PwC Pracodawcą Roku według studentów

Wyniki badania „Pracodawca Roku® 2010”, przeprowadzonego przez AIESEC Polska wśród studentów z 47 uczelni wyższych, zostały ogłoszone podczas uroczystej Gali, 3 marca 2011 roku. Dzięki głosom studentów z całej Polski, prestiżowa statuetka Pracodawcy Roku trafiła do firmy PwC.  Wyniki badania pokazują, że od kilku lat wśród studentów najlepszą opinią cieszę się duże międzynarodowe firmy.


Badanie „Pracodawca Roku® przeprowadzane jest już od 1992 roku. Od tamtej pory, studenci, co roku wybierają firmę, która w ich ocenie daje najlepsze możliwości rozwoju zawodowego. Nad prawidłowością badania „Pracodawca Roku® od wielu lat czuwa Honorowa Rada Ekspertów pod przewodnictwem prof. dr hab. Janiny Jóźwiak. Data badania ankietowego jest zawsze utajniona, co sprawia, że żadna firma nie ma możliwości nasilenia swoich działań promocyjnych skierowanych do studentów w czasie jego realizacji. Dzięki temu, badanie jest jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o preferencjach studentów względem przyszłych pracodawców.


Celem badania „Pracodawca Roku® 2010″ jest wyłonienie 50 pracodawców najbardziej atrakcyjnych w oczach studentów oraz dostarczenie firmom informacji na temat rynku ich potencjalnych pracowników. Dane uzyskane w badaniu AIESEC Polska umożliwiają pracodawcom także zbudowanie kompleksowej strategii kreowania wizerunku wśród potencjalnych pracowników oraz precyzyjne pozycjonowanie w wybranej grupie docelowej.


Pierwsze miejsca tegorocznej edycji badania „Pracodawca Roku®” przypadły firmom:

1.PwC

2. Ernst & Young

3.  Google

4. MARS Polska

5. Deloitte

6. ING Bank Śląski S.A.

7. Nestle Polska

8. KPMG

9. Bank Milennium S.A.

10. UnileverWręczenie statuetek plebiscytu miało miejsce podczas Gali „Pracodawca Roku® 2010”
w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele firm, organizacji pracodawców oraz studenci. Aktualną sytuację rynku pracy dla młodych ludzi skomentował: dr hab. Domnik Stanny – pracownik Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie


Największe badanie ankietowe organizowane przez AIESEC Polska – „Pracodawca Roku®” – w tym roku swoim zasięgiem objęło około 5000 studentów z 47 uczelni wyższych, z największych ośrodków akademickich, takich jak np.: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice, Lublin, Toruń, Łódź.


Wybrane wyniki badania

Największym uznaniem wśród studentów cieszy się branża bankowa (39,35%), również duża część swoją przyszłość chciałby wiązać z reklamą i marketingiem (29,72%);

Przy wyborze pierwszej pracy coraz bardziej zyskują czynniki społeczne takie jak: dobra atmosfera w pracy (90,11%), satysfakcja z pracy (89,02%), szacunek dla życia prywatnego pracownika (87,24%). Pomimo wyżej wymienionych czynników, nieznacznie, ale jednak najważniejsze jest płaca – tak wskazało 91,31% ankietowanych.

W porównaniu z poprzednim rokiem spadła liczba studentów deklarujących chęć wyjazdu za granicę (46%). Po raz pierwszy od kilku lat więcej niż połowa ankietowanych swoją karierę zawodową chce rozwijać w kraju.

Chęć pracy we własnej firmie na deklaruje 37% ankietowanych, ale tylko niecałe 10% jest zdecydowanych na założenie własnego biznesu tuz po studiach. Większość rozważa taką możliwość, ale po zdobyciu kilkuletniego doświadczenia w pracy dla innych. W porównaniu z latami poprzednimi chętnych, aby rozpocząć własną działalność jest nieznacznie mniej.

Studenci zdają swoje sprawę, że ich największą słabością na rynku pracy jest brak doświadczenia, dlatego coraz więcej osób już w czasie studiów zdobywa doświadczenie na stażach, praktykach lub pierwszych etatach. Liczba ankietowanych deklarujących doświadczenie zawodowe (3 miesięcznie i więcej) wyniosła 62% w tym roku. Jednak, największym zainteresowaniem cieszą się staże do 3 miesięcy (42%).


Szczegółowe wyniki badań w Raporcie „Pracodawca Roku® 2010”.

Partnerem merytorycznym wspierającym AIESEC Polska w organizacji Gali „Pracodawca Roku®” jest agencja public relations TBWAPR. Catering przygotowała firma Catering Partner.


OPIS BADANIA „PRACODAWCA ROKU 2010”

Badanie „Pracodawca Roku” jest przeprowadzane przez AIESEC Polska od 19 lat. Głównym celem plebiscytu jest wyłonienie 50 najbardziej atrakcyjnych pracodawców. Tegoroczne wyniki badania pokazują, że w pierwszej dwudziestce przeważają duże, międzynarodowe koncerny.

Drugim, ale niemniej ważnym, celem badania jest dostarczenie firmom informacji
o rynku potencjalnych pracowników. Dane, które powstają na podstawie badania pozwalają firmom zbudować kompleksową strategię kreowania wizerunku w tej grupie docelowej. Łatwiejsze jest także precyzyjne pozycjonowanie (większa skuteczność działania i redukcja kosztów) oraz konstruowanie oferty dopasowanej do oczekiwań studentów i absolwentów.

Dzięki wynikom badania, firmy mogą ocenić w jaki sposób docierają do studentów, a studenci wyróżnić sposoby i formy jakie im najbardziej odpowiadają.

Plebiscyt „Pracodawca Roku” jest obecnie największym badaniem ankietowym organizowanym przez AIESEC Polska. Swoim zasięgiem corocznie obejmuje około 5000 studentów z całej Polski, a w ciągu 19 lat swój głos oddało łącznie prawie 60 tysięcy studentów. W badaniu bierze udział coraz więcej uczelni niepaństwowych. W tegorocznym badaniu wzięło udział 47 polskich uczelniach wyższych. Plebiscyt „Pracodawca Roku” jest badaniem niezależnym a data badania i jego wyniki tajne.

Najważniejszym momentem każdego badania „Pracodawca Roku” jest oficjalna Gala, na której są ogłaszane wyniki rankingu. Pierwsze 10 firm z rankingu uhonorowane zostaje statuetką, którą odbierają prezesi, partnerzy i dyrektorzy.

Gala „Pracodawca Roku 2010” odbyła się 3 marca 2011 roku w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. Uczestniczyły w niej przedstawiciele pracodawców, wybranych firm, zrzeszeń pracodawców oraz studenci.

Honorowa Rada Ekspertów

Nad rzetelnością badania „Pracodawca Roku” czuwa Koordynator Ogólnopolski oraz Honorowa Rada Ekspertów składająca się z polskiej sławy specjalistów z dziedziny statystki, socjologii, ekonomii oraz marketingu. Honorowa Rada Ekspertów działa przy Instytucie Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej  w Warszawie.

W skład Honorowej Rady Ekspertów w roku 2011 wchodzą: prof. dr hab. Janina Jóźwiak – (przewodnicząca) oraz dr Stanisław Kluza i Sebastian Stolorz.

Honorowa Rada Ekspertów jest ciałem opiniodawczym, które w porozumieniu
z koordynatorem badania, dzięki swojej wiedzy, prestiżowi i doświadczeniu pełni rolę merytorycznego patrona badania. Ponadto w gestii Honorowej Rady Ekspertów leży zgłaszanie wszelkich uwag odnośnie badania i dotyczących go kwestii. Honorowa Rada Ekspertów „podpisując” się pod badaniem zapewnia mu rzetelność
i poprawność realizacji, opiniując w ten sposób pracę organizatorów.

Honorowa Rada Ekspertów czuwa nad badaniem „Pracodawca Roku” od 1992 roku, systematycznie kontrolując zgodność badania z metodologią mu przypisaną.


Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej badania „Pracodawca Roku”: www.pracodawcaroku.org

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0