Zamiar wprowadzenia elastycznego czasu pracy zgłosiło prawie 300 pracodawców

time59 firm, które z powodu kryzysu gospodarczego popadły w kłopoty finansowe, wyraziło chęć skorzystania z przewidzianych w pakiecie antykryzysowym dopłat przeznaczonych na utrzymanie miejsc pracy. Zamiar wprowadzenia elastycznego czasu pracy zgłosiło prawie 300 pracodawców.

Jak podkreśliła wiceminister pracy Czesława Ostrowska, znacznie więcej pracodawców jest obecnie zainteresowanych elastycznymi formami czasu pracy, przede wszystkim możliwością rozliczania godzin pracy w systemie rocznym. – Znacznie mniej firm zabiega o dopłaty do utrzymania miejsc pracy – dodała.

Zgodnie z ustawą o łagodzeniu skutków kryzysu, subwencjonowanie zatrudnienia wiąże się dla przedsiębiorstwa z koniecznością spełnienia dodatkowych obowiązków, jak np. utrzymanie miejsc pracy przez co najmniej sześć miesięcy od zakończenia otrzymywania pomocy finansowej państwa.

– Prawie 300 firm zgłosiło już w Państwowej Inspekcji Pracy informacje o tym, że chcą korzystać wyłącznie z elastycznego czasu pracy i rozliczać go raz na rok. Nie zamierzają natomiast występować o subwencjonowanie zatrudnienia – powiedziała Ostrowska.

Zaznaczyła, że resort pracy na bieżąco monitoruje przepisy pakietu antykryzysowego. – Najtrudniejsze są negocjacje pracodawców z pracownikami właśnie w sprawie obniżenia wymiaru czasu pracy czy jego uelastycznienia – dodała wiceminister.

Przypomniała też, że przy Komisji Trójstronnej został powołany specjalny zespół monitorujący realizację pakietu. – Jeżeli tylko będzie taka potrzeba, to na pewno ustawa zostanie znowelizowana – dodała.

Pakiet antykryzysowy to zbiór ustaleń przyjętych w połowie marca przez pracodawców i organizacje związkowe z Komisji Trójstronnej. Dotyczą one przede wszystkim przepisów prawa pracy. Jedną z ustaw pakietowych jest ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracodawców i pracowników. Wprowadza ona m.in.: elastyczny czas pracy; możliwość ograniczenia czasu pracy albo wprowadzenia urlopu postojowego w firmach mających kłopoty finansowe; ograniczenie do dwóch lat okresu, na jaki mogą być zawierane umowy na czas określony. W myśl tej ustawy pracodawca, którego obroty w ciągu ostatnich trzech miesięcy spadły o co najmniej 25 proc., może też wystąpić do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o pomoc finansową na utrzymanie miejsc pracy. Ma również możliwość ubiegania się o dofinansowanie szkoleń pracowników.

Źródło: PAP

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0