Wyniki badania „Polacy mówią o płacy”

LOGO - kampania Zarobki bez tabuWynegocjowanie dobrych warunków zatrudnienia jest ważne już na samym starcie kariery. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie serwisu Zarobki.pracuj.pl, aż 56% pracujących Polaków w wieku od 18 do 29 lat uważa, że informacja o wysokości zarobków innych osób pomogłaby im w negocjowaniu pensji z pracodawcą.

 

 

 

 

 
 
Raport jest elementem kampanii „Zarobki bez tabu”, w ramach której 27 marca odbędzie się ogólnopolska akcja, zachęcająca Polaków do zmierzenia się z tematem wynagrodzenia przedstawicieli różnych zawodów.

 
Jak pokazuje Raport „Polacy mówią o płacy”*, aż 64% respondentów w wieku od 18 do 29 lat chciałoby znać wysokość zarobków innych osób pracujących na tym samym stanowisku, w tej samej branży. 56% przedstawicieli tej grupy wiekowej uważa również, że posiadanie takiej wiedzy pomogłoby im w negocjacjach wysokości wynagrodzenia z pracodawcą. Tego samego zdania jest jedynie 22% badanych po 50-tym roku życia.

 
Dobry start kariery może ułatwić sukces zawodowy. Młodzi ludzie, nieposiadający doświadczenia również w obszarze finansowym, potrzebują informacji o szacunkowych zarobkach, jakich mogą spodziewać się, obejmując pierwsze i kolejne stanowiska pracy. Dzięki raportom wynagrodzeń, które udostępniamy użytkownikom, mogą porównać swoją pozycję na tle innych zatrudnionych, a także zdobyć wiedzę pomocną przy niełatwym negocjowaniu podwyżki z pracodawcą – twierdzi Maciej Bąk, ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń serwisu Zarobki.pracuj.pl

 
Czy uważa Pan/Pani, że informacja o wysokości zarobków osób na tym samym stanowisku w innych firmach/instytucjach pomogłaby Panu/Pani w negocjacjach wynagrodzenia z przełożonym?

 
werg
Źródło: badanie TNS Polska na zlecenie serwisu zarobki.pracuj.pl

 
Bariery w negocjowaniu podwyżki

 
Brak znajomości zarobków innych pracowników na podobnych stanowiskach w innych firmach/instytucjach to jedna z czterech najczęściej wskazywanych trudności w negocjowaniu wynagrodzenia z pracodawcą. Wskazało ją 12% badanych. Inne bariery w tym obszarze związane są z obawą przed utratą obecnej pracy (20%), utrudnionym kontaktem z pracodawcą (17%), a także trudnościami w rozmawianiu o pieniądzach (16%).

 
Rozmowy na temat podwyżki, w sytuacji braku jasnych zasad ich przyznawania, są bardzo trudne i naładowane emocjonalnie zarówno dla samych pracowników, jak i ich przełożonych. Aby zapobiec kłopotliwym sytuacjom, niezbędne jest określenie przez pracodawcę i właściwe zakomunikowanie polityki w zakresie przyznawania podwyżek. Tu priorytetami może być tzw. „performance”, czyli poziom realizacji celów, jakie stawiamy przed każdym pracownikiem, pozycja wynagrodzenia do rynku czy rodzaj stanowiska lub rodziny stanowisk – komentuje Dominika Ludwiczak, dyrektor HR, Sage sp. z o.o.

 
Kobiety mniej pewne swoich możliwości

 
Większość pracujących Polaków (54%) sądzi, że jest w stanie zarabiać więcej niż obecnie. Jednak kobiety są mniej pewne swoich możliwości odnośnie wzrostu wysokości wynagrodzenia. Aż 61% mężczyzn sądzi, że jest w stanie zarabiać więcej. Takiego samego zdania jest dużo mniej, bo tylko 46% kobiet. Tymczasem prawie połowa ankietowanych (45%) uważa, że pensja, którą aktualnie dostaje, jest mniej więcej równa średniej dla stanowiska w branży, w której pracuje. Natomiast 39% mężczyzn i 36% kobiet uważa, że ich zarobki są poniżej średniej.

 
Szacujemy wynagrodzenia najpopularniejszych zawodów

 
Czy nasza wiedza na temat zarobków innych jest oparta jedynie na domysłach i na ile Polacy właściwie oceniają poziom swoich i cudzych zarobków dowiemy się już w najbliższy czwartek, 27 marca. Mieszkańcy Warszawy, Trójmiasta, Krakowa, Katowic, Poznania, Wrocławia i Łodzi będą mogli oszacować wysokość wynagrodzenia przedstawicieli najpopularniejszych zawodów, podczas akcji organizowanej w ramach kampanii „Zarobki bez tabu”. Celem kampanii, której inicjatorem jest portal Pracuj.pl, jest wywołanie publicznej dyskusji dotyczącej wysokości płac.

 
*Raport „Polacy mówią o płacy” przygotowano na podstawie badania opinii publicznej, przeprowadzonego w marcu 2014 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo, przez TNS Polska, na próbie reprezentatywnej 1000 zawodowo czynnych Polaków.

 
infografika_wiedza_zarobki

 
Źródło: „Polacy mówią o płacy” raport z badania TNS Polska na zlecenie serwisu zarobki.pracuj.pl, marzec 2014.

 

 

ilustracje: materiały prasowe

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0