Specjalista specjaliście nierówny!

specjalistaPraktycznie każda firma, niezależnie od branży i sektora, w którym działa posiada w swoich strukturach specjalistów. Co odróżnia specjalistę w jednym dziale od specjalisty w innym? Czy tylko rola w firmie, zakres obowiązków i odpowiedzialności, czy także wynagrodzenie?

Pierwsze skojarzenia, które przychodzą mi do głowy, kiedy słyszę wyraz specjalista to ekspert i profesjonalista w danej dziedzinie. Każdy dział niezależnie od sektora musi posiadać osoby, których wykształcenie i doświadczenie predysponują je do pełnienia roli specjalisty w firmie. Wyniki ostatniego z badań Raportu Płacowego (RaportPlacowy.pl) przeprowadzonego przez firmę Advisory Group TEST Human Resources ukazuje różnicę w średniej płacy całkowitej pomiędzy wybranymi stanowiskami specjalistycznymi.


specjalista1


Na najwyższe zarobki może liczyć specjalista ds. informatyki posiadający doświadczenie, którego wynagrodzenie średnio sięga 5300 zł brutto. Kwota ta nie dziwi – branża IT ciągle dynamicznie się rozwija, kryzys jest mniej odczuwalny, a fachowcy zawsze są w cenie. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna m.in. za monitorowanie funkcjonowania systemu informatycznego, dopasowywanie systemów komputerowych do konkretnych aplikacji oraz wsparcie techniczne dla użytkowników oprogramowania.

Kolejnym specjalistą mogącym liczyć na wysokie wynagrodzenie średnie 4800 zł brutto, jest osoba pracująca w dziale badań i rozwoju. Do jej obowiązków należy przede wszystkim udoskonalanie jakości produktu poprzez wzrost wskaźnika wydajności i zdolności produkcyjnych, ciągła kontrola i polepszanie procesów produkcyjnych i technologicznych oraz testowanie rozwiązań prototypów.

Eksperci z działów finansowego, zakupów, marketingu oraz jakości mogą liczyć na zarobki w przedziale od 4100 do 4400 zł brutto. Natomiast najniższa średnia miesięcznej płacy całkowitej przypada specjalistom z pionu transportu i administracji.

Opracowała: Natalia Górska
Źródło: Advisory Group TEST Human Resources
24.07.2009

Źródło: biznesowyserwis.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled