Rośnie ilość ofert pracy online


W 2010 roku zwiększyła się aktywność rekrutacyjna online – opublikowano ponad 1,38 mln ogłoszeń rekrutacyjnych, z których najwięcej kierowano do przedstawicieli handlowych i programistów. To wnioski z raportu „Rekrutacja w Internecie 2010. Podsumowanie 2010 roku” przygotowanego przez ekspertów z GazetaPraca.plRośnie liczba ofert pracy w kluczowych branżach

Z raportu „Rekrutacja w Internecie 2010” wynika, że w ubiegłym roku opublikowano o 35,5 % (362 378 ofert) więcej ogłoszeń rekrutacyjnych niż w roku 2009. Podobnie najnowsze wyniki ze stycznia 2011 roku, dotyczące liczby ogłoszeń publikowanych na monitorowanych portalach pokazują, że w tym miesiącu ukazało się ok. o 23% więcej ofert niż w styczniu 2010 roku.

W porównaniu do 2009, można zaobserwować większą liczbę aktywności rekrutacyjnych za pośrednictwem ogłoszeń online. Wzrosły liczby ogłoszeń w produkcji, budownictwie i logistyce, co potwierdza ożywienie na rynku. Wzrost liczb ofert finansowych i IT potwierdza trendy w rekrutacji do centrów outsourcingowych oraz sygnalizuje zmianę podejścia pracodawców m.in. do funkcji finansowych.

Specjaliści najczęściej poszukiwani

W 2010 roku najwięcej (około 600 tysięcy) ofert było skierowanych do kandydatów na stanowiska specjalistyczne, niewymagające wyższego wykształcenia (np.: szeregowy sprzedawca, kierowca). Pracodawcy często poszukiwali też specjalistów z wyższym wykształceniem (ok. 400 tysięcy ofert) i pracowników fizycznych (ponad 200 tysięcy), co dowodzi, że pracownicy ci są w coraz większym stopniu skutecznie rekrutowani za pośrednictwem ogłoszeń internetowych.

IT, inżynieria, technologia – dynamiczny wzrost liczby ofert

O ponad 100% w stosunku do poprzedniego roku wzrosła w 2010 liczba ofert rekrutujących pracowników z branży IT, technologicznej i inżynierskiej. Duże wzrosty liczb ofert zanotowano także w stosunku do stanowisk finansowych i logistycznych oraz w branży produkcyjnej – ponad 150 tysięcy ofert pracy. W dalszym ciągu blisko 25%, czyli ok. 350 tysięcy monitorowych ogłoszeń, dotyczyło pozyskania kandydatów z branży sprzedażowej.

Handlowcy nadal najchętniej poszukiwani w całej Polsce

W 2010 roku dla przedstawicieli handlowych, handlowców i dealerów opublikowano ponad 204 tysiące ofert pracy, a drugie miejsce na liście należy do programistów.

Raport ekspercki „Rekrutacja w internecie 2010” przygotowany został przez zespół specjalistów GazetaPraca.pl na podstawie monitoringu największych portali rekrutacyjnych. Dane dostarczyła firma Gemius SA. Dane zawarte w raporcie dotyczą okresu styczeń – grudzień 2010 roku.


* Megapanel PBI/Gemius, listopad 2010

** Polskie Badania Czytelnictwa realizacja MillwardBrown SMG/KRC, maj-październik 2010, N = 12 070, wskaźnik CDT- poniedziałek, opracowanie AGORA SA.


Przejdź na stronę autorów, aby pobrać cały raport


Źródło: GazetaPraca.pl

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0