Dla kogo umowy na czas nieokreślony?

contractW 2. kwartale 2013 r. liczba pracujących była większa o 1,6 proc. w stosunku do 1. kwartału, ale ciągle niższa niż w 2. kwartale 2012 r. – podał GUS na podstawie BAEL. Komentarz dr Małgorzata Starczewskiej-Krzysztoszek, Głównej Ekonomistki Konfederacji Lewiatan: W 2. kwartale 2013 r. osób pracujących było o 239 tys. więcej niż w 1. kwartale. Jednak o 77 tys. mniej niż w 2. kwartale 2012. Należy jednak pamiętać, że na liczbę pracujących w 2 kwartale 2012 r. wpływ miało Euro 2012.

 

Oczywiście wzrost liczby pracujących w 2. kwartale w stosunku do 1. kwartału br. jest w dużej mierze efektem prac sezonowych – zatrudnienie w rolnictwie wzrosło o 3,5 proc. q/q, a o 5,2 proc. q/q/ wzrosło zatrudnienie pomagających członków rodzin.

 

Jednak widać w danych BAEL wyraźne zmiany wiążące się z poprawą sytuacji w gospodarce. Rośnie bowiem zatrudnienie na czas nieokreślony – tak w stosunku do 1. kwartału br. (o 67 tys.), jak i wobec 2. kwartału 2012 r. – o 60 tys. Rośnie także zatrudnienie osób w wieku 45-59/64 (o 0,6 proc. r/r) oraz 60/65 i więcej (o 0,2 proc.). Maleje natomiast ciągle r/r zatrudnienie w młodszych grupach wiekowych. Tę grupę pracowników „ratują” prace sezonowe, ale one już niedługo skończą się.

 

Zmiany te świadczą o tym, że przedsiębiorcy widzą szansę na poprawę sytuacji w gospodarce i zaczynają „rozglądać się” po rynku, aby wyłowić na nim te osoby, które mają potrzebne firmie kompetencje i doświadczenie. Wiedzą, że gdy gospodarka zacznie przyspieszać, znalezienie takich pracowników na rynku będzie coraz trudniejsze. Stąd wzrost zainteresowania pracownikami z grupy wiekowej 45+ i oferowanie na większą skalę umów na czas nieokreślony. Na wzrost zatrudnienia w młodszych grupach wiekowych przyjdzie niestety jeszcze trochę poczekać – aż sytuacja w gospodarce wskaże wyraźnie trend wzrostowy.

 

źródło: Lewiatan

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0