Konsultanci nowej ery

Coraz więcej przedsiębiorców korzysta z usług agencji zatrudnienia w ramach realizacji wewnętrznej polityki zatrudnienia. Skuteczność realizacji procesów rekrutacyjnych zależy przede wszystkim od profesjonalizmu i zaangażowania Konsultantów zatrudnionych w agencjach. Na ich barkach spoczywa szczególna odpowiedzialność społeczna zarówno w stosunku do Kandydatów jak i Klientów. Dodatkowo, biorąc pod uwagę wpływ agencji zatrudnienia na kształtowanie efektywnego rynku pracy, to właśnie od wysokich kompetencji Konsultanta w dużej mierze zależy skuteczność realizowania celów stojących przed całą branżą.


Studium Profesjonalnej Rekrutacji

Polskie Forum HR wspólnie z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego przygotowało Studium Profesjonalnej Rekrutacji, którego celem jest przygotowanie słuchaczy do roli Konsultanta ds. rekrutacji w agencji zatrudnienia. Studium skierowane jest do osób które wiążą swoją przyszłość zawodową z pracą przy realizacji procesów rekrutacji w firmach świadczących usługi w zakresie HR oraz tych którzy dopiero co rozpoczęli już swoją przygodę z branżą. Do tej pory na rynku  istniały jedynie studia w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, które kształciły pracowników działów HR, nie było natomiast programu który przygotowywałby do pracy Konsultanta w firmie rekrutacyjnej.


Zarządzanie zasobami ludzkimi różni się w zasadniczy sposób od programu który przygotowaliśmy wspólnie z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Jest on dopasowany do potrzeb sektora agencji zatrudnienia. Słuchacze nie odnajdą tu zajęć z zakresu motywacji czy budowy ścieżek kariery. Odnajdą natomiast wszystkie informacje na temat tego co w pracy Konsultanta najważniejsze: przede wszystkim metod i narzędzi rekrutacji i selekcji oraz sprzedaży usług HR – mówi Agnieszka Zielińska, Kierownik Polskiego Forum HR.


Oprócz wyżej wymienionych obszarów, słuchacze Studium kształcą się pod kątem prawa pracy, budowania relacji zarówno z Kandydatami jaki i Klientami, sztuki prezentacji. Celem Studium jest wykształcenie Konsultantów cechujących się nie tylko wysokim poziomem wiedzy i umiejętności ale również odpowiednią postawą, dlatego też w programie nie mogło zabraknąć zajęć dotyczących etyki zawodowej Rekruterów.


Większość z ponad 120 godzin zajęć prowadzona jest przez praktyków rynku – ekspertów którzy na co dzień zajmują się przygotowaniem do pracy Konsultantów. Badając satysfakcję uczestników, właśnie praktyczność prowadzonych zajęć, ich warsztatowy charakter jest główną wartością dodaną wskazaną przez słuchaczy dodaje Agnieszka Zielińska. Studium ukończyło 23 słuchaczy, większość z nich jest związana zawodowo z agencją zatrudnienia, dla części był to pierwszy kontakt z branżą.


Studium oczami słuchaczy

Studium Profesjonalnej Rekrutacji to nowa inicjatywa. Do tej pory żadna uczelnia nie przygotowywała do zawodu Rekrutera. Najbardziej cenie sobie zajęcia dotyczące aspektów prawnych, sprzedaży usług HR, wywiadu kompetencyjnego. W chwili obecnej pracuję już w agencji zatrudnienia z wiedzy zdobytej w trakcie tych zajęć korzystam każdego dnia. – Dariusz Brzostek, Grafton


Rekrutacją zajmuję się od dwóch lat, najpierw na stanowisku researchera a od pół roku junior konsultanta. Najważniejsze dla mnie elementy Studium to te które mogę wykorzystać w codziennej pracy: przede wszystkim rozmowy z kandydatami, w szczególności wywiad kompetencyjny, etykieta w biznesie oraz elementy sprzedaży usług HR. Duże znaczenie mają dla mnie również zajęcia dotyczące prawa pracy. Z mojego punktu widzenia niektóre przedmioty są na zbyt podstawowym poziomie, ale mimo iż Studium skierowane jest przede wszystkim do osób które dopiero rozpoczynają przygodę z rekrutacją lub nigdy wcześniej nie pracowały w branży, to również dla średniozaawansowanych Rekruterów znajdzie się tu wiele zajęć, które w znacznym stopniu pozwolą pogłębić wiedzę i stać się lepszym Konsultantem – Ewa Klimek, Reed Global


Za bardzo ciekawe uważam zajęcia ze sztuki prezentacji. Mnie osobiście bardzo dużo dały i jestem przekonana, że poświęcenie tej tematyce więcej miejsca w nowej edycji, odbyłoby się z korzyścią dla uczestników studium. Musimy pamiętać, że w agencjach rekrutacyjnych coraz częściej konsultant ds. rekrutacji, jest odpowiedzialny także za pozyskiwanie klientów, a jego skuteczność mierzy wielkość zrealizowanego budżetu. Na pewno ważne są tutaj aspekty praktyczne. – Lidia Piasecka z firmy People


Studium Profesjonalnej rekrutacji to jedna z najlepszych decyzji jaką można podjąć kierując swoją karierę w kierunku pracy Konsultanta ds. Rekrutacji. Nie mam doświadczenia w branży, jednak czuję że wiedza wyniesiona ze Studium pozwoli mi nie czuć się zagubioną w momencie podjęcia wymarzonej pracy. Świetne Studium, zajęcia nieodbiegające od tematu no i  możliwość odbycia stażu dla osób niepraktykujących! – Monika BandurskaProgram stażowy

Wszystkie osoby dla których Studium Profesjonalnej Rekrutacji jest pierwszym kontaktem z branżą mają szansę na zdobycie solidnej praktyki zawodowej w ramach programu stażowego przygotowanego przez Polskie Forum HR. Trzymiesięczne, płatne praktyki dla wielu osób z pewnością będą pierwszym ale nie ostatnim krokiem w budowaniu kariery Konsultanta.

Kolejna edycja Studium rozpoczyna się już w październiku 2012. Zapisy trwają do 21 września.
Więcej informacji na www.polskieforumhr.pl


Źródło: Polskie Forum HR

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0