Kulisy pracy Rekrutera: Doradztwo personalne i „siła sprawcza” Rekrutera

usciskdłoni

Budowanie zaufania i długotrwałych relacji to w rekrutacjach absolutna podstawa. Dorzuć jeszcze szczyptę perswazji, wytrwałość, nieco dyplomacji i masz sukces w garści.
 
Doradztwo personalne i „siła sprawcza” Rekrutera
 
Czy będąc Rekruterami lub planując karierę w branży agencji zatrudnienia, zastanawialiście się kiedyś, w jakim stopniu Konsultant – jako profesjonalny doradca nie tylko dla swojego Klienta, ale także (a może przede wszystkim) dla Kandydata – wpływa na życie pojedynczych ludzi, ba, nawet ich rodzin? Jaka jest jego siła sprawcza? Truizmem jest powiedzenie, że to w pracy spędzamy większość swojego czasu i od satysfakcji w niej osiąganej w dużej mierze zależy nasze poczucie szczęścia, spełnienia i bycia potrzebnym. Praca nie definiuje nas w 100%, ale ma na nas niebagatelny wpływ. Stąd, jednym z kluczowych zadań Konsultanta ds. rekrutacji jest stałe rozwijanie swojej empatii i „psychologicznego radaru” oraz uświadomienie sobie niejako misyjności zawodu – jakkolwiek górnolotnie to brzmi.
 
Przypadki osobiste
 
W branży HR pracuję od wielu lat. Niezmiennie wielką satysfakcję zawodową i osobistą przynosi mi kontakt z Kandydatami, możliwość wsparcia ich – także na poziomie relacji czysto ludzkich – w budowaniu kariery, wizerunku kandydata, diagnozowaniu potrzeb, odkrywaniu i celnym lokowaniu niewykorzystanego często potencjału. Z sentymentem wspominam udany projekt rekrutacyjny, który realizowałam na stanowisko inżyniera produktu. Klient był bardzo zadowolony z przedstawionego mu i ostatecznie zatrudnionego pracownika. Swoim zaangażowaniem i profesjonalizmem (biegłość w dopasowaniu kompetencyjnym oraz charakterologicznym Kandydata do kultury organizacyjnej firmy ma wielkie znaczenie i jest źródłem finalnego powodzenia) udowodnił swoją wartość, dzięki czemu w zaledwie 3 miesiące – tuż po zakończeniu okresu próbnego – awansował na managera zarządzającego działem, do którego tak niedawno dołączył. Takie sukcesy zawodowe Kandydatów cieszą też samych rekruterów, którzy skojarzyli daną osobę z firmą. Możliwość „śledzenia” rozwoju zawodowego Kandydata – niejako uczestniczenie w jego sukcesach – to niewątpliwie sytuacje, które dają Rekruterowi ogromne poczucie satysfakcji z wykonywanej pracy. Podobnie jak fakt, że kontakt z Kandydatem nie urywa się w momencie zakończenia procesu rekrutacji, ale trwa często latami.
 
Po kilku latach współpracy z moim Klientem, pracownik, którego rekomendowałam, postanowił dokonać zwrotu w swojej karierze i wyjechał na kontrakt do Rosji. Mniej więcej w tym samym czasie ja również dokonałam zmian w swoim życiu zawodowym i postanowiłam podjąć nowe wyzwania w firmie, w której pracuję do dziś. Mimo upływu kilku lat i zmiany miejsca pracy – zarówno przeze mnie, jak i przez Kandydata – udało się podtrzymać kontakt. Dzięki temu w momencie, gdy Kandydat zaczął zdradzać brak motywacji do pracy z dala od rodziny i ojczyzny, zaproponowałam, aby zaktualizował swoje dane zawodowe i zaoferowałam pomoc. Bardzo zależało mi na tym, aby poznał kulturę organizacyjną nowego Klienta, do którego wówczas rekrutowałam. I tu również się udało – Kandydat i pracodawca spodobali się sobie, co zaowocowało trwającą do teraz współpracą.
 
Daj się znaleźć!
 
Opisany przykład obrazuje jak istotna w zawodzie Konsultanta jest dbałość o długofalowe relacje, pielęgnowanie sieci kontaktów, zainteresowanie losami rekrutowanych przez nas Kandydatów. Tak zainwestowany czas może nam się zwrócić w przyszłości. Nie zapominajmy, że personal branding – „własny” Rekrutera (który wszak również jest potencjalnym Kandydatem na rynku pracy) i Kandydata (aktualizowane profile w mediach społecznościowych, networking w sieci, budowanie wizerunku eksperta w danej dziedzinie) , o którym tak wiele się teraz mówi, potrafi zdziałać cuda, zadbajmy o to już teraz!
 
Wszystkim, którzy wybierają zawód Rekrutera życzę dużo wytrwałości i wielu równie pozytywnych świadectw zaufania Kandydata.
 
 
dobrosielska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Autorka: Magdalena Dobrosielska
Starszy specjalista ds. rekrutacji, OTTO HR Solutions Sp. z o.o.

 
 
CZYTAJ TEŻ: Kulisy pracy rekrutera. Jak kreujemy rynek pracy
 
 
Wychodząc naprzeciw pilnym potrzebom rynku, Polskie Forum HR oraz Akademia Leona Koźmińskiego proponują po raz kolejny wyjątkowe studia podyplomowe w zakresie headhuntingu, które kształcą w pełni profesjonalnych i gotowych sprostać wszystkim niezbędnym wymaganiom Konsultantów ds. rekrutacji. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled