Menedżer na trudne czasy

antal05Echa światowego kryzysu ekonomicznego są odczuwalne w Polskich firmach już od ponad pół roku. Zmiana warunków na rynku powoduje, że wymagania stawiane najwyższej kadrze zarządzającej wzrastają. Od menedżerów oczekuje się z jednej strony drastycznego ograniczenia wydatków, a z drugiej utrzymania sprzedaży na poziomie zapewniającym przedsiębiorstwu płynność finansową.

Aby sprostać tym oczekiwaniom, zarządzający muszą posiadać zarówno umiejętności analityczne, jak i rozwinięte kompetencje interpersonalne. Sami menedżerowie podkreślają, że w trudnych czasach główne narzędzia lidera to motywowanie i coaching. Dużą rolę odgrywa także komunikacja. Pracownicy powinni dobrze orientować się w sytuacji firmy oraz rozumieć decyzje podejmowane przez przełożonych.

Gdy sytuacja na rynku staje się szczególnie trudna i pogarszają się nastroje pracowników, „miękkie” narzędzia zarządzania mogą nie wystarczyć. W takich sytuacjach najbardziej efektywni są liderzy zadaniowi. Koncentrują się oni raczej na wyniku pracy niż dobrych relacjach w zespole. Lubią samodzielnie podejmować decyzje i brać za nie całkowitą odpowiedzialność. Najlepsi menedżerowie potrafią jednak dostosować styl zarządzania do sytuacji, włączając pracowników w procesy decyzyjne w czasach prosperity oraz wprowadzając „rządy silnej ręki”, gdy warunki rynkowe stają się trudniejsze.

Mimo wzrostu bezrobocia, pozyskanie kadry zarządzającej o najwyższych kompetencjach nie należy obecnie do łatwych zadań. Wielu menedżerów obawia się gwałtownych zmian w życiu zawodowym  i czeka na stabilizację rynku pracy. Aby wzmocnić kadrę zarządzającą w firmie, warto więc skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy doradczej. Konsultanci executive search są bowiem w stanie dotrzeć i namówić do rozmów o zmianie pracy najlepszych kandydatów obecnych na polskim rynku.

Jakie wymagania stawiane są kluczowym menedżerom w obliczu spowolnienia gospodarczego?
Kto będzie w stanie przeprowadzić firmę przez czas rynkowych zawirowań? W jaki sposób przyciągnąć do firmy najlepszych menedżerów? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule Menedżer na „trudne” czasy w portalu rynekpracy.pl

Źródło: rynekpracy.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0