Leniwe pokolenie Y, nie takie leniwe!

ATD_1Młodym osobom coraz częściej zarzuca się lenistwo i brak odpowiedzialności na rynku pracy. W internecie krążą artykuły przedstawiające ich jako roszczeniowych i wychodzących z założenia, że wszystko im się należy. Porównywani z ciężką pracującym pokoleniem X wypadają kiepsko. Żyją na garnuszku rodziców, żerują na ich dorobku i studiują po kilka kierunków, zamiast pójść do pracy. Absolvent Talent Days, czyli największe targi pracy i praktyk w Polsce, już trzeci raz udowodniły, że leniwe pokolenie Y jest aktywne, pracowite i dba o swój rozwój.
 
 
 
 
Zdarza się, że młodzi ludzie aplikują do firm bez szeregu odbytych wcześniej praktyk. Brak doświadczenia nie zawsze jest wynikiem lenistwa potencjalnych kandydatów. Bardzo często wina leży po stronie uczelni, która nie przygotowuje studentów do zawodu. Przekazywana obszerna wiedza teoretyczna, często nie przydaje się w pracy. Pracodawcy oczekują od swoich nowo zatrudnionych pracowników konkretnych umiejętności. Program studiów zbyt mało miejsca poświęca na praktykę. Ćwiczenia, również specjalizacyjne, prowadzone są zazwyczaj w formie wykładów, nie warsztatów. Niestety student z dyplomem uczelni wyższej, bez doświadczenia zdobytego podczas praktyk czy stażu, ma niewielkie szanse, by zainteresować pracodawcę.
 
Firma Absolvent.pl wspiera młode osoby w ich rozwoju zawodowym, pomaga w szukaniu i kreowaniu ich ścieżki kariery, nie tylko poprzez prowadzenie portalu rekrutacyjnego, ale również dzięki organizowaniu wraz z firmą *Bespoke, największych targów pracy i praktyk w Polsce – Absolvent Talent Days. Impreza cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród uczestników, jaki i wystawców, na co wskazuje wysoka frekwencja podczas targów. To niezwykłe wydarzenie, podczas którego młodzi ludzie mają możliwość rozmowy ze swoim wymarzonym pracodawcą. Dla firm to świetna okazja do aktywnego i bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi kandydatami! – stwierdza Paulina Grabowska, Konsultantka ds. HR w firmie TVN. Na podstawie wnikliwej obserwacji zespołu Absolvent.pl oraz przeprowadzonych online ankiet wśród uczestników i wystawców, powstał raport, którego wyniki przeczą wielokrotnie stawianej tezie o leniwym pokoleniu Y.
 
Obalamy mity
 
Często popełniany błąd przez rodziców, wykładowców czy media, to wmawianie młodym osobom, że to wysoki wskaźnik bezrobocia uniemożliwia im znalezienie pracy. Takie podejście może rozleniwiać i pozbawiać motywacji. Nieraz problemy ze znalezieniem pracy wynikają z podstawowych zaniedbań jak np. źle napisane CV, list motywacyjny niedopasowany pod konkretną ofertę, czy po prostu aplikowanie na nieodpowiednie stanowiska. Targi Absolvent Talent Days pomagają uczestnikom uniknąć podstawowych błędów powtarzanych w czasie rekrutacji. Wysoka frekwencja podczas naszych targów pokazuje, że młodzi ludzie mają pomysł na siebie i wyznaczone cele. W tym roku udało nam się zorganizować dwie edycje targów. Jesienne Absolvent Talent Days odwiedziło łącznie 13 917 osób, w tym najwięcej studentów z II, III, IV, V roku oraz absolwentów w różnym wieku. Wśród wszystkich uczestników, około 35% osób posiadało doświadczenie pracy dłuższe niż rok – mówi organizatorka wydarzenia Katarzyna Godlewska.
 
Zaangażowanie widać również po stronie firm. Prawie 160 wystawców wzięło udział w Absolvent Talent Days w obu miastach. Pracodawcy umieścili na stronie internetowej targów ponad 1100 ofert nie tylko staży i praktyk, ale również pracy, szkoleń czy warsztatów. Organizujemy wydarzenie, podczas którego student czy absolwent, nie tylko zapoznaje się z różnorodnymi ofertami, ale również ma szansę na bezpośrednią rozmowę z pracodawcą, skonsultowania swoich dokumentów ze specjalistami, a nawet zrobienia zdjęcia do CV i odpowiedniego makijażu na rozmowę rekrutacyjną. Z pomocy specjalistów w strefach doradczych skorzystały 234 osoby w obu miastach. Na proponowane przez naszą firmę warsztaty prowadzone przez przedstawicieli największych polskich marek, zapisało się łącznie 2740 osób. Niektóre firmy, m.in. Comarch, przeprowadzały rozmowy kwalifikacyjne w jednej z wynajętych lóż i tym sposobem przetestowały kilkudziesięciu programistów – opowiada Katarzyna Godlewska. Podczas paneli dyskusyjnych na widowni brakowało wolnych miejsc. Uczestnicy przyszli posłuchać rad prezesów największych polskich firm m.in. Piotra Czarneckiego, Prezesa Zarządu Raiffeisen Polbank; Wioletty Rosołowskiej, Pani Prezes L’Oréal Polska czy dziennikarki telewizyjnej Anity Werner. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wykład motywacyjny Łukasza Jakóbiaka, twórcy programu 20m2, w którym zachęcał do odważnych działań, realizowania marzeń oraz utwierdzał słuchaczy w przekonaniu, że mając w sobie pasję, wszystko jest możliwe.
 
Jesienna edycja wydarzenia po raz kolejny udowodniła, że młodzi ludzie mają w sobie wiele ambicji, pasji, a ich przygotowanie do wydarzenia, odpowiedni ubiór oraz plik przyniesionych dokumentów aplikacyjnych, potwierdza, że potrafią być zorganizowani, zaangażowani i profesjonalni. Praca dla młodych ludzi jest, a oni naprawdę chcą pracować. Brakuje im jedynie praktyki i konkretnych wskazówek, których nie dają zazwyczaj ani rodzice, ani uczelnie. Otrzymane rady od doświadczonych osób czy specjalistów, potrafią w odpowiedni sposób wykorzystać. Taką możliwość konsultacji, wsparcia w szukaniu pracy czy w budowaniu kariery, dają właśnie Absolvent Talent Days.
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0