Głos z Davos: Początek Ery Talentów

Manpower, światowy lider w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy, ogłosił pierwszego dnia Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos, w Szwajcarii początek nowej epoki w dziejach świata – Ery Człowieka.

W Davos co roku spotykają się najważniejsze postacie międzynarodowego biznesu, polityki i nauki, czyniąc to wydarzenie wyjątkową platformą kształtowania globalnej agendy na nadchodzący rok oraz miejscem dyskusji o nowych rozwiązaniach.

Tegoroczne obrady WEF rozpoczęło wystąpienie Prezesa Manpower Inc., Jeffrey’a A. Joerresa „Nadejście Ery Człowieka, czyli znaczenie ludzkiego potencjału w nowej rzeczywistości”. Po wystąpieniu nastąpił panel dyskusyjny, debatę poprowadził Frank Brown, Rektor prestiżowej uczelni INSEAD, a w panelu obok Prezesa Manpower zasiedli także Don Tapscott, Przewodniczący Moxie Insight i autor bestsellera „Wikinomia”, Sharan Burrow, Sekretarz Generalna Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, Kris Gopalakrishnan, Dyrektor Generalny i Zarządzający Infosys oraz Jim Quigley, Dyrektor Generalny Deloitte.

W dziejach ludzkości co jakiś czas następują zmiany na tyle rewolucyjne, że stają się symbolem danej epoki. Dziś jesteśmy świadkami początku nowej ery: Ery Człowieka. Manpower podkreśla, że nowa rzeczywistość, w której potencjał ludzki jest kluczowym czynnikiem wzrostu gospodarczego, niesie ze sobą istotne zmiany zarówno dla pracodawców jak i indywidualnych ludzi. Świat przechodzi istotną transformację, w obliczu której konieczna będzie modyfikacja modeli biznesowych, zmiana oceny wartości produktów oraz dostosowanie systemów społecznych. Aktualnie funkcjonujące systemy i modele zostały nadwyrężone przez nasilające się globalne trendy i nie gwarantują już stabilności. Wyłaniający się z niedawnej recesji chaos i presja na większą wydajność przy mniejszych nakładach kreują bardzo wymagające otoczenie.

Zdolność firm, rządów oraz jednostek do dostosowania się i działania w nowej rzeczywistości będzie zależała od skuteczności dotarcia do ludzkiego potencjału – talent stał kluczowym czynnikiem decydującym o przewadze konkurencyjnej. Wyzwolenie energii, pasji i potencjału możliwe będzie wyłącznie jeśli pracodawcy przeniosą relacje z pracownikami na inny, bardziej osobisty poziom” powiedział Jeffrey Joerres.


Do nadejścia Ery Człowieka przyczyniają się globalne trendy, takie jak recesja, błyskawiczny rozwój technologiczny, zmiany demograficzne oraz rosnące znaczenie rynków rozwijających się. Zmiany te nabierają coraz większego tempa, a ich skutki odczuwalne są także w Polsce.


Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska zauważa “W efekcie niedawnego spowolnienia gospodarczego wiele firm przedefiniowało zarządzanie zasobami ludzkimi, tnąc koszty w myśl większej efektywności. Jednocześnie wielu pracodawców zrozumiało, że jeśli uda im się zidentyfikować potencjał pracowników i właściwie go ukierunkować, możliwe będzie nie tylko utrzymanie, ale i zwiększenie wyników firmy, nawet w trudnym otoczeniu gospodarczym.


Według badania Manpower „Niedobór talentów” przeprowadzonego w 2010 r. wśród 35 000 pracodawców w 36 krajach, ponad 30% respondentów ma trudności w obsadzeniu stanowisk kluczowych dla działalności firmy. W Polsce problem niedopasowania talentów dotyka co drugiego pracodawcę (51%). „Obserwujemy zmianę postrzegania innowacji i motywacji na niespotykaną wcześniej skalę. Słyszymy od naszych Klientów, że talenty są dziś bardziej poszukiwane niż kiedykolwiek, stając się jednocześnie dobrem rzadkim i cennym. Mimo względnie wysokiego bezrobocia pracodawcy borykają się z niedopasowaniem talentów nie mogąc znaleźć właściwych ludzi na kluczowe stanowiska” twierdzi Iwona Janas, po czym dodaje “Talent to osoba, której profil pasuje do aktualnych potrzeb wynikających ze strategii firmy; która posiada niezbędne umiejętności, postawę i zdolność działania w zmiennym, globalnym otoczeniu. Talent jest czymś wyjątkowym. Do tej pory rozwój firmy wymagał dostępu do kapitału. Obecnie, jak wynika z naszych obserwacji i rozmów z przedsiębiorcami, o przewadze konkurencyjnej decydować będzie dostęp do talentu – nie tylko kapitału. W miarę nasilania się tej tendencji będziemy świadkami przesunięcia: miejsce kapitalizmu zajmie talentyzm”.


W Erze Człowieka największym wyzwaniem dla firm będzie określenie ich potrzeb w zakresie talentów nie na chwilę obecną, lecz w perspektywie 5-, 10-letniej. Następnym niezbędnym krokiem jest dopasowanie strategii zatrudnienia do strategii biznesowej, ze zwróceniem szczególnej uwagi na działania mające na celu przyciąganie, utrzymywanie i rozwój pracowników. Pracodawcy powinni na nowo określić wewnętrzne modele pracy i politykę personalną, tak by wspierały rozpoznawanie i rozwijanie potencjału pracowników, dzięki którym firma osiągnie sukces w nowej rzeczywistości.


Dotarcie do talentów wymaga odejścia od traktowania wszystkich pracowników jedną miarą, angażuje natomiast pracodawcę w budowanie indywidualnych, ludzkich relacji. Rozwój technologiczny i rosnąca popularność mediów społecznościowych przyczyniają się do większej ekspozycji informacji osobistych, umożliwiając tym samym bezpośrednie interakcje na każdym poziomie, czy to pracodawcy z pracownikiem, czy sprzedawcy z konsumentem.


Wkraczając w Erę Człowieka firmy stają przed wyzwaniem i wspaniałą szansą na uaktywnienie ich największego potencjału – Ludzi – którzy pokierują rozwojem biznesu. Światowy kryzys gospodarczy, szybkie tempo rozwoju technologicznego, oczekiwanie większej przejrzystości procesów biznesowych oraz rosnąca mobilność społeczeństw doprowadziły nas do progu nowej ery. Teraz rządy państw, przedsiębiorstwa oraz jednostki muszą pracować razem, by wyzwolić ludzki potencjał, który stanowi istotę Ery Człowieka.


Era Człowieka – kluczowe zmiany

Źródło: Manpower Polska

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0