W którym kraju znajdę pracę w mojej branży?

Inflacja sprawia, że zastanawiasz się nad emigracją, nawet jeśli w Polsce masz dobrą pracę? Dowiedz się, które kierunki są najlepsze dla przedstawicieli twojej branży. W tym artykule piszemy, gdzie najłatwiej znaleźć pracę osobom z twoimi umiejętnościami. Przedstawiamy zarówno destynacje dla pracowników fizycznych, jak i umysłowych.

 

Oto lista krajów, które bardzo chętnie przyjmą osoby z twoja specjalizacją. Oczywiście, pracę można znaleźć wszędzie, jednak w tych miejscach będziesz miał na to największe szanse.

 

 

Irlandia

 

Irlandia to mały kraj, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu wcale nie był bogaty. Obecnie znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o PKB na mieszkańca. Wielu mówi, że doszło tam do cudu gospodarczego (link). Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest to, że udało im się przyciągnąć międzynarodowe korporacje. To właśnie w Dublinie, a czasem też innych miastach, znajdują się europejskie centrale wielu z nich. Chodzi tu przede wszystkim o branżę IT. Jest to zatem doskonałe miejsce na robienie kariery, bo takie firmy lubią mieć osoby na wysokich stanowiskach na miejscu, a nie w jakiejś filii. Jeśli zatem jesteś wysokowykwalifikowanym profesjonalistą, to doskonałe miejsce dla ciebie. Szczególnie, że zdarza się, że potrzebne są osoby mówiące po polsku.

 

 

Norwegia

 

Jeśli jesteś pracownikiem fizycznym, np. budowlańcem, jednym z lepszym dla ciebie wyborów będzie Norwegia (link). Kraj ten słynie z dużo większej równości ekonomicznej i działa to na korzyść osób, które gdzie indziej zarobiłyby mniej. W tym kraju jako robotnik będziesz zarabiał niedużo mniej niż twój szef, a na pewno nie o tyle mniej niż gdzie indziej. Ważne jest jednak, aby pracować w legalnej norweskiej firmie. Jeśli uda ci się znaleźć pracę, bardzo możliwe, że np. po 10 latach będzie cię stać na dom.

 

 

Stany Zjednoczone

 

Pisaliśmy już, że w Norwegii nie ma takich różnic w zarobkach między osobami wykonującymi proste prace, a wysoko wykwalifikowanymi specjalistami czy managerami. Inaczej jest w USA. Jechanie do tego kraju przypomina nieco gry kasynowe (link). Masz dużo większą szansę niż w Europie zarabiać naprawdę spore pieniądze, ale też dużo więcej jest tam bezdomnych i to czasem mających do niedawna świetną pracę. Generalnie rzadko już jeżdżą tam polscy kelnerzy, sprzątaczki czy pracownicy McDonalda. Przyczyna jest prosta. W porównaniu z Europą kompletnie się to nie opłaca. Jak twierdził jeden z przedstawicieli Polonii, nasi rodacy osiedlają się teraz raczej na Manhattanie, a nie polskim Greenpoincie. A to dlatego, że chociaż pracownicy McDonalda żyją na dużo niższym poziomie niż w Europie, to specjaliści mogą zarobić o wiele więcej niż na Starym Kontynencie. Problemem może jednak okazać się zdobycie wizy. Czasem zrobi to firma, w której masz pracować, ale nie zawsze. Jest to długi i kosztowny proces.

 

 

Nie samą pracą człowiek żyje

 

Pamiętaj jednak, że nie samą pracą człowiek żyje. Dowiedz się czegoś o kraju, do którego masz zamiar jechać. Poczytaj o jego kulturze, obyczajach, o tym co jest mile widziane, a co nie. Możesz popytać Polaków np. na jednej z wielu grup na Facebooku, pamiętaj jednak, żeby mieć dystans do tych relacji, bo są to subiektywne odczucia i często potrafią się one od siebie bardzo znacząco różnić. Dlatego nie kieruj się tylko zarobkami, bo poczucie przynależności do społeczeństwa jest równie ważne. Wielu twierdzi nawet, że dużo ważniejsze. Jednym z większych problemów imigrantów, szczególnie tych nowych, jest właśnie poczucie izolacji i

wyobcowania. Nie ma na to lepszego lekarstwa niż wcześniejsze zdobycie wiedzy o danym miejscu.

 

 

Sprawdź koszty życia

 

Po pierwsze zawsze sprawdź koszty życia nie tylko w danym kraju, ale też mieście, do którego masz się zamiar przeprowadzić. Przede wszystkim chodzi o ceny wynajmu, bo w miastach, które są centrum jakiejś branży, potrafią być one kilkakrotnie wyższe niż w innych miejscowościach. W internecie znajdziesz wiele stron, z których dowiesz się, jakie są ceny w danym mieście. W zasadzie nie ma sensu korzystać z poradników typu, ile wydam miesięcznie w danym kraju, bo jest to bardzo względna rzecz. Zależy to od twoich zwyczajów i stylu życia. Chociaż może to być jakimś orientacyjnym punktem zaczepienia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy twoje zarobki są spore, sprawdź średnią krajową oraz pensję minimalną, będziesz miał lepszy obraz sytuacji.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0