Sposób na opornych. Skuteczne wywieranie wpływu Terry R. Bacon (recenzja)

baconTerry R. Bacon został uznany przez magazyn „Leadership Excellence” za jednego ze stu najwybitniejszych na świecie myślicieli w dziedzinie przywództwa. Wykształcenie zdobywał na najbardziej prestiżowych uczelniach: Wharton School, University of Chicago, Stanford University i Harvard Business School. Jest wspólnikiem (już emerytowanym) i naukowcem w Korn/Ferry Institute, ośrodku badawczym Korn/Ferry International, a ta firma to światowy, niekwestionowany lider w zakresie badania talentów i zarządzania.
 
 
 
 
Tym razem mamy okazje spotkać się twarzą w twarz z jego publikacją na temat wywierania wpływu. Publikacji z nurtu – jak sobie radzić z innymi, jak wpływać na innych, negocjować skutecznie czy nawet bez krempacji manipulować – można znaleźć wiele. Jednak Sposób na opornych. Skuteczne wywieranie wpływu jest publikacją wyjątkową zarówno z racji autorytetu autora, jak i tego co nam autor prezentuje. Z pewnością nie jest to pozycja literaturowa z gatunku „poradnik powie Ci prawdę” – choć tytuł niestety może to sugerować. Publikacja powyższa to znakomity zbiór konkretnych informacji i wiadomości z dziedziny przywództwa/zarządzania, z odpowiednio uporządkowaną prezentacją zagadnienia wywierania wpływu.
 
Część I książki skupia się na zagadnieniu przywództwa, podstawowych informacjach na temat wywierania wpływu oraz etycznych technikach wywierania wpływu. W części tej autor przedstawia nam czym jest przywództwo, czym różni się od zarządzania czy kierowania. Odpowiada na wiele pytań – dlaczego nie każdy może być przywódcą i skąd wzięli się w historii przywódcy dość kontrowersyjni. Autor odwołuje się do Kottera, Caldiniego. Część 2 natomiast poświęcona jest analizie prezentowanych w części 1 konkretnych strategii czy technik wywierania wpływu. Każda z technik jest ciekawie zaprezentowana, poparta przykładami i odpowiednio podsumowana. Część 3 Bacon pozostawia na analizie ciemnej strony wywierania wpływu i przedstawia takie techniki jak unikanie, manipulacja czy groźby.
 
Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, iż publikacja zawiera dodatkowo dwa ciekawe dodatki. Pierwszy to zestawienie pojęć władzy, technik i umiejętności wywierania wpływu. Dzięki temu Ci, którym być może nie wszystkie pojęcia są znane mają okazje dowiedzieć się więcej. Drugi dodatek to wyniki międzykulturowych badań nad wywieraniem wpływu przeprowadzonych w Lore International Institute (obecnie część Korn/Ferry International). Mamy okazje zapoznać się z pracami i wynikami prac na skutecznością wywierania wpływu z uwzględnieniem różnic międzykulturowych.
Autor przedstawia nam kompleksowo zagadnienie wywierania wpływu na innych, robi to dodatkowo w sposób absolutnie uporządkowany ale nie nudny.
 
Jeśli ktoś ma za sobą już kilka pozycji literaturowych na temat wywierania wpływu (z Caldinim na czele) powinien moim zdaniem mimo wszystko poświecić trochę czasu na spotkanie się z Baconem i jego poglądem na zagadnienie. Autor dzięki swojemu dorobkowi w zakresie przywództwa pokazuje nam wiele oblicz wywierania wpływu. Robi to w sposób na tyle oryginalny, że zapominamy o tym, że przecież już o tym kiedyś czytaliśmy. Czytałam i zaczynałam zastanawiać się nad zagadnieniem jakby od nowa. Jest to z pewnością jedna z tych książek, która uruchamia w czytelniku chęć analizowania „siebie” w danych sytuacjach. Czytelniku – z pewnością znajdziesz w tej książce coś dla siebie!
 
 
Autorka: Justyna Markusik
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0