Rekrutacja w polskim internecie – raport

raport2

Kto i gdzie najchętniej zamieszczał oferty pracy w internetowych serwisach rekrutacyjnych? Czy kryzys wpłynął na pracodawców jako klientów portali pracy? Jakie zawody okazały się być najczęściej poszukiwane drogą elektroniczną? Czy kryzys dotknął również branżę internetowych ofert pracy?

Na te i inne pytania odpowiada zespół GazetaPraca.pl, który przygotował raport dotyczący rekrutacji w polskim internecie w roku 2008.

Co badano?

Raport przygotowano na podstawie danych dostarczonych przez Gemius SA, obejmujących informacje z 8 polskich portali rekrutacyjnych (www.gazetapraca.pl, www.gratka.pl, www.hrk.pl, www.infopraca.pl, www.jobpilot.pl, www.jobs.pl, www.praca.pl, www.pracuj.pl). Łącznie dane dotyczą ponad 1,3 mln dodanych ogłoszeń w okresie od stycznia do grudnia 2008 roku.

Najważniejsze  obserwacje

1. w 2008 roku ukazało się ponad 1 304 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych. W porównaniu z 2007 rokiem, pojawiło
się ok. 100 tys. ofert mniej (spadek wyniósł 8%).
Najbardziej gorące miesiące to kwiecień i wrzesień (po około 120 tyś). Najmniej ofert pracy dodano w listopadzie i grudniu (średnio 80 tyś.). Co ciekawe, całkiem dobrze pod względem ilości dodanych ogłoszeń wypadł okres wakacyjny, co wydaje się nie potwierdzać obiegowej opinii o zwolnieniu tempa rekrutacji w urlopowych miesiącach.

2. W porównaniu do 2007 roku zwiększyła się liczba pracodawców zamieszczających oferty pracy na badanych portalach o ok. 3% (w 2008 liczba pracodawców korzystających z tej formy reklamy swoich wakatów to 48 tyś.). Najczęściej poszukiwali pracowników w sektorach:

* sprzedaży (17,3 tyś.)
* produkcji (12 tyś.)
* biura i administracji (10 tyś.)

Najmniej ogłoszeń dotyczyło kadry zarządzającej, co zresztą potwierdza obserwacje o nieco innym sposobie poszukiwań pracowników na wyższe stanowiska (metoda poszukiwań bezpośrednich).

3. W pięciu branżach (produkcja, budownictwo, usługi auto-moto, biuro i administracja, ochrona) zanotowano niewielki spadek liczby pracodawców. W pozostałych sektorach liczba publikujących ogłoszenia zwiększyła się średnio o 11%).

4. Największa liczba pracodawców pochodziła z województwa mazowieckiego (17 tyś.). Ten obszar zresztą, wraz z regionem wielkopolskim, śląskim i dolnośląskim był najbardziej aktywny pod kątem liczby dodanych ogłoszeń (te cztery województwa stanowiły łącznie dodały 58% wszystkich ogłoszeń).

5. Najczęściej poszukiwane zawody to:

 • Przedstawiciel handlowy (15% wszystkich ogłoszeń)
 • Sprzedawca, ekspedient (4,8%)
 • Kierownik sprzedaży (3,7%)
 • Programista (2,3%)
 • Pracownik fizyczny (2%)
 • Księgowa (2%)
 • Specjalista ds. ubezpieczeń (1,6%)
 • Magazynier (1,5%)
 • Kierowca
 • Specjalista ds. finansowych

6. Największa liczba ogłoszeń we wszystkich branżach dotyczyła oczywiście województwa mazowieckiego, ale wśród pozostałych obszarów wyłoniły się pewne specjalizacje regionalne jeśli chodzi o poszczególne zawody (np. programiści najczęściej poszukiwani byli w województwach mazowieckim i dolnośląskim, księgowi w województwach mazowieckim i małopolskim).

Źródło: GazetaPraca.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
 • Total (0)
Compare
0