Nie bombarduj pracownika informacjami! On ma już dość!

1Pracownicy to największy kapitał każdej firmy. A to dlatego, że od ich efektywności zależy sukces przedsiębiorstwa. Wbrew temu, co na pozór można sądzić, stały dostęp do informacji, możliwy dzięki nowoczesnym technologiom, nie zawsze wpływa pozytywnie na wydajność pracowniczą.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Praca w dobie informacji
XXI wiek to niezwykle intensywny okres wykorzystania informacji na wszystkich płaszczyznach. Firmy generują, pozyskują i przetwarzają informacje, by osiągnąć sukces na rynku. Całodobowy, nieograniczony dostęp do świeżych danych, możliwy dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii jest jednak nie tyle błogosławieństwem, co przekleństwem. Szum informacyjny prowadzi do przeciążenia informacyjnego, co z kolei inicjuje problemy z koncentracją. Nieustanna pogoń za nową informacją utrudnia skupienie się na jednym zadaniu naraz, co w konsekwencji prowadzi do zaskakująco mniejszej wydajności. Zbyt duża ilość informacji skłania do wyboru szybkiej, ale płytkiej wiedzy i mniejszej dociekliwości.
 
Całodobowy kontakt a izolacja społeczna
Mimo, że nowoczesne technologie miały sprawić, że będziemy wykonywać zadania szybciej to jednak wciąż żyjemy w pośpiechu. Naglące terminy sprawiają, że rośnie poziom stresu u pracownika, który uświadamia sobie, że pracując normalnym tempem nigdy nie jest w stanie zdążyć ze wszystkim na czas, ciągle musi nadrabiać zaległości, przez co nie ma czasu na bieżące działania. To sprawia, że wielu decyduje się zrezygnować z odpoczynku i czuje się zmuszonych do pracy po godzinach, kosztem relacji z najbliższymi i życia osobistego. Praca w nadgodzinach, w domu prowadzi natomiast do frustracji, rozdrażnienia i zniecierpliwienia, a także często do wypalenia zawodowego. Nieustanne sprawdzanie wiadomości i wyścig z czasem negatywnie wpływa także na relacje ze współpracownikami i sprzyja pracy w izolacji. Ponadto, jak przewidują eksperci w przyszłości mogą rozwinąć się nowe, nieznane dotąd odmiany depresji, której powodem będzie brak istotnych kontaktów z innymi ludźmi.
 
Jak radzic sobie ze zmiana w cyfrowym swiecie -small
 
Zdaniem ankietowanych
Wnioski płynące z badań potwierdzają wyniki ankiety przeprowadzonej wiosną tego roku wśród prawie 1000 polskich internautów, głównie w wieku 18-35 lat. Spośród nich aż 38,3% czyli 376 osób codziennie korzysta z Internetu 3-6 godzin. Są jednak i tacy, którzy spędzają w sieci aż 12 godzin dziennie, głównie osoby młode. Co ważne aż 19,5% z nich deklaruje, że była lub nadal jest uzależnionych od Internetu/komputera.
Aż 513 respondentów, czyli 52,2% uznało, że spłycenie relacji międzyludzkich i postępująca izolacja społeczna jest największym wyzwaniem naszych czasów. Bycie podłączonym 24 godziny na dobę nie służy relacjom z najbliższymi. Jednocześnie ankietowani zauważyli, że szybko postępujące zmiany rodzą potrzebę zdobywania nowych kwalifikacji związanych z obsługą nowoczesnych urządzeń. Aż 30,9% z nich za największe wyzwanie naszych czasów uznało rozwój i obsługę nowoczesnych technologii.
Wielu z nich doświadczyło już negatywnych zjawisk w kontekście życia zawodowego. Aż 507 z nich narzeka na długotrwały stres, 508 czuje się przepracowanych, a 245 doświadczyło lub doświadcza wypalenia zawodowego.
 
Jak radzić sobie ze zmianą w cyfrowym świecie?
W kontekście nowych technologii cyfrowego świata potrzebna jest wiedza na temat zagrożeń życia zawodowego i możliwości rozwiązywania problemów. Ebook ,,Jak radzić sobie ze zmianą w cyfrowym świecie” dostępny pod adresem http://edulider.pl/edukacja/jak-radzic-sobie-ze-zmiana-w-cyfrowym-swiecie-najnowszy-e-book-redakcji-portalu-eduliderpl jest nowoczesnym poradnikiem, który pozwala lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. W ebooku m.in. o tym czego najbardziej obawiają się pracownicy, jak patrzą na swoją przyszłość za 5-10 lat, czy odczuwają satysfakcję z pracy, a jeśli nie to co im najbardziej przeszkadza, co uważają za największe wyzwanie naszych czasów, jak często zmieniają pracę, czy chętnie się uczą. Pod lupą ponadto nowoczesne technologie i ich wpływ na nasze życie, wielozadaniowość, przeciążenie informacyjne oraz uzależnienie od Internetu. Na koniec: 8 ciekawych wywiadów ze psychologami, socjologami oraz coachami. Polecamy!
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0