Telepraca na wakacje

Latem mamy mniejszą motywację do pracy, rozleniwia nas pogoda i atmosfera relaksu. Z zazdrością patrzymy na kolegów z biura, którzy wyjeżdżają na wakacje. Jednak letnie miesiące możemy umilić sobie pracą poza klimatyzowanym budynkiem. Jak wynika z sondy* przeprowadzonej wśród internautów na stronie www.telepraca.gov.pl aż 76% badanych1 potwierdza, że telepraca jest idealnym rozwiązaniem na wakacje. Z kolei taka forma zatrudnienia pozwala pracodawcy na oszczędności w prowadzeniu biura na poziomie 30-40%. Warto zatem rozważyć przeniesienie biura stacjonarnego w plener.

Telepraca to świetne rozwiązanie dla przedstawicieli wolnych zawodów: grafików, copywriterów czy konsultantów. Jednak coraz częściej duże przedsiębiorstwa decydują się na – przynajmniej częściowe – wdrażanie pracy zdalnej. Prezesi i menedżerowie przyznają, że w obecnych czasach do sprawnego zarządzania firmą wystarcza telefon i Internet. Videokonferencje czy telekonferencje z powodzeniem zastępują wielogodzinne narady w salach biurowców.

Czy telepraca jest dobrym rozwiązaniem na wakacje?

 

 

Czy telepraca jest dobrym rozwiązaniem na wakacje?

Telepraca to doskonałe narzędzie w rękach managera, pozwalające na efektywne zarządzanie pracownikami bez ‘przywiązywania’ ich do konkretnego miejsca. Sam 90% czasu spędzam poza biurem, mobilnie realizując cele strategiczne firmy. Dzięki zdalnej pracy mogę prowadzić działania w podróży, w domu czy – co nadal się często zdarza – podczas wakacji – potwierdza Rafał Brzoska, prezes zarządu Grupy Integer.pl.

Sezon wakacyjny dodatkowo sprzyja telepracy. Wiele branż w tym okresie charakteryzuje spowolnienie tempa działań, a co za tym idzie, spadek przychodów. Ten proces pociąga za sobą okresową redukcję etatów i walkę o ograniczenie kosztów prowadzenia działalności.

Telepracę uważam za przyszłość rynku pracy, gdyż dzięki niej mogę pracować bez ograniczeń lokalizacyjnych. I to nie tylko w okresie wakacyjnym. Moim zdaniem, największa korzyść wynikająca z telepracy to niezależność, oszczędność czasu i jego najlepsze wykorzystanie a także rozliczanie wymiernych rezultatów pracy – mówi Anna Świebocka–Nerkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego PARP.

Telepraca ogranicza koszty prowadzenia biura o 30-40%. Ponadto, pracownik jest rozliczany wyłącznie z efektów, a nie liczby przepracowanych godzin. Bez wątpienia wpływa to na skuteczną weryfikację jego wydajności. Z kolei dla pracownika oznacza ona komfort psychiczny wynikający z możliwości wykonywania obowiązków służbowych z dowolnego miejsca na ziemi. Plaża, las, góry – nie ma znaczenia, gdzie przebywa. Liczy się dostęp do Internetu, telefonu i realizacja postawionych celów w wyznaczonym terminie. Tezę tę potwierdzili także internauci – prawie 76% uważa telepracę za dobre rozwiązanie na pracę podczas wakacji.


„Telepraca – nowa forma organizacji pracy w przedsiębiorstwach”

Telepraca to elastyczna forma zatrudnienia na odległość, która cały czas zyskuje na popularności. Sprzyja temu usługa realizowana na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która będzie trwać do lutego 2012 roku. Usługa ma na celu popularyzację zatrudnienia telepracowników przez polskich przedsiębiorców. W ramach działań na terenie całej Polski trwają dofinansowane szkolenia, w których weźmie udział, co najmniej 2000 właścicieli i pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, świadczone są również usługi doradcze. Usługa „Telepraca nowa forma organizacji pracy w przedsiębiorstwach”, realizowana w ramach projektu „Ogólnopolski program promocji i szkoleń dla przedsiębiorców Telepraca II” jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


*  Badanie zostało zrealizowane za pomocą sondy na portalu www.telepraca.gov.pl w okresie 10.07.2011 – 09.08.2011. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Źródło: www.telepraca.gov.pl

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0