Zarobki w służbie cywilnej w 2013 roku

wojskoPrzeciętne całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto w służbie cywilnej wynosiło w 2013 roku 4 770 PLN brutto, natomiast przeciętne zatrudnienie – 121 195 osób. Najwięcej członków korpusu pracowało w urzędach skarbowych. Najmniej liczni i jednocześnie najlepiej wynagradzani byli członkowie korpusu zatrudnieni w placówkach zagranicznych.
 
 
 
 
 
 
 
 
Na korpus służby cywilnej składają się pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz urzędnicy, którzy muszą przejść dodatkową procedurę kwalifikacyjną, po której mogą być mianowani na dane stanowisko. Mianowani urzędnicy otrzymują specjalny dodatek do wynagrodzenia.
 
Najwięcej zarabiały osoby pracujące w placówkach zagranicznych – w 2013 roku było to przeciętnie 7 983 PLN brutto na miesiąc. Na drugim miejscu pod względem wysokości zarobków znaleźli się członkowie korpusu pracujący w ministerstwach z przeciętnym wynagrodzeniem 7 092 PLN brutto miesięcznie.
 
Najmniej zarabiali członkowie korpusu cywilnego w powiatowej administracji zespolonej, na którą składa się starostwo, urząd pracy oraz np. pracownicy nadzoru budowlanego, straży pożarnej czy policji (poza funkcjonariuszami). Przeciętne wynagrodzenie w powiatach wyniosło 3 040 PLN brutto miesięcznie. Nieco więcej zarabiali członkowie korpusu wchodzący w skład wojewódzkiej administracji zespolonej – przeciętnie osiągali oni zarobki rzędu 3 752 PLN brutto miesięcznie.
 
Wśród pracowników i urzędników służby cywilnej zatrudnionych w ministerstwach najwięcej zarabiali pracujący w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, których wynagrodzenie wynosiło w 2013 roku średnio 8 298 PLN brutto. Nieco mniej, bo 7 779 PLN brutto, zarabiali pracownicy Ministerstwa Finansów. Na trzecim miejscu wśród pracowników ministerialnych znalazły się osoby pracujące w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosiło 7 702 PLN brutto. Najmniej zarabiali zatrudnieni w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2013 roku ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie całkowite wyniosło 5 821 PLN brutto.
 
Najwyższe z wynagrodzeń w urzędach centralnych były: w Wyższym Urzędzie Górniczym (6 875 PLN brutto), w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (6 865 PLN brutto) oraz w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej (6 796 PLN brutto). W zestawieniu płac w urzędach wojewódzkich, wyjątkowo, nie przodowała Warszawa. Najwyższe zarobki odnotowano w urzędach wojewódzkich w Olsztynie (4 559 PLN brutto), Bydgoszczy (4 502 PLN brutto) i Krakowie (4 500 PLN brutto). Stolica znalazła się dopiero na czwartym miejscu.
 
Warto zwrócić uwagę, że realne pensje w korpusie służby cywilnej w ostatnich latach malały. W latach 2009–2012 w każdym roku odnotowywano spadek realnych wynagrodzeń członków korpusu. W 2009 roku spadek ten wyniósł 1,8%, w 2010 1,2%, w 2011 0,6%, a w 2012 1,4%. W 2013 roku natomiast poziom ich wynagrodzeń nie zmienił się. Jednocześnie w badanym okresie w każdym roku obserwowano wzrost realnych wynagrodzeń w gospodarce narodowej – najniższy w 2012 roku (0,1%), a najwyższy w 2013 roku (2,5%).
 
 
Źródło: wynagrodzenia.pl  http://wynagrodzenia.pl/obw.php
 
 
Image courtesy of iosphereo/FreeDigitalPhotos.net

 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0