W Polsce na 5 informatyków przypada 1 informatyczka. Jesteśmy w ogonie Europy

Specjalistów IT w Polsce przybywa, ale dzieje się to zbyt wolno, by zaspokoić rosnące potrzeby branży. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że łączna liczba osób pracujących w sektorze w Polsce wynosi 585,7 tys., co oznacza wzrost o 6 proc. w ciągu roku. Zdaniem ekspertów HRS-IT, rozwiązaniem jest zachęcanie kobiet do pracy w sektorze, a w długim okresie zmiana podejścia do ich edukacji od najmłodszych lat. Obecnie w naszym kraju stanowią one 15,5 proc. wszystkich zatrudnionych w branży, co jest jednym z niższych wskaźników w Unii Europejskiej.

 

Polska znajduje się w momencie, w którym ma szansę na przyciągnięcie inwestycji dużych graczy na rynku IT. Pokazują to chociażby ostatnie plany rozwoju Google w Krakowie. Jednym z kluczowych elementów, by te zapowiedzi mogły być zrealizowane, jest dostępność specjalistów. W naszym kraju mamy dobrze wykształconych ekspertów, ale jest ich zdecydowanie za mało. To efekt między innymi wieloletniego systemowego problemu, jakim jest stereotypowe podejście do edukacji dziewczynek i kobiet. Z badań publikowanych m.in. w naukowym magazynie PNAS wynika, że już sześciolatki żywią przekonanie, jakoby dziewczynki nie interesowały się komputerami i techniką tak bardzo jak chłopcy. Podobne podejście dotyczy także nauk przyrodniczych, technicznych, inżynierii i matematyki, co kumulując się w praktykach nauczycieli i rodziców sprawia, że tak mało kobiet kształci się i pracuje w obszarze IT – mówi Kinga Marczak, General Manager w HRS-IT.

 

Najnowsze statystyki Eurostatu wskazują, że w 2021 roku w naszym kraju było 585,7 tys. pracujących specjalistów IT. To wzrost o niemal 32 tys., czyli o 6 proc., w porównaniu do wcześniejszego roku. Jednak, jak wskazują eksperci HRS-IT, to wciąż za mało by zapełnić lukę i w pełni wykorzystać szansę na rozwój sektora w Polsce. Z danych GUS wynika, że nawet połowa pracodawców w branży informatycznej wskazuje niedobór pracowników jako barierę dla rozwoju swojej firmy.

 

W branży brakuje kobiet

 

Wśród wszystkich specjalistów IT w naszym kraju jest niecałe 91 tys. kobiet i około 495 tys. mężczyzn. Czyli udział Polek w sektorze wynosi 15,5 proc. i jest jednym z najniższych w Europie (24 miejsce). Średnia Unii Europejskiej wynosi nieco ponad 19 proc. Najniższy wskaźnik jest w Czechach, na Węgrzech i w Słowacji, gdzie niemal 9 na 10 takich pracowników to mężczyźni, a najwyższy na Malcie, w Rumunii i Bułgarii. W tych krajach kobiety stanowią nieco więcej niż jedną czwartą wszystkich przedstawicieli branży.

 

Firmy z sektora zwracają uwagę, że zainteresowanie Polek zatrudnieniem w IT jest coraz większe. I to zarówno wśród stanowisk specjalistycznych jak i kierowniczych.

 

Branża IT przez długi czas była domeną mężczyzn, ale obserwujemy, że ten trend się zmienia i kobiety coraz chętniej wkraczają w świat nowych technologii. Dowodem na to jest fakt, że w ciągu ostatnich 4 lat liczba kobiet w naszej organizacji wzrosła o 45 proc., a udział kobiet na stanowiskach kierowniczych zwiększył się aż o 50 proc. Kobiety w WEBCON to zarówno deweloperki odpowiadające za rozwój produktu, testerki czy specjalistki ds. wdrożeń.

 

To również trenerki akademii WEBCON, które szkolą pracowników działów IT u liderów polskiego rynku z obsługi naszej platformy low-code. To bardzo cieszy, ponieważ wierzymy, że to właśnie zróżnicowane, interdyscyplinarne zespoły dają pracowniczkom i pracownikom przestrzeń na wspólny rozwój. Jednocześnie stanowią odpowiedź na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość biznesu i potrzebę holistycznego spojrzenia na rozwój całej organizacji – przyznaje Ewa Zarębska, szefowa działu administracji i HR w WEBCON.

 

Informatyków przybywa w UE

 

Liczba specjalistów technologii informacyjnych w całej Unii Europejskiej w ciągu ostatnich dziewięciu lat wzrosła o ponad 50 proc. i wynosi obecnie niemal 9 mln osób. Najwięcej spośród nich pracuje w Niemczech (2 mln), we Francji i (1,2 mln) i we Włoszech (800 tys.). Informatycy stanowią 4,5 proc. całej siły roboczej Unii Europejskiej.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0