Ile mogą być warte „miękkie kompetencje” w przeliczeniu na pieniądze?

Według statystyk portalu pracy Jobmatch.pl, na każde ogłoszenie o stanowisko menadżera zgłasza się średnio 20 kandydatów. Każdy z nich posiada różne umiejętności i kompetencje, które mniej lub bardziej nadają się do pracy na pozycji wysokiego szczebla. Czy możliwe jest wycenienie tych różnorodnych kompetencji? Okazuje się, że tak, i że nierzadko zyski z zatrudnienia menedżerów o odpowiednich kwalifikacjach mogą być liczone w milionach dolarów.


W selekcji kandydatów na menedżerów wyższego szczebla wykorzystuje się m.in. testy kompetencji zawodowych. Celem pomiaru tzw. „miękkich” kompetencji, jest rzetelna i trafna diagnoza potencjału biznesowego danego kandydata.


Testy kompetencji składają się z pytań opisujących sytuacje charakterystyczne dla danego stanowiska pracy. W zależności od odpowiedzi kandydata pomagają obiektywnie rozpoznać m.in. umiejętności przystosowania się do nowych sytuacji i wprowadzania zmian, motywowania, rozwiązywania konfliktów, komunikatywność, odporność na stres czy też efektywne wykorzystanie władzy.


Co więcej, badania przeprowadzone przez profesora Craiga J.Russella – specjalisty do spraw zarządzania kadrami z Uniwersytetu w Oklahomie, potwierdzają, że kompetencje menadżera mają niezwykle duże znaczenie w zarządzaniu firmą a w rezultacie wpływ na wielkość sprzedaży i zyski firmy. Najbardziej istotne dla wskaźników sprzedaży oraz zysków przedsiębiorstwa okazały się kompetencje komunikacyjne oraz kompetencje w zakresie interakcji z klientami. Jedna z przykładowych firm, która wzięła udział w badaniu i przy wyborze kierownika zastosowała test kompetencji, po dwóch latach wykazała wzrost zysków wynikających z właściwej selekcji aż o 3 miliony dolarów. Innymi słowy, gdyby nie zastosowano testów kompetencji to zysk firmy byłby mniejszy o powyższą kwotę.

Jak twierdzi dr Krzysztof Fronczyk z Instytutu Analiz im. Karola Gaussa, testy kompetencji oprócz zysków finansowych niosą za sobą znacznie więcej korzyści.

-Test kompetencji zawodowych to niezwykle użyteczna metoda selekcyjna. To element rekrutacji, na podstawie, którego pracodawca może znaleźć idealnego kandydata na stanowisko wyższego szczebla i jednocześnie zyskać przewagę nad konkurencją. Testy umożliwiają także monitorowanie rozwoju pracy, przydają się, gdy chcemy wprowadzić zmiany organizacyjne lub zdiagnozować potrzeby rozwojowe pracowników. Warunkiem skutecznego stosowania testów kompetencji jest posiadanie modelu kompetencji na bazie, którego to jest konstruowany test. Podsumowując, efekty finansowe ze stosowania testów kompetencji są dostępne dla organizacji gotowych do mierzenia rezultatów swojej pracy.

W dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie biznesu, menadżerowie muszą spełniać coraz więcej funkcji oraz stawiać czoła stale wzrastającym wymaganiom. Tworzą oni „rdzeń” firmy i są odpowiedzialni za jej skuces. Zanim, więc oddamy losy naszej firmy w obce ręce – warto sprawdzić czy kandydat posiada kompetencje, które są tak bezcenne dla roli menadżera.


Na podstawie:

Russell, C. J. (2001). A Longitudinal Study of Top-Level Executive Performance. Journal of Applied Psychology, 86, 560-573

Źródło: Instytut Analiz im. Karola Gaussa sp z o.o.

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0