CV stworzone samodzielnie lub przy pomocy kreatora – które ma większe szanse podczas rekrutacji?

Dawniej, jeśli ktoś chciał zostać zatrudniony w jakiejś firmie, wystarczyło, że miał tam znajomości, został polecony lub po prostu przyszedł i porozmawiał z szefem. Mało kto wiedział, co to jest Curriculum Vitae, a jeśli takie dostarczył, była to kartka papieru z podstawowymi danymi osobowymi i spisem szkół oraz poprzednich miejsc pracy. Dzisiaj rzadko kiedy rekrutacja zaczyna się od osobistego spotkania. Najpierw należy dostarczyć porządne CV – na jego podstawie rekruter decyduje, czy zaprosić kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Aktualnie procesy rekrutacyjne są bardziej rozbudowane i wymagające. Pierwszym krokiem do sukcesu jest dostarczenie przez zainteresowanego posadą, profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych: Curriculum Vitae i listu motywacyjnego.

 

 

Jak wygląda nowoczesny proces rekrutacji?

 

Nowoczesne procesy rekrutacji bardzo różnią się od tych stosowanych dawniej. Przede wszystkim, dzięki rozwojowi technologii, większość z nich w początkowych etapach odbywa się zdalnie. Dopiero po wyłonieniu kilku najlepszych kandydatów rekrutacja organizowana jest w formie osobistego spotkania.

 

Oto krótki opis nowoczesnego procesu rekrutacji krok po kroku:

 

1. Rekrutacja rozpoczyna się od opublikowania ogłoszenia o pracy. Najczęściej umieszcza się je na stronie firmowej lub na przeznaczonych do tego portalach. Oferta pracy zawiera informacje o stanowisku, wymaganiach, obowiązkach i oczekiwaniach wobec kandydatów.

2. Następnie firma czeka na zgłoszenia od kandydatów. Dokumenty aplikacyjne, takie jak CV i list motywacyjny, składane są zgodnie z instrukcjami w ogłoszeniu.

3. Po otrzymaniu zgłoszeń aplikacje są analizowane przez rekruterów lub systemy ATS. Ich zadaniem jest wyłonienie kandydatów, którzy najlepiej pasują do wymagań stanowiska.

4. Kandydaci, których życiorysy zostały uznane za najlepsze, są zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne, które mogą odbywać się osobiście, telefonicznie, drogą mailową lub w

formie wideokonferencji. Celem jest lepsze poznanie kandydata i ocena podstawowych umiejętności oraz dopasowania do stanowiska. Niekiedy kandydaci mogą zostać poproszeni o wypełnienie testu lub wykonanie zadania praktycznego, aby sprawdzić ich kompetencje.

5. Po zakończonym procesie rekrutacji firma kontaktuje się z wybranym kandydatem, aby omówić szczegóły zatrudnienia.

 

 

Co to są systemy ATS i jak działają?

 

Systemy ATS (Applicant Tracking System) to narzędzia używane przez firmy do zarządzania procesem rekrutacyjnym. Umożliwiają one przeprowadzenie skuteczniejszego i sprawniejszego procesu rekrutacyjnego. Mają one wiele przydatnych dla rekruterów funkcji:

 

– pomagają w zarządzaniu zgłoszeniami od aplikujących kandydatów;

– przechowują dane o kandydatach i ich dokumenty aplikacyjne;

– automatyzują niektóre procesy, np. wysyłanie powiadomień do kandydatów.

 

Systemy ATS działają na zasadzie wyszukiwania słów kluczowych. Skanują dokument aplikacyjny i porównują zgodność z wymaganiami wprowadzonymi przez pracodawcę. Końcowym produktem pracy systemu jest baza kandydatów, którzy spełniają założone kryteria. Dlatego ważne jest, aby osoby tworzące swój życiorys, dokładnie zapoznały się z ogłoszeniem o pracę i dopasowały do niego treść podania. Najlepszym dla nich rozwązaniem jest skorzystanie z kreatorów CV, które są kompatybilne z systemami ATS, co jest często nieosiągalne przy dokumentach tworzonych samodzielnie.

 

 

Co to są kreatory CV i jak działają?

 

Dla osób, którym tworzenie aplikacji wydaje się zbyt skomplikowane lub czasochłonne, istnieje wygodne rozwiązanie, którym są kreatory CV takie jak Jobseeker. Są to narzędzia, dzięki którym osoby poszukujące pracy mogą w szybki i prosty sposób tworzyć dokumenty aplikacyjne. Rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne wśród kandydatów, ponieważ są wygodne w obsłudze, a życiorysy tworzone przy ich użyciu mają lepsze wyniki względem ATS niż samodzielnie tworzone pisma. Aplikanci mogą skorzystać z generatora CV na dwa sposoby.

 

Pierwszym z nich są gotowe, profesjonalne wzory CV i listów motywacyjnych. Dzięki nim starający się o pracę mogą dowiedzieć się, jak powinno wyglądać prawidłowo napisane podanie.

Mają szansę obejrzeć różne formy Curriculum Vitae, różne kolorystyki, a także układy i zainspirować się, tworząc swój dokument.

 

Drugą możliwością, jaką daje im kreator CV, jest utworzenie życiorysu poprzez wykorzystanie jednego z gotowych szablonów. Mają do wyboru kilkanaście profesjonalnych wzorów, które dodatkowo mogą dowolnie edytować. Wybierają ten, który najbardziej im odpowiada i wypełniają gotowy formularz, na podstawie którego powstaje CV. Generator samodzielnie umieszcza w pliku wszystkie najważniejsze sekcje życiorysu. Kandydaci muszą tylko uzupełnić je informacjami o sobie. Dodatkowo sami decydują, czy którąś z nich chcą usunąć, czy dodać własną. Dokument w każdej chwili mogą dowolnie edytować, zmieniając kolorystykę, rodzaj i wielkość czcionki, a nawet odstępy między wierszami. Gotowy plik zapisują w formacie PDF, dzięki czemu mają pewność, że gdy rekruter odczyta go na swoim urządzeniu, pozostanie on w niezmienionej formie.

 

 

Co wybrać: samodzielne tworzenie CV czy kreator?

 

Mając wiedzę o tym, jak działają systemy ATS oraz na czym polega tworzenie CV przy pomocy kreatora, można zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem dla aplikanta jest napisanie podania samodzielnie, czy lepiej aby skorzystał z generatora. Jeśli nie jest on doświadczony w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, zdecydowanie lepiej, aby skorzystał z możliwości, jakie daje mu kreator. Jego twórcy zadbali o to, aby życiorysy utworzone za jego pomocą sprostały wymaganiom algorytmu stosowanego przez system ATS. Dokumenty generowane przez kreator mają wiele ważnych cech, o których można zapomnieć, tworząc dokument samodzielnie:

 

– Uporządkowane, kluczowe sekcje, które powinny znaleźć się w każdym profesjonalnym życiorysie. Są to: dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz sekcje dodatkowe. Kandydat sam wybiera, które uzupełni. Może dodać także własne propozycje.

– Wyselekcjonowane, czytelne czcionki. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że każda dostępna czcionka będzie zrozumiała dla pracodawcy. Tworząc dokument samodzielnie, istnieje prawdopodobieństwo wybrania najbardziej popularnego fontu. Może się też zdarzyć, że wybrana czcionka, będzie nieczytelna dla rekrutera.

– Automatyczne sprawdzanie poprawności ortografii – to bardzo ważna zaleta, ponieważ system ATS pominie nawet idealnie pasujące słowa kluczowe, jeśli zostaną one zapisane niepoprawnie.

– Dokument zostaje zapisany w odpowiednim formacie (PDF). Daje to pewność niezmiennego wyglądu dokumentu na różnych urządzeniach, dzięki czemu system nie będzie miał problemu z jego odczytem.

– Szablony posiadają prawidłową budowę i jasną hierarchię – pracując nad życiorysem samodzielnie, aplikant może nie wiedzieć, które informacje są dla pracodawcy kluczowe, a także w jaki sposób należy je poprawnie przedstawić. Uporządkowana forma sprawi, że CV uzyska dobry wynik w systemie ATS.

– Proste formatowanie – algorytm ATS często nie radzi sobie w przypadku korzystania z symboli, logo, grafik i tabel. Dlatego generator proponuje taki format dokumentu, aby był on w 100% prawidłowy według kryteriów ATS.

 

Podsumowanie

Nowoczesne procesy rekrutacyjne w większości przypadków przebiegają z zastosowaniem systemów ATS. W związku z tym, aby mieć szansę na zatrudnienie, kandydat musi wiedzieć, na czym polega ich działanie i dostosować swój życiorys do algorytmów, według których działają. Samodzielnie stworzone Curriculum Vitae może nie spełnić pewnych kryteriów, na których podstawie systemy wybierają najlepszych kandydatów. Aby zapobiec rozczarowaniu, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z generatorów CV, których szablony są zoptymalizowane pod kątem systemów ATS i dają pewność dobrego wyniku rekrutacji

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0