Czy "robienie kariery" może być EKO?

Eko – rodzic to rodzic ufający instynktom. Rodzic potrafiący dokonać rozważnego, zgodnego z naturą wyboru, dotyczącego różnych sfer życia swojego i dzieci, często wbrew popularnym trendom. Eko – rodzicielstwo wymaga jednak pójścia o krok dalej. Gdy już wiemy co jeść i w co się ubierać, wiemy jak i czym mają się bawić nasze dzieci, i jak będziemy o nie dbać, czas pomyśleć o niezmiernie ważnym aspekcie życia jakim jest praca zawodowa.


Skoro eko – rodzicielstwo oznacza zdrowe, naturalne spełnienie, i docelowo radosne oraz szczęśliwe życie rodzinne, to czyż może zabraknąć w nim także spełnienia w pracy, w karierze? Niestety samo „robienie kariery” już z gruntu wydaje się nie ekologiczne i wzbudza negatywne odczucia. A to błąd. Wystarczy „robić” tę karierę w zgodzie ze sobą, w równowadze do otaczającego nas świata. Gros rodziców, z którymi współpracowałam w ramach Kariera Koncept, uważa, że kariera oznacza dla nich możliwość połączenia spokoju i spełnienia w życiu rodzinnym z sukcesem w życiu zawodowym. Pierwsze bardzo często zależy od drugiego. Bo czy rodzic sfrustrowany w pracy nie przenosi takich uczuć na grunt domowego ogniska.


Eko – rodzic to rodzic szczęśliwy także w pracy. Dojście do tego stanu oznacza zaufanie swoim instynktom i podjęcie często niepopularnych decyzji zawodowych. Oznacza także odwagę, bo trzeba sprzeciwić się temu co typowe i co inni akceptują bez mrugnięcia okiem. A czyż nie takimi cechami właśnie odznacza się styl życia eko w ogóle? Wystarczy przenieść go na grunt służbowy i w ten sposób nakierować swoją karierę na nurt eko. Wychowujemy nasze dzieci poddając się swojej intuicji. Zmieńmy więc także podejście do swojej kariery. Jeżeli czujemy, że coś jest nie tak w naszej pracy, to na pewno tak jest. Jeżeli mamy przeczucie, że coś trzeba zmienić, to należy tak zrobić.


Badanie „Satysfakcja z pracy 2010”, przeprowadzone przez portal Pracuj.pl i Interaktywny Instytut Badań Rynkowych, pokazuje, że więcej niż co trzeci z nas jest niezadowolony z pracy w obecnym miejscu. Opublikowany w listopadzie br. raport „Philips Index 2010: Badanie jakości życia Polaków” potwierdza, że spośród wszystkich aspektów życia Polacy są najmniej zadowoleni z tych związanych z pracą zawodową i ów brak satysfakcji pogłębia się wraz z wiekiem. To nie idzie w parze z filozofią eko.


Raport podaje także, że 1/3 kobiet biorących udział w ankiecie nie oceniło kariery w pracy jako istotnej dla dobrego samopoczucia. Interpretacja tych wyników, szczególnie jeżeli chodzi o kobiety posiadające dzieci, jest prosta. Dla nich słowo kariera nie oznacza wyłącznie osiągnięcia sukcesu tylko na gruncie profesjonalnym. Oznacza ono zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i życiem rodzinnym, i sukces na obu tych polach. Nie chodzi przecież tylko o lepsze stanowisko, czy lepszą pensję, ale o możliwość „robienia kariery” w kontekście rodzicielstwa. Stąd tak wiele w ostatnim czasie inicjatyw, które mają zmienić nastawienie pracodawców do rodziców i równocześnie przekonać tych ostatnich, że praca nie stoi na przeszkodzie rodzicielstwu.


Jednak to, co dotyczy naszej kariery, zależy w głównej mierze od nas samych. Jeżeli należymy do tej połowy respondentów przytoczonego badania, którzy określają swoją pracę jako stresującą i męczącą, to znak, że następnym naszym krokiem powinna być decyzja o zmianie w karierze.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0