Jak zaaranżować nowoczesne biuro wspierające efektywność pracowników?

W obecnym świecie biznesu, aby utrzymać konkurencyjność, firmy muszą stale poprawiać swoje wyniki. Kontrahenci mają coraz wyższe wymagania odnośnie jakości, terminów realizacji zleceń. Dlatego efektywność wykonywanych prac musi stale rosnąć. Spadek wydajności pracowników staje się bolączką dla liderów i pracodawców. Jednym z elementów wspierających produktywność jest przestrzeń pracy. Jednak właściwy projekt biura często stanowi często spore wyzwanie. Ergonomiczne, dobrze zaaranżowane biuro z jednej strony pozwala na łatwą komunikację, a z drugiej daje poczucie prywatności. Dowiedz się, na co jeszcze zwrócić uwagę projektując przestrzeń biurową, aby ułatwić personelowi wykonywanie obowiązków.

 

 

Design biura a efektywność pracy

 

Projektując przestrzeń biurową, znaczenie ma nie tylko stworzenie ładnego wnętrza. Nawet najmodniejsze meble czy dekoracje nie wpłyną na efektywność pracowników, jeśli będą niefunkcjonalne. Co więcej, gdy firma nie oferuje nowoczesnych i ergonomicznych rozwiązań, sprzyjającego oświetlenia, przyjaznej atmosfery, ludzie niechętnie do niej przychodzą, wybierając raczej pracę zdalną. Meble biurowe Mikomax Smart Office nadążają za potrzebami pracowników. To rozwiązania ergonomiczne, dopasowane do specyfiki, charakteru pracy i kultury firmy. Pozwalają na stworzenie przestrzeni spójnej stylistycznie. Dopasowany do działalności firmy wystrój, użyte materiały i rozwiązania w poszczególnych strefach wzmacniają więź między przedsiębiorstwem a zatrudnionymi w niej osobami. Nie należy przy tym jednak zapominać, że minimalizm sprzyja lepszemu skupieniu, zwłaszcza w przestrzeniach typu open space.

 

 

Biuro przyszłości zgodne z koncepcją wellbeing

 

Okres po pandemii to czas zmian, które definiują przyszłość systemu pracy oraz aranżacji przestrzeni biurowych. Duże znaczenie zyskała koncepcja wellbeing, czyli troska o dobrostan pracownika. Skupia się na zapewnieniu środowiska pracy, które wspiera fizyczne, psychiczne i emocjonalne zdrowie. Dobra kondycja psychofizyczna personelu ma odzwierciedlenie w lepszej efektywności i zaangażowaniu w wykonywane obowiązki. Ważnym elementem optymalnego biura jest ergonomiczne stanowisko pracy, odpowiednie oświetlenie, w tym dostęp do naturalnego światła. Istotne dla samopoczucia pracowników są także rośliny, które odpowiadają za obniżenie stresu i tworzenie domowego klimatu. Dzięki zaaranżowaniu środowiska, które zaspokaja potrzeby, motywuje, wspiera zachowanie równowagi (np. poprzez strefy relaksu), firma zyskuje większe zadowolenie personelu z pracy, poprawę efektywności działań i zaangażowania.

 

 

źródło: mikomaxsmartoffice.com

 

 

Activity-Based Working, czyli rewolucja w open space

 

Elastyczne przestrzenie pracy szybko zyskują dużą popularność. Podejście Activity-Based Working do aranżacji biura zakłada podział przestrzeni na oddzielne strefy, dostosowane do różnych rodzajów zadań wykonywanych przez pracowników. Koncepcja ta wprowadza elastyczność i dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Biuro podzielone na strefy może obejmować obszary do pracy skoncentrowanej, strefy współpracy, przestrzenie socjalne oraz miejsca do spotkań i prezentacji. Dzięki takiemu podejściu pracownicy mają możliwość wyboru miejsca pracy, wspierającego efektywne wykonywanie bieżącego zadania. Zastosowanie tej koncepcji pozwala na maksymalizację wykorzystania powierzchni w firmie, wspiera kreatywność pracowników, komunikację między zespołami, a także wpływa korzystnie na samopoczucie i zaangażowanie personelu.

 

 

Ergonomiczne meble a efektywność pracowników

 

Meble w biurze powinny być komfortowe, regulowane, estetyczne oraz przede wszystkim funkcjonalne. Ergonomiczne stanowiska wyposażone w odpowiednie biurka i krzesła mają pozytywny wpływ na samopoczucie, zdrowie i efektywność pracowników. Zapewniają wygodną pozycję podczas długiej pracy przy komputerze, co pomaga zapobiec bólowi pleców, szyi i nadgarstków. W interesie pracodawcy jest zadbanie o meble, takie jak biurka do pracy na stojąco i siedząco Stand Up R od Mikomax. Niezwykle ważne jest, aby zmiana ustawienia wysokości blatu była szybka i wygodna, bez konieczności odrywania się od obowiązków. Praca w trybie sit & stand pozwala na zachowanie w dobrej kondycji układu mięśniowo-szkieletowego i wspomaga efektywność w pracy.

 

 

Dbałość o komfort akustyczny i prywatność

 

Wykonywanie trudnych i angażujących zadań wymaga odpowiednich warunków akustycznych. Hałas generowany przez ludzi i urządzenia wpływa na znaczne zmniejszenie koncentracji. Dlatego, mimo że przestrzeń otwarta jest ważna do współpracy, czasem pracownicy potrzebują zapanować nad dochodzącymi do nich rozmowami. Warto zadbać o ścianki akustyczne przy biurkach oraz przy ich pomocy wygłuszyć urządzenia. Przegrody mogą przybierać różne formy, takie jak podnoszące estetykę biura systemy Soniq lub dostępne w wielu kolorach ścianki działowe typu drzewo Mikomax Tree. Pełnią dwie funkcje: pozwalają jednocześnie wytłumić nieco stanowisko pracy oraz wydzielić strefę prywatności. To niezwykle uniwersalne rozwiązania, za pomocą których można stworzyć przestrzenie o różnym charakterze w open space.

 

 

źródło: mikomaxsmartoffice.com

 

Biophilic design – zieleń w firmowym zgiełku

 

Efektywność pracy w przestrzeni biurowej zależy także od warunków mikroklimatycznych. Rośliny są ważnym elementem nowoczesnego biura. Mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie pracowników i jakość powietrza w pomieszczeniu. Pomagają w naturalny sposób usuwać toksyny z powietrza, poprawiając jego jakość i zwiększając efektywność pracy. Ponadto rośliny wprowadzają do biura element natury i przyczyniają się do redukcji stresu. Dobrym pomysłem jest umieszczenie kwiatów na stanowiskach pracy, półkach, jak również w strefach relaksu, aby stworzyć spokojną i przyjemną atmosferę.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0