Unia Europejska przeszkoli bezpłatnie 100 kadrowców z województwa śląskiego. Powód? Wielu HR-owców w regionie dysponuje przestarzałą wiedzą i nie zna aktualnych przepisów prawa pracy. Nie wie także, jak reagować na molestowanie seksualne pracowników w miejscu pracy i lobbing. Ma to zmienić projekt „Śląskie Kadry” finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, na który w Centrum Szkoleniowym Structura w Katowicach właśnie ruszyły zapisy, potrwają do 21 maja
Kadry na Śląsku są przestarzałe
Blisko 5 tys. osób w województwie śląskim zajmuje stanowiska związane z kadrami. Ponad 70% z nich nie aktualizuje swojej wiedzy z zakresu zarządzania personelem, prawa pracy i ubezpieczeń. I chociaż na rynku dostępne są szkolenia, podnoszące kwalifikacje HR-owców, pracodawcy nie chętnie wysyłają na nie swoich personalnych, wszystko z powodu kosztu sięgającego nawet 3 tys. złotych. Szansą dla wielu firm w regionie, chcących usprawnić swój HR są bezpłatne szkolenia dla kadrowców, finansowane w całości przez UE. Na takie szkolenie można zgłosić się m.in. do Centrum Szkoleniowego Structura, za wszystko zapłaci UE.
– Wiele firm w regionie w 2009 roku obcięło swoje wydatki na szkolenia, w 2010 roku będzie podobnie. W rozwój kadr i kadrowców inwestują tylko największe firmy. W średnich firmach w 2010 roku szkolić będzie się głównie kadra zarządzająca, dlatego dla wielu kadrowców udział w szkoleniu finansowanym przez UE może być jedyną szansą, żeby aktualizować swoją wiedze o ubezpieczeniach, prawie pracy czy podatkach. Ale nie tylko, bo Śląskie Kadry mają także pokazać, jak stworzyć dział kadr na miarę XXI wieku – mówi Mateusz Ślezioński z Centrum Szkoleniowego Structura.
Ten dział na miarę XXI wieku – zdaniem pomysłodawców projektu – jest na bieżąco nie tylko z prawem pracy, podatkami i ubezpieczeniami, potrafi także reagować w sytuacjach kryzysowych takich jak lobbing czy molestowanie. – Śląskie Kadry mają dać HR-owcom w regionie kompleksową wiedzę, pozwalającą na zbudowanie i prowadzenie nowoczesnego działu kadr od A do Z – mówi Ślezioński. – Chcemy pokazać kadrowcom jak budować relacje z pracownikami, począwszy od zatrudnienia, poprzez rozmowę w sytuacji kryzysowej, kończąc na zwolnieniach i emeryturze – dodaje.
Przeszkolili już 100 kadrowców, chciało 300
Projekt realizowany przez Structurę jest największym projektem edukacji kadr na Śląsku. Jego pierwsza edycja przeszkoliła już 100 pracowników działu kadr. Zgłoszeń było 3 razy tyle, wielu trzeba było odmawiać. – Działy kadr w regionie chcą się dokształcać. Dla wielu z nich od lat problemem są finanse. Ten problem jest szczególnie widoczny m.in. na kopalniach czy zakładach produkcyjnych. Zdarza się, że w tego typu firmach kadrowcy nie aktualizują wiedzy od 10 lat lub robią to na własną rękę, chociaż nie zawsze na profesjonalnych szkoleniach – mówi Ślezioński.
Ale nie tylko kadrowcy mogą skorzystać ze szkolenia Śląskie Kadry także właściciele firm. – W wielu firmach, zwłaszcza sektora małych i średnich przedsiębiorstw to właściciele firm odpowiadają za politykę kadrową. Najczęściej prowadząc ją na przysłowiowego „czuja”, często bez wiedzy z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. To szkolenie może to zmienić, dając szefom do ręki konkretne narzędzie i konkretną wiedzę usprawniającą cały proces relacji szef – pracownik – mówi.
Zapytali kadrowców
Jak podkreśla Ślezioński każdy uczestnik projektu zostanie wyposażony w wiedzę teoretyczna oraz umiejętności niezbędne do samodzielnego prowadzenia działu personalnego. Program szkolenia z kolei ułożyli sami HR-owcy. – Zapytaliśmy HR- owców na całym Śląsku, jaka wiedza jest im dzisiaj najbardziej potrzebna. W efekcie tego reasearchu uczestnicy szkolenia poznają zarówno zagadnienia prawa pracy, a przede wszystkim ostatnie zmiany wprowadzone w kodeks, zapoznają się także z rodzajami umów o pracę, sposobami wyliczania składek, zagadnieniami związanymi z emeryturami, urlopami, czy podatkiem dochodowym. Dodatkowo przygotowano zajęcia fakultatywne poświęcone ochronie danych osobowych, mobbingowi i dyskryminacji oraz sposobom rekrutacji pracowników – wyjaśnia Ślezioński. Oprócz szkoleń, każdy z uczestników projektu będzie mógł samodzielnie skonsultować się z ekspertem. To, co wyróżnia ten projekt – zdaniem pomysłodawców – to dostęp do najnowszych rozwiązań prawnych i wiedzy z zakresu kadr.
Projekt „Śląskie Kadry” to w sumie 72 godziny szkolenia, oraz 8 dodatkowych godzin zajęć fakultatywnych. Szkolenia skierowane są do 100, pracujących osób zamieszkałych w województwie śląskim. Formularze rejestracyjne będzie można pobrać ze strony Structura.pl Więcej informacji: Structura Centrum Szkoleniowe Sp. z o.o., ul. Damrota 22, 40-022