Konkurować dzięki kompetencjom

szkolenieJak wynika z najnowszego Bilansu Kapitału Ludzkiego (BKL), istnieje ścisły związek między stopniem rozwoju firmy a inwestowaniem w doskonalenie umiejętności pracowników. Aż 84% pracodawców z przedsiębiorstw silnie rozwijających się, zadeklarowało stałe podnoszenie kompetencji kadr. Jeśli chodzi o zróżnicowanie regionalne aktywności szkoleniowej, to pracujący w województwach mazowieckim i pomorskim mogli liczyć na największą pomoc szefów w rozwijaniu swoich zdolności.
 
 
 
 
 
 
Wyszkolenie oznacza przewagę
Silnie rozwijające się firmy wprowadzały nowe produkty, usługi lub nowy sposób produkcji, wykazywały się dodatnim saldem zatrudnienia oraz wzrostem zysku. Jak widać, efektywne zarządzanie zasobami ludzkim (ZZL), czyli budowanie przewagi konkurencyjnej w oparciu o kompetencje pracowników, może zagwarantować trwały rozwój oraz bardziej wydajne miejsca pracy. Firmy, które wdrażają taki model budowania konkurencyjności są bardziej rentowne od firm, które tego nie robią. Aż 45% firm zakwalifikowanych w badaniu BKL jako stagnacyjne, nie wspiera pracowników w rozwijaniu swoich umiejętności. – Dzięki wyszkolonej kadrze, przedsiębiorstwa mogą zlecać swoim pracownikom trudniejsze zadania, wymagające większego doświadczenia. Inwestowanie w kształcenie kadry na pewno przyniesie wymierny zysk finansowy przedsiębiorstwu – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
 
Firmy – największy rynek szkoleń dorosłych
Jak wynika z BKL, co czwarty pracownik uczestniczył w ostatnim roku w przynajmniej jednym szkoleniu lub kursie organizowanym przez swojego pracodawcę. Ich dostępność, czyli stosunek liczby pracowników przeszkolonych do zatrudnionych ogółem, była podobna dla wszystkich kategorii firm (26%). Choć duże firmy szkoliły częściej, to działania te obejmowały znacznie mniejszy odsetek pracowników niż w przypadku podmiotów mikro. Tym samym największy udział osób, które skorzystały z kursów, dotyczył przedsiębiorstw małych. Regionalnym liderem w kształceniu kadr byli pracodawcy z województwa mazowieckiego i pomorskiego (73%).
 
Te liczby napawają optymizmem i pozwalają przypuszczać, że coraz więcej pracodawców wie, iż wzrost potencjału rozwojowego firmy jest silnie związany z dobrze wyszkoloną kadrą pracowniczą – dodaje Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
 
Gdzie firmy mogą szukać szkoleń?
Pomocą dla firm, które chcą kształcić swoich pracowników, jest portal www.inwestycjawkadry.pl. Jest to największa baza szkoleń i kursów dostępnych w Polsce. Idea portalu zrodziła się z potrzeby zebrania w jednym miejscu informacji o szkoleniach współfinansowanych z funduszy UE aktualnie prowadzonych na terenie całej Polski. Baza jest na bieżąco aktualizowana przez instytucje szkoleniowe, dzięki czemu potencjalni zainteresowani mogą znaleźć w niej ofertę edukacyjną z praktycznie każdej dziedziny. W tej chwili znajduje się tam ponad 25 000 komercyjnych i 7 000 szkoleń współfinansowanych z EFS oraz szeroka oferta studiów podyplomowych – ponad 1 250 ofert komercyjnych i około 240 współfinansowanych z EFS.
 
 
Źródło: Bilans Kapitału Ludzkiego, wspólny projekt badawczy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Raport: Rozwijanie kompetencji przez dorosłych Polaków, 2014 r., na podstawie badań instytucji i firm szkoleniowych, pracodawców i ludności zrealizowanych w 2013 r.
 
 
Image courtesy of digitalart/FreeDigitalPhotos.net
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0