Scenariusze rozwoju – nowy sposób na wsparcie rozwoju pracowników

Case study: Setapp to poznański software house, który na co dzień mierzy się z wyzwaniami jednej z najszybciej rozwijających się branży na świecie, czyli IT. Ma już kilkudziesięciu współpracowników pracujących z klientami z całego świata. Szybki rozwój firmy oraz wzrost liczby pracowników wpłynął na pojawienie się nowych wyzwań, stąd też potrzeba wdrożenia scenariuszy rozwoju.

Ponieważ rozwój firmy jest oparty na pracownikach, organizacja powinna dostarczać narzędzia służące doskonaleniu ich umiejętności. Jest to szczególnie ważne, jeśli wymagamy określonych kompetencji. Wprowadzenie tego rodzaju rozwiązań jest jednym z większych wyzwań dla działów HR. My podjęliśmy się tego tematu. W związku z tym, że jesteśmy software housem, rzadko wykorzystujemy tradycyjne rozwiązania HRowe. Staramy się implementować takie, które są szyte na miarę naszych potrzeb, oczywiście opierając się na bazie wiedzy istniejącej już na rynku oraz doświadczeń innych, którzy z podobnymi problemami już się mierzyli. Tak było i tym razem. Uznaliśmy, że tradycyjne ścieżki kariery, które są narzucane pracownikom, nie realizują wartości bliskich nam jako firmie. Nam szczególnie bliskie są założenia mówiące o tym, że stawianie sobie celów motywuje do wytężonego wysiłku, co opisuje choćby teoria ustalania celów Edwina Locke’a. Pracownik uczestniczący w planowaniu swoich działań, chętniej będzie je realizował, a cele będą lepiej dopasowane do jego możliwości. W związku z tym powinien mieć możliwość uczestnictwa w procesie określania celów, jak i decydować o doborze narzędzi do ich osiągnięcia.

Najliczniejszą grupą w naszej firmie są oczywiście deweloperzy, dlatego na nich skoncentrowaliśmy się w pierwszej kolejności. Program, który wprowadziliśmy, nazwaliśmy Scenariuszami Rozwoju. Wspólnie z współpracownikami planujemy obszary, jakie będą rozwijane w przeciągu najbliższego pół roku. Te scenariusze są opracowywane z Team Leaderami oraz Scrum Masterami. Pierwsza z tych osób to lider merytoryczny, druga z kolei jest odpowiedzialna za wspieranie pracowników w ramach kompetencji miękkich. Osoby te mają często również szerszą wiedzę na temat planów firmowych, która również jest przydatna w przypadku określania planów długoterminowych. Oczywiście współpracownicy decydują o tym, na jakich kompetencjach będą się w danym czasie koncentrować. Co półroczne spotkania to jednak jedynie wstęp do pracy, która odbywa się pomiędzy rozmowami. Współpracownicy w tym czasie realizują swoje plany działania, a osoby uczestniczące w tworzeniu scenariuszy rozwoju, wspierają ich w realizacji. Scenariusze rozwoju są formułowane w taki sposób, żeby pracownik miał możliwość zdobywania danych umiejętności czy wiedzy również w pracy. Mogą temu sprzyjać codzienne zadania, a jeśli takiej możliwości nie ma, uczestnictwo w dodatkowych aktywnościach, które oferujemy – zajęcia języka angielskiego, program mentoringowy i wiele innych.

System jest bardzo prosty, ale jak zwykle bywa – realizacja trudniejsza. Wymaga on koordynacji pracy sporej ilości osób, dużej systematyczności po stronie Team Leaderów i Scrum Masterów oraz wsparcia ze strony HR. Jednak wybór takiego sposobu pracy był podyktowany potrzebami naszych pracowników, jak i wartościami, które u nas w firmie wyznajemy. Dzięki niemu dajemy szansę opierać swój rozwój na własnych mocnych stronach. Od samego początku w tworzenie narzędzi były zaangażowane osoby, które aktualnie są uczestnikami tego procesu, dlatego udało nam się przygotować sprawiedliwy i prosty w realizacji system. Co więcej, mamy szansę na co dzień go doskonalić z współtwórcami.


Autor: Sabina Borejsza – Wysocka – Pasjonatka HR. Obecnie realizuje swoje ambicje w firmie informatycznej Setapp Sp. z o.o., gdzie zajmuje się employer brandingiem, rekrutacją, jak i  wspiera pracowników we wszelakich, istotnych dla nich kwestiach. W wolnych chwilach swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami dotyczącymi branży dzieli się na portalach HRstandard czy GoldenLine.

2 komentarze
  1. Reply
    Marta Olcha 27 maja 2017 at 22:30

    Znalezienie pracy w której pracodawcy zależy na tym żeby pracownik się rozwijał nie zraża się często , wydaje mi się że pracodawcy boją się że wykwalifikują pracownika on odejdzie. Ja przez ponad miesiąc szukałam na http://www.mostwanted.pl/ oferty pracy w firmie z kapitałem zagranicznym bo tam patrzy się na to troszeczkę inaczej i udało się, wam też to polecam, w takich firmach jest zupełnie inne podejście do pracownika.

  2. […] na rozwój pracowników i podnoszenie kompetencji jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy, na którym coraz więcej ludzi czuje potrzebę […]

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0