W Polsce na 5 informatyków przypada 1 informatyczka. Jesteśmy w ogonie Europy

Specjalistów IT w Polsce przybywa, ale dzieje się to zbyt wolno, by zaspokoić rosnące potrzeby branży. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że łączna liczba osób pracujących w sektorze w Polsce wynosi 585,7 tys., co oznacza wzrost o 6 proc. w ciągu roku. Zdaniem ekspertów HRS-IT, rozwiązaniem jest zachęcanie kobiet do pracy w sektorze, a w długim okresie zmiana podejścia do ich edukacji od najmłodszych lat. Obecnie w naszym kraju stanowią one 15,5 proc. wszystkich zatrudnionych w branży, co jest jednym z niższych wskaźników w Unii Europejskiej.

 

Polska znajduje się w momencie, w którym ma szansę na przyciągnięcie inwestycji dużych graczy na rynku IT. Pokazują to chociażby ostatnie plany rozwoju Google w Krakowie. Jednym z kluczowych elementów, by te zapowiedzi mogły być zrealizowane, jest dostępność specjalistów. W naszym kraju mamy dobrze wykształconych ekspertów, ale jest ich zdecydowanie za mało. To efekt między innymi wieloletniego systemowego problemu, jakim jest stereotypowe podejście do edukacji dziewczynek i kobiet. Z badań publikowanych m.in. w naukowym magazynie PNAS wynika, że już sześciolatki żywią przekonanie, jakoby dziewczynki nie interesowały się komputerami i techniką tak bardzo jak chłopcy. Podobne podejście dotyczy także nauk przyrodniczych, technicznych, inżynierii i matematyki, co kumulując się w praktykach nauczycieli i rodziców sprawia, że tak mało kobiet kształci się i pracuje w obszarze IT – mówi Kinga Marczak, General Manager w HRS-IT.

 

Najnowsze statystyki Eurostatu wskazują, że w 2021 roku w naszym kraju było 585,7 tys. pracujących specjalistów IT. To wzrost o niemal 32 tys., czyli o 6 proc., w porównaniu do wcześniejszego roku. Jednak, jak wskazują eksperci HRS-IT, to wciąż za mało by zapełnić lukę i w pełni wykorzystać szansę na rozwój sektora w Polsce. Z danych GUS wynika, że nawet połowa pracodawców w branży informatycznej wskazuje niedobór pracowników jako barierę dla rozwoju swojej firmy.

 

W branży brakuje kobiet

 

Wśród wszystkich specjalistów IT w naszym kraju jest niecałe 91 tys. kobiet i około 495 tys. mężczyzn. Czyli udział Polek w sektorze wynosi 15,5 proc. i jest jednym z najniższych w Europie (24 miejsce). Średnia Unii Europejskiej wynosi nieco ponad 19 proc. Najniższy wskaźnik jest w Czechach, na Węgrzech i w Słowacji, gdzie niemal 9 na 10 takich pracowników to mężczyźni, a najwyższy na Malcie, w Rumunii i Bułgarii. W tych krajach kobiety stanowią nieco więcej niż jedną czwartą wszystkich przedstawicieli branży.

 

Firmy z sektora zwracają uwagę, że zainteresowanie Polek zatrudnieniem w IT jest coraz większe. I to zarówno wśród stanowisk specjalistycznych jak i kierowniczych.

 

Branża IT przez długi czas była domeną mężczyzn, ale obserwujemy, że ten trend się zmienia i kobiety coraz chętniej wkraczają w świat nowych technologii. Dowodem na to jest fakt, że w ciągu ostatnich 4 lat liczba kobiet w naszej organizacji wzrosła o 45 proc., a udział kobiet na stanowiskach kierowniczych zwiększył się aż o 50 proc. Kobiety w WEBCON to zarówno deweloperki odpowiadające za rozwój produktu, testerki czy specjalistki ds. wdrożeń.

 

To również trenerki akademii WEBCON, które szkolą pracowników działów IT u liderów polskiego rynku z obsługi naszej platformy low-code. To bardzo cieszy, ponieważ wierzymy, że to właśnie zróżnicowane, interdyscyplinarne zespoły dają pracowniczkom i pracownikom przestrzeń na wspólny rozwój. Jednocześnie stanowią odpowiedź na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość biznesu i potrzebę holistycznego spojrzenia na rozwój całej organizacji – przyznaje Ewa Zarębska, szefowa działu administracji i HR w WEBCON.

 

Informatyków przybywa w UE

 

Liczba specjalistów technologii informacyjnych w całej Unii Europejskiej w ciągu ostatnich dziewięciu lat wzrosła o ponad 50 proc. i wynosi obecnie niemal 9 mln osób. Najwięcej spośród nich pracuje w Niemczech (2 mln), we Francji i (1,2 mln) i we Włoszech (800 tys.). Informatycy stanowią 4,5 proc. całej siły roboczej Unii Europejskiej.

1 komentarz
 1. Reply
  Marek 22 sierpnia 2022 at 13:50

  A skąd wynika to, że jest tak mało kobiet programistów? Może studia są tak skonstruowane, że kobietom jest ciężej? Może sam obraz programisty jest tak mocno nacechowany facetem, że kobiety podświadomie nie chcą iść w tym kierunku?

  A gdyby powstały studia programistyczne, których program układany jest przez kobiety, które rozumieją jakich warunków kobiety potrzebują by dobrze się uczyć. By chcieć rozwijać się w tym kierunku? Może warto uruchomić kilka akcji społecznych pokazując, że bycie programistą nie oznacza bycie pyzatym nerdem, który lubi tylko gry komputerowe? Nie jest to pozytywny obraz bycia programistą, a rzeczywistość jest zupełnie inna. Programiści bardzo często mają swoje pasje niezwiązane z programowaniem, sporo się ruszają i nie są odludkami.

  Może benefity pracownicze dostosowane do tego czego oczekują programiści-kobiety pozwolą „uwolnić” ten zawód?

  Zmiana wizerunku programisty w świadomości społeczeństwa to proces wieloletni. Osobiście uważam, że kobiety mają takie same predyspozycje do bycia dobrym programistą jak mężczyzna, tylko zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn, decyduje się na podjęcie tej drogi.

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
 • Total (0)
Compare
0