Nowy sposób szkolenia w polskich firmach

tools-498202_1280W pierwszej połowie 2015 roku będzie można skorzystać z nowego Rejestru Usług Rozwojowych (RUR), który powstanie na bazie istniejącego portalu www.inwestycjawkadry.pl. Znajdą się tam wszystkie finansowane z EFS, ale także komercyjne, oferty usług rozwojowych między innymi z zakresu doradztwa, szkoleń, coachingu czy mentoringu. Do czasu uruchomienia RUR, portal ciągle będzie największą bazą ofert szkoleniowych i studiów podyplomowych. Obecnie jest tam około 24 000 szkoleń w tym ponad 6400 szkoleń współfinansowanych z EFS, a także bogata oferta studiów podyplomowych (ponad 1200 i około 200 współfinansowanych z EFS).
 
 
Wysoki poziom usług rozwojowych
 
Wyższa jakość i większa efektywność usług rozwojowych dla firm, to główne priorytety Unii Europejskiej w bieżącym okresie budżetowania (2014 – 2020) w zakresie środków wydatkowanych na podnoszenie umiejętności zawodowych. Stąd pomysł wprowadzenia rozwiązań, które mają pozwolić przedsiębiorstwom na edukację kadry zgodnie z ich potrzebami. To menedżerowie, którzy o swoich zespołach wiedzą najwięcej, będą otrzymywać środki finansowe oraz narzędzia do planowania doskonalenia pracowników, a nie jak do tej pory instytucje świadczące tego typu usługi. Z myślą o nich zostanie uruchomiony unikatowy Rejestr Usług Rozwojowych (RUR), w którym znajdą się oferty usług rozwojowych między innymi z zakresu doradztwa, szkoleń, coachingu czy mentoringu oraz informacje o podmiotach je świadczących. Co ważne, wszystkie instytucje, wyrażające chęć wprowadzenia swoich usług do rejestru, będą musiały spełnić jednolite standardy wiarygodności. Jeżeli wśród ofert znajdujących się w rejestrze nie będzie oferty dopasowanej do oczekiwań konkretnej firmy/menedżera będzie on mógł skorzystać z giełdy usług, gdzie zgłosi swoje zapotrzebowanie a instytucje edukacyjne będą mogły na nie odpowiedzieć.
 
Realizowane z funduszy unijnych działania powinny w większym stopniu odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców, dawać im możliwość samodzielnego wyboru narzędzi, zapewniać szybką reakcję na występujące problemy związane z zarządzaniem pracownikami oraz umożliwiać kompleksowe wsparcie (w tym m.in. diagnostyczne i doradcze) pracowników.
 
Moduł obowiązkowych ocen to także nowość, która ma umożliwić menedżerom podejmowanie bardziej świadomych decyzji dot. wyboru konkretnej usługi. Na podstawie punktów przyznawanych przez korzystających z danej usługi, automatycznie będzie tworzony ranking konkretnych ofert rozwojowych i dostawców. – Jesteśmy przekonani, że nowy system usprawni pracę wielu menedżerów i przełoży się na efektywniejsze planowanie rozwoju poszczególnych pracowników, a w przyszłości przyniesie korzyści całej firmie – mówi Wojciech Szajnar, dyrektor Departamentu Wsparcia Projektów Szkoleniowych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dopasowanie odpowiednich usług rozwojowych do potrzeb firmy to nie lada wyzwanie, które wymaga dużych kompetencji: przede wszystkim myślenia strategicznego i systemowego. Rejestr Usług Rozwojowych (RUR) ma być dla menedżerów realnym wsparciem w tym obszarze.
 
 
Źródło: PARP
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0