Wyścig o talenty w polskiej branży IT wygrają dojrzałe organizacje

67 proc pracowników branży IT chce, żeby pracodawca angażował się w tematy związane ze zdrowiem psychicznym. I branża technologiczna rozumie te potrzeby, bo aż 77 proc. badanych czuje, że otrzymałoby wsparcie przełożonego, gdyby o nie poprosili. Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez HearMe – platformę oferującą wsparcie psychologów w firmach oraz Bitnoise – polskiej firmy technologicznej, która tworzy oprogramowanie w pełni odpowiadające biznesowym potrzebom międzynarodowych klientów.

 

Wsparcie i docenienie ważne dla programistów

 

Branża technologiczna od lat utożsamiana jest z wysokimi wymaganiami i dużą odpowiedzialnością. Pogoń za przełomowymi rozwiązaniami i presja ze strony klientów skutkują często stresem i długimi godzinami w pracy. Dlatego firmy z branży IT, a także firmy z dużymi działami cyfrowych innowacji, pracują nad zapewnieniem pracownikom odpowiednich narzędzi do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i nad kształtowaniem wspierającego środowiska pracy.\

 

Jak wynika z raportu „Dwie strony medalu. Dynamiczna branża IT a zdrowie psychiczne” (link), przeprowadzonego przez HearMe (link)Bitnoise (link):
· 59,3 proc. badanych czuje otwartość na rozmowy o zdrowiu psychicznym w swoim miejscu pracy;
· 33 proc. pracowników twierdzi, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy często doświadczało wsparcia ze strony przełożonego, a 23,7 proc. – bardzo często;
· nie mniej ważne jest wsparcie zespołu: 73,8 proc. badanych potwierdza, że może się zwrócić o pomoc do kolegów i koleżanek z pracy.

 

– W 2022 roku nie ma już miejsca na stygmatyzację zdrowia psychicznego. Liderzy i managerowie są odpowiedzialni za stworzenie bezpiecznego, autentycznego środowiska, otwartego na dyskusję o zdrowiu psychicznym. Tylko w atmosferze otwartego dialogu pracownik może czuć się komfortowo, co przełoży się na dobre samopoczucie i ogólną satysfakcję z pracy. Tak samo ważnymi czynnikami są wsparcie od przełożonego i zespołu oraz ogólne poczucie docenienia. Z badania wynika, że aż 62,7 proc. pracowników czuje się docenianych w miejscu pracy. To dobry sygnał, bo doceniony pracownik to pracownik bardziej zmotywowany, zaangażowany i odpowiedzialny za swoją pracę  – komentuje Kasia Gryzło, CEO HearMe.

​Wideo z wypowiedzią ekspertki (link).

 

 

Dobre nawyki receptą na pokonanie wyzwań w branży

 

Pracownicy branży IT wskazują też na obszary wymagające poprawy. Co drugi programista doświadcza problemów z koncentracją w czasie pracy. Z kolei 42,4 proc. odpowiedziało, że czasami na koniec dnia czują się wykończeni. Połowa badanych twierdzi, że największą frustrację wywołuje u nich chaos komunikacyjny w firmie. Na drugim miejscu jest poczucie bezsensu (31,4 proc.), a na trzecim monotonia (27,1 proc.).

– Wyzwania i presja. To dwa słowa klucze, które najczęściej słyszę w gabinecie psychologicznym, gdy profesjonaliści z branży IT opisują swoją codzienność. Negatywnie na płynność pracy mogą wpływać też nieaktualne wersje narzędzi pracy, powtarzające się usterki, opóźnienia wynikające z niewywiązania się ze swojej części projektu przez innych członków zespołu lub sprzeczne komunikaty od przełożonych. To z kolei, dodatkowo obciąża emocjonalnie pracowników. Dlatego tak ważne jest zadbanie o zdrowe nawyki np. pracowanie w blokach, robienie przerw, zadbanie o odpowiednią ilość snu i promowanie takich postaw przez managerów – komentuje Magdalena Jelonkiewicz-Bałdys  – psycholożka, psychoterapeutka Gestalt, trenerka biznesu w HearMe.

 

 

Z odpowiedzi wynika też, że pracownicy branży technologicznej uważają, że są obarczeni ryzykiem wypalenia zawodowego (48,3 proc.).
Klucz do rozwoju organizacji

 

Prawdziwy rozwój to domena tych organizacji, które w pracowniku widzą przede wszystkim człowieka, o którego trzeba dbać. Benefity związane ze zdrowiem psychicznym są coraz częściej brane pod uwagę przez pracowników.

· Połowa badanych odpowiedziała, że najchętniej korzystałaby z opcji anonimowych konsultacji z psychologiem.
· 33,9 proc. wskazało na kursy mindfullness i medytację.
· Aż 57,6 proc. badanych pracowników stwierdziło, że obecność darmowej opieki psychologa wpłynęłaby na decyzję o wyborze miejsca pracy. Z kolei 42,4 proc. pomogłaby podjąć decyzję o pozostaniu w obecnej firmie.

 

Dobrze wiemy że owocowe czwartki i praca w młodym dynamicznym zespole dawno przestały być atrakcyjne, bo nie wnoszą żadnej konkretnej wartości w życie pracownika. Natomiast warto pamiętać, co pokazują również wyniki naszego raportu, że świadomość jak ważne jest zdrowie psychiczne ciągle rośnie. Wyniki badania HearMe i Bitnoise pokazują, że pracownicy branży tech uważają anonimowe wsparcie psychologiczne za jeden z trzech najchętniej wybieranych benefitów well-beingowych, zaraz po elastycznym czasie pracy i możliwości pracy zdalnej  – komentuje Magdalena Malesińska, Employer Branding Specialist w Bitnoise.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0