nich zadeklarowało znajomość języka angielskiego na poziomie przynajmniej komunikatywnym. Poziom umiejętności językowych w dużym stopniu wpłynął na wysokość wynagrodzenia tej grupy specjalistów. Ci, którzy posługują się biegle językiem angielskim zarabiali około 30% więcej, niż specjaliści znający język na poziomie komunikatywnym. Średnie wynagrodzenie tych pierwszych w 2013 roku wyniosło 10 245 PLN, podczas gdy pracownicy operujący językiem na poziomie dobrym zarabiali 8 928 PLN, a komunikatywnym 7 747 PLN.
Autorka: Sylwia Radzięta, Sedlak & Sedlak