Piorytety HR na lata 2013/2015

file2611347614604Wyniki 8 edycji badania trendów i perspektyw HR na lata 2013 – 2015 European HR Barometer. Uczestnicy badania – członkowie zarządów i dyrektorzy personalni z 44 firm są zdania, że znacząca poprawa efektywności działań HR w obszarze redukcji kosztów pracy, polityki wynagradzania najwyższej kadry zarządzającej oraz Corporate Governance, nie zmienia faktu, że zaangażowanie HR w obszary strategiczne jest nadal niewystarczające.

 

 

Odpowiedzi respondentów wykazały, że priorytetami HR na lata 2013 – 2015 pozostają: zarządzanie talentami – (priorytet dla 55% badanych) i przygotowania następców (39%) oraz zwiększenie poziomu zaangażowania pracowników (39%) „Po kolejnym roku cięcia kosztów w Europie widać, że bierne oczekiwanie na ożywienie gospodarcze nie wystarczy. Remedium na stagnację są strategiczne inwestycje w zasoby ludzkie bowiem tylko wtedy, gdy dbamy o rozwój liderów i budujemy zaangażowanie pracowników, możemy mówić o wzroście wyników biznesowych” – tłumaczy Edward Stanoch – dyrektor zarządzający, członek zarządu Aon Hewitt w Polsce i szef praktyki Talent w Europie. Największy wzrost znaczenia odnotowało zwiększenie jakości usług HR (39%) w zeszłym roku priorytet stanowiło dla zaledwie 8% badanych. – Od kilku lat HR boryka się z problemem niewystarczających mierników efektywności, brakiem lub niepełnym wdrożeniem zintegrowanych systemów IT do zarządzania zasobami ludzkimi, jak również zbyt skromnymi zasobami do sprostania strategicznym wyzwaniom roli. Jeśli nie istnieją klarowne systemy mierzenia efektywności (KPIs) lub szfankuje wdrożenie – słabnie wiarygodność HR wobec biznesu. W rezultacie szansa HR na inicjowanie, przewodzenie i skuteczne wdrażanie strategicznych rozwiązań maleje – zauważa Edward Stanoch.

 

Respondenci uznali, że największe sukcesy w łączeniu celów biznesowych i strategi HR odnieśli w: tworzenie systemów wynagradzania najwyższej kadry zarządzającej; Corporate Governance; wdrażanie systemów ochrony pracowniczych danych osobowych oraz szeroko pojęta strategia HR. – Przyczyn należy szukać w niewystarczających zasobach, zmianach w postrzeganiu roli i presji innych tematów, szczególnie redukcji kosztów, chwiejności rynku w Europie a przez to rosnącej konkurencji i nacisku na ekspansję na inne pozaeuropejskie rynki – podsumowuje Edward Stanoch.

 

Badanie European HR Barometer prowadzone jest od 2005 roku. Jego głównym celem jest śledzenie zmian w postrzeganiu roli HR w europejskich organizacjach, publikowany zaś po badaniu Raport omawia wnioski, trendy i perspektywy rozwoju roli HR w ujęciu strategicznym ze szczególnym uwzględnieniem analizy efektywności działań podejmowanych przez działy HR. Badanie i Raport powstają pod patronatem European Club for Human Resources.

 

 

Źródło: Aon Hewitt

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0