63% profesjonalistów lubi swoje miejsce pracy!

Wyniki badania Kariera Profesjonalisty zrealizowanego przez Employer Branding Institute pokazują, że 63% profesjonalistów lubi swoje miejsce pracy.

Pracodawcom opłaca się podejmowanie starań aby być lubianym przez swoich pracowników. Zaangażowanie i lojalność profesjonalistów, którzy pozytywnie odpowiedzieli na pytanie o to czy lubią swoje miejsce pracy, na wszystkich wymiarach lojalności była wyższa niż osób, które nie lubią swojego miejsca pracy. Najbardziej jest to widoczne w deklaracjach przyjęcia większej ilości obowiązków, zmiany miejsca zamieszkania, a także w przypadku rezygnacji ze świadczeń typu premia czy wynagrodzenie.

Czynnikami, które najbardziej motywują profesjonalistów do pracy u obecnego pracodawcy są możliwość rozwoju zawodowego (52% wskazań) oraz wynagrodzenie (50% wskazań). Wyraźne miejsce zajmuje również czynnik, będący o wiele mniej wymierny: atmosfera pracy, na którą wskazało 39% badanych.


Nasze badania pokazują bardzo ważną dla pracodawców rzecz – po pierwsze, profesjonaliści bardzo dużą wagę przywiązują do możliwości rozwoju zawodowego, po drugie, wyraźnie duże znaczenie ma dla nich atmosfera pracy. Pracodawcy, którzy nie są w stanie konkurować o najlepszych pracowników wysokimi wynagrodzeniami, wciąż mogą mieć atrakcyjną ofertę opartą o takie elementy jak realny rozwój zawodowy czy przyjazna kultura organizacji – komentuje Barbara Zych z Employer Branding Institute.


Profesjonaliści i zmiana pracy

Zmieniając pracę, wartością krytyczną dla profesjonalistów okazuje się być wzrost wynagrodzenia na poziomie 30%. Osoby, które nie lubią swoich miejsc pracy lub zamierzają je zmienić, godzą się na dużo mniejszy wzrost wynagrodzenia, przy przyjęciu nowej oferty. Bardzo istotnym czynnikiem jest również możliwość rozwoju zawodowego (72% wskazań). Co więcej, najczęstszą przyczyną zmiany pracy jest właśnie brak możliwości rozwoju.

 

Profesjonaliści i szukanie pracy

Do najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o pracodawcach profesjonaliści zaliczają znajomych. Doceniane są również wydarzenia branżowe i prasa branżowa. To co się liczy, to przede wszystkim bezpośrednie źródła informaci oparte na kontakcie bezpośrednim oraz wyspecjalizowane kanały informacji.

Członkowie kadry zarządzającej poszukując pracy w pierwszej kolejności skorzystaliby ze wsparcia head huntera (61% wskazań), a managerowie i specjaliści najchętniej sięgnęliby po oferty zamieszczone na portalach pracy w internecie (66% wskazań) i portale społecznościowe o profilu biznesowym (48% wskazań), takie jak GoldenLine czy Linkedln. Wszyscy natomiast duży nacisk położyliby na poszukiwania bezpośrednie – poprzez znajomych i rodzinę (44% wskazań).

 

Szczegółowe wyniki badania zamieszczone są w raporcie „Rekrutacja 2012: Narzędzia i trendy

 

 

*********
O badaniu

Badanie Kariera Profesjonalisty poświęcone było pracującym profesjonalistom – specjalistom, managerom oraz kadrze zarządzającej z przynajmniej 5-letnim stażem zawodowym. Celem badania było przyjrzenie się potrzebom zawodowym tej grupy, w szczególności poziomowi zadowolenia z obecnego pracodawcy, ich motywacji i lojalności, planom zawodowym, metodom poszukiwania pracy, a także opiniom o pracodawcach w swojej branży.

Badanie przeprowadzono metodą CAWI na 2143 respondentach w dniach 18 października – 10 listopada 2011. Pierwotna struktura danych została skorygowana poprzez uwzględnienie rozkładu internautów w poszczególnych województwach Polski.

Organizatorem badania był Employer Branding Institute. Partnerem badania był portal GoldenLine. Patronat medialny nad badaniem objęli THINKTANK, HRstandard.pl i Onet.pl. Nagrody dla uczestników badania ufundował Teatr Syrena, Wydawnictwo Onepress oraz Wydawnictwo MTBiznes.

2 komentarze
  1. Reply
    edek 5 grudnia 2011 at 18:26

    Profesjonaliści z HR robią za 2,5 tyś-

    i filozofują….śmiech

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0