Ranking Idealnych Pracodawców 2009 według profesjonalistów

W listopadzie ubiegłego roku zakończyła się druga edycja badania Professional Survey przeprowadzanego przez firmę Universum Polska wśród profesjonalistów, którzy posiadają minimum roczne doświadczenie. W tym roku o opinię na temat najlepszych pracodawców w Polsce, a także o ocenę rynku pracy czy przyszłe plany zawodowe spytano 8 127 młodych profesjonalistów. Wyniki tegorocznej edycji zostały zaprezentowane 3 lutego 2010 r. podczas uroczystej gali w hotelu Marriott.

– Badanie Universum Professional Survey pozwala na unikalną analizę wizerunku pracodawcy z dwóch perspektyw – zewnętrznej oraz wewnętrznej, zwłaszcza, że jest to jedyne badanie wśród profesjonalistów na rynku polskim. Pracodawca może dowiedzieć się, jak jest postrzegany jego employer brand wśród potencjalnych kandydatów na rynku pracy, jak również wśród pracowników wewnątrz organizacji, by dzięki temu poznać ewentualne różnice powstałe w trakcie analizy. Jednocześnie bardzo ważny jest fakt, że nie można głosować na firmę, w której się pracuje – mówi Anna Macnar, Country Manager, Universum Polska.

Zwycięzcy zostali wyłonieni w 5 kategoriach odpowiadających kierunkom studiów głosujących profesjonalistów: Biznes, IT, Inżynieria, Nauki Humanistyczne i Nauki Ścisłe. Niekwestionowanym liderem tegorocznego rankingu zostały firmy TVN i Google; każda z nich otrzymała po 4 wyróżnienia.

Złotą statuetkę Idealnego Pracodawcy 2009 według profesjonalistów w kategorii Biznes i Humanistyka otrzymał TVN, w kategorii IT – Google, w kategorii Inżynieria nagrodę otrzymała firma Skanska, a w kategorii Nauki Ścisłe – Nestlé.

– Największą niespodzianką okazała się firma Nestlé, która poprawiła swoją pozycję w rankingu aż o 7 miejsc w porównaniu z ubiegłym rokiem oraz KGHM, która w kategorii Inżynieria przeskoczyła 6 punktów procentowych i zajmuje obecnie miejsce trzecie – zauważa Katarzyna Dyngosz, Key Account Manager, Universum Polska.

Z badania wyłaniają się dwie grupy: young professional z doświadczeniem zawodowym od roku do 8 lat, oraz senior professional z doświadczeniem zawodowym powyżej 8 lat. Porównując te dwie grupy między sobą oraz ze studentami, widzimy wyraźne różnice w takich obszarach, jak: satysfakcja z pracy i z pracodawcy, wyznaczanych sobie celów zawodowych, czy planów rozwoju kariery. Podczas gdy dla studentów najważniejszym celem zawodowym jest zostanie ekspertem w danej dziedzienie (65,7% odpowiedzi w badaniu Universum Student Survey 2009) i zrównoważenie życia osobistego z zawodowym (47,3%), to dla profesjonalistów – zarówno młodszych, jak i starszych – najważniejsza okazuje się stabilność zatrudnienia (61,2%).

Kryzys wyraźnie odbił się na nastrojach badanych. Warto podkreślić, że w badaniu z 2008 r. ten cel był najważniejszy tylko dla 48,8% respondentów. Trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstw wpłynęła zapewne też na atmosferę w pracy – aż 33% ankietowanych rozważa zmianę pracy w przeciągu następnych 6 miesięcy, to o 4 punkty procentowe więcej niż w roku ubiegłym – komentuje Anna Macnar, Country Manager, Universum Polska.

Profesjonaliści ocenili też swoich pracodawców, w skali od 1 do 10 przyznali im 5,8 punktów. Przy czym absolwenci kierunków z kategorii „medycyna i farmacja” oraz IT przyznali swoim firmom najwięcej punktów – odpowiednio 6,1 i 6,2.

Idealni Pracodawcy 2009 w poszczególnych kategoriach:

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0