Inżynierowie i inżynierki nowej generacji w branży motoryzacyjnej – raport z badania Grupy ZF

-Wśród inżynierek i inżynierów zatrudnionych w Grupie ZF w Polsce i Czechach, przeprowadzone zostało badanie jakościowe, które eksploruje świat ich wartości i potrzeb zawodowych oraz postrzeganie branży i wizję jej rozwoju.

-Raport z badania pt. “Inżynierowie i inżynierki nowej generacji w branży motoryzacyjnej” podsumowuje kluczowe obserwacje z badania przeprowadzonego wśród pracowników ZF, które dodatkowo uzupełniają opinie ekspertów w dziedzinie zarządzania zasobami i ludzkimi, a także technologii.

-Grupa ZF jest globalnym liderem w rozwoju technologii w motoryzacji, który zatrudnia niemal 24 tys. inżynierów i programistów na całym świecie. To właśnie w tej grupie zawodowej ZF rekrutuje dziś najwięcej osób.

 

Branża motoryzacyjna rozwija się dynamicznie, generuje zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania i nowe technologie, które powstają także w Polsce i Czechach. Podobnie, jak w innych dziedzinach gospodarki, również w motoryzacji zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną kadrę inżynierską jest obecnie wielokrotnie większe niż dostępność specjalistów.

 

Grupa ZF, która obecnie zatrudnia ponad 23 750 inżynierów i programistów w 31 krajach na całym świecie, w czerwcu tego roku przeprowadziła wśród zatrudnionych w oddziałach firmy w Polsce i Czechach inżynierek i inżynierów badanie opinii eksplorujące świat ich wartości i potrzeb zawodowych oraz postrzeganie branży i wizję jej rozwoju.

 

Badanie miało charakter jakościowy, a na podstawie jego wyników powstał Raport „Inżynierowie i inżynierki w branży motoryzacyjnej”, który przybliża opinie i postawy przedstawicieli branży w takich kwestiach, jak:

– młoda generacja inżynierów na rynku pracy: jakimi wartościami się kierują, jakie są ich potrzeby i aspiracje;

– co inspiruje i napędza młodych inżynierów – jak widzą rozwój technologii i branży motoryzacyjnej;

– kobiety w branży inżynieryjnej – jakie wyzwania stoją przed nimi, czy inżynierki wspierają się wzajemnie;

 

Raport uzupełniają komentarze ekspertów z dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi oraz rynku technologii.

 

Głodny rynek pracy dla inżynierów

 

„W całej Europie borykamy się z podobnymi problemami. Rynek pracy technologicznej jest bardzo głodny, a wciąż mamy za mało specjalistów, zarówno w IT jak i w innych technologicznych dziedzinach. (…) Lista zawodów, których brakuje jest długa: eksperci od analityki danych (data analytics, data scientists), project managerowie technologiczni, eksperci od transformacji cyfrowej (digital transformation experts), eksperci od cyberbezpieczeństwa, a także zawody, które pośredniczą pomiędzy ludźmi od technologii, a biznesem” – podkreśla w komentarzach do Raportu Jowita Michalska, współzałożycielka i CEO Digital Univercity.

 

Na tle całego rynku pracy dla inżynierów, branża motoryzacyjna wyróżnia się ofertą dla specjalistów niemal wszystkich inżynierii oraz IT, która łączy się z możliwością ciągłego rozwoju i zwiększania swoich kompetencji. Zdaniem badanych przez ZF specjalistów, rozwój i podnoszenie kwalifikacji to coś, co nadaje sens pracy i motywuje, szczególnie tych najmłodszych w zawodzie.

 

“Grupa ZF stwarza możliwości rozwoju inżynierkom i inżynierom, bo nasze zakłady w Polsce nie pełnią już tylko funkcji wspomagających wobec tych w Europie Zachodniej. Od kilku lat prowadzimy samodzielnie projekty, co wygenerowało potrzebę stworzenia nowych, samodzielnych stanowisk, wymagających wyspecjalizowanych pracowników prowadzących projekty” – podkreśla Natasza Swacha, HR Manager Centrum Inżynieryjnego ZF w Bielsku-Białej.

 

Elastyczny czas pracy, szkolenia i ciągły rozwój oraz praca przy innowacyjnych, ważnych społecznie technologiach – to, zdaniem zarówno badanych, jak i ekspertów kluczowe napędy w życiu zawodowym profesjonalistów w inżynierii i IT.

 

Młodzi pracownicy, studenci, mają teraz zupełnie inne potrzeby. Przede wszystkim chcą mieć równowagę między życiem a pracą, chcą wiedzieć przy jakich projektach będą pracować i na jakim sprzęcie. Chcą brać udział w projektach, które są ciekawe i rozwijające. Pieniądze nie są dla nich najważniejsze” – mówi Šárka Valentová, HR Manager ZF w Czechach.

 

Jakie wyzwania i szanse czekają na profesjonalistów w dziedzinach inżynierii i IT? Co w pracy liczy się dla nich najbardziej? Jakie benefity pracownicze to dzisiaj must have, a które mają decydujący wpływ na wybór pracodawcy? Te i inne kwestie poruszone zostały w Raporcie Grupy ZF, który można przeczytać na stronach ZF https://press.zf.com/

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0