Relacja z konferencji Wyzwania HR Rzeszów

ID-100223615Współczesny pracownik działów personalnych to partner dla biznesu i osoba odpowiedzialna za proces zatrudniania pracowników, czyli de facto tworzenia firmy od podstaw. W końcu przedsiębiorstwo bez dobrze dobranego zespołu nigdy nie będzie funkcjonowało jak należy.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
HR-owiec to coach kariery i specjalista od ludzkich relacji. To kreator wizerunku pracodawcy oraz mistrz motywowania pracowników. Z jakimi wyzwaniami spotyka się na co dzień? Jakie decyzje musi podejmować? Co robi dla rozwoju własnego i postępu ludzi w firmie? W połowie października w Rzeszowie odbyła się kolejna konferencja Wyzwania HR, podczas której specjaliści z branży starali się odpowiedzieć na powyższe pytania oraz przekazać zgromadzonym gościom jak najwięcej tips & tricks z obszaru Human Resources.
 
Selekcja, rozwój i umiejętne menadżerowanie kompetencjami pracowników to podstawa pracy HR-owca. Jest to tak oczywiste jak fakt, że zimą musi być zimno. Czy można jednak zarządzać niekompetencjami zespołu? Od takiego pytania wyszedł pierwszy z prelegentów Wyzwań HR w Rzeszowie – Rafał Szczepanik, doświadczony manager, poszukiwacz inspiracji i współzałożyciel portalu pracuj.pl. Podczas swojego wykładu mówił o tym jak ważne jest, by czasem wymknąć się ramom oraz dać pracownikom swobodę w myśleniu daleko od zasad i utartych schematów. Niekiedy, by wymyślić coś naprawdę innowacyjnego, należy zorganizować „dziecięcą burzę mózgów”, w czasie której ludzie będą mogli wyrzucać z siebie z pozoru całkiem niezwiązane z tematem pomysły. Po analizie i selekcji bardzo często okazuje się, że stanowią one precyzyjną odpowiedź na zadane przez firmę pytanie.
 
Na temat tworzenia w firmie środowiska sprzyjającego rozwojowi umysłu mówiła także Marzena Pelc z Omega Pilzno. Opowiadała o tym, że współczesny HR-owiec to przywódca, który powinien dbać nie tylko o dobór i integrację inteligentnych pracowników, lecz także o ich dobre zdrowie. To wszystko wpływa na tworzenie kapitału przewagi przedsiębiorstwa. Jednak najważniejszym elementem kreowania rynkowego przywództwa jest myślenie zintegrowane, czyli uznawanie wielu cech sytuacji za istotne, branie pod uwagę wielokierunkowych związków między czynnikami i ludźmi, wizualizacja całości projektu podczas pracy nad jego elementami oraz poszukiwanie kreatywnych sposobów na rozwiązywanie sprzeczności.
 
Z kolei Maciej Dobrowolski z Południowej Grupy Kapitałowej opowiadał o tym jak ważne w pracy HR-owca jest to, by skupiać się nie tylko na pracownikach i firmie, lecz także na konsumentach, którzy kupują to, co tworzy przedsiębiorstwo. To oni są końcowym odbiorcą pracy całego zespołu i jedynie znając ich potrzeby rekruter jest w stanie właściwie dobrać załogę. Ekspert wspominał także o tym, dlaczego podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy pytać kandydata o to, jakie czyta książki i co było tematem jego pracy magisterskiej.
 
O procesie rekrutacji oraz kolejnych etapach: selekcji i adaptacji podczas swojego wystąpienia mówili Anna Pieniążek i Andrzej Konopka z Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów. Udowodnili, że każdemu pracownikowi działu personalnego powinno zależeć na tym, by ściągnąć do firmy nie kandydata najlepszego, ale optymalnego. Pokazali jak przygotować skuteczny proces adaptacji w oparciu o potrzeby zatrudnionego, nie firmy.
 
Jak jednak przyciągnąć do firmy owego optymalnego kandydata? Na to pytanie odpowiadali Joanna Ziejewska i Tomasz Winiarski z Liugong Dressta Machinery Poland. Podkreślali jak ważne jest, by pracownicy utożsamiali się z marką pracodawcy, wyrażali w swoich działaniach jej wartości i wiedzieli dokładnie, co zawarte jest w brand manualu. Pokazali także, że silna marka pracodawcy nie ma prawa istnieć bez wcześniejszego stworzenia stabilnej marki firmy.
 
Ostatnim prelegentem rzeszowskich Wyzwań HR była Dorota Konieczna – Herdzik. Na przykładzie swojego pracodawcy – firmy Tryumf – tłumaczyła, że podstawą pozafinansowej motywacji pracowników są: przytulne miejsce pracy, przyjazna atmosfera, poświęcanie uwagi pracownikom i codzienne dbanie o to, by czuli się częścią zespołu.
 
Kolejna edycja konferencji Wyzwania HR już 20. listopada w Poznaniu. Aby dowiedzieć się więcej i poznać odpowiedzi na nurtujące branżę HR pytania wejdź na http://www.wyzwaniahr.pl/
 
 

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0