9 rzeczy, które szefowie powinni mówić swoim podwładnym

szefKilka wskazówek na temat, co szefowie powinni mówić swoim podwładnym (a tego zwykle nie robią)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1. Naprawdę mi na tobie zależy
Znane, ale dość oklepane hasło HR-owe mówi, że kapitałem firmy są ludzie. Każdy szef wie, że bez nich nie byłby menadżerem. Większość menadżerów wie, jak ważną rolę w organizacji pełnią ich pracownicy i dobrze zna wartość każdego z nich. Większości zależy na tym, aby pracownicy byli zdrowi i zadowoleni, choćby dlatego, że wtedy menadżer ma mniej roboty i osiąga wysokie wyniki pracy zespołu/firmy.
 
2. Chciałbym, abyś mnie lubił
Nawet najwredniejszy szef chciałby, aby pracownicy go lubili. Kiedy wydaje się, że wcale mu nie zależy, to dlatego, że nie czuje się bezpiecznie i jest niepewny swojego autorytetu.
 
3. Wcale nie myślę, że wiem wszystko, nawet jeśli czasem robię takie wrażenie
Szef daje rady w kilku przypadkach: gdy jest pod presją czasu; gdy sądzi, że dana sprawa jest podobna do takiej, z którą sobie kiedyś poradził, lub którą ktoś inny rozwiązał w znany mu sposób. Czasem widzi w tobie kogoś specjalnego i chce zostać twoim mentorem, tym samym spłacając dług wdzięczności tym, którzy byli jego mentorami.
 
4. Chciałbym, żebyś się dobrze bawił
Nie jest konieczne, żebyś ściszał głos i udawał, że pracujesz, gdy szef przechodzi obok. ona/on wie, że jest możliwa wysoka efektywność oraz jednocześnie odrobina radości i zabawy. Kiedy lubisz to, co robisz, powodujesz, że szef czuje się lepiej i myśli lepiej o sobie i o waszej organizacji. Wielu szefów chce być dla ciebie więcej niż tylko częścią organizacji.
 
5. Naprawdę chciałbym płacić ci więcej
Wielu szefów chce być pracodawcą, który dba o swoich pracowników i płaci im uczciwie za ich pracę. Często jest to niemożliwe ze względu na ograniczenia korporacyjne. A jeśli szef jest jednocześnie właścicielem, weź pod uwagę, że to on/ona ponosi ryzyko. Pomyśl, że jeśli firma zbankrutuje, to nie tylko pracownicy stracą pracę, ale właściciel często straci wszystko (dom, inwestycje, możliwość spłaty kredytu…) Czy nie (przynajmniej między innymi) z powodu bezpieczeństwa finansowego jesteś pracownikiem, a nie pracodawcą.
 
6. Mam nadzieję, że będziesz zawsze pracował w moim zespole
Pracując w zespole wkładasz swoją pracę również w wyniki całości, a pośrednio wpływasz na efektywność szefa. To ona/on zdecydował się przyjąć do pracy właśnie ciebie, to on jest odpowiedzialny za atmosferę pracy, za twoje zaangażowanie i wyniki. Jeśli odchodzisz, szef może uważać, że zawiódł.
 
7. Chcę, żebyś się rozwijał i był coraz lepszy oraz bardziej samodzielny
Szef wie, że nie lubisz jak ktoś patrzy ci na ręce. Większość szefów marzy o tym, żeby pracownicy byli samodzielni, ale na wolność trzeba zapracować. Nikt nie ufa od razu. Stopień delegowania zależy od stopnia dojrzałości zawodowej pracownika. Najpierw wykaż, że zasługujesz na zaufanie i przyjmij większą odpowiedzialność.
 
8. Naprawdę widzę błędy innych, widzę też wkład pracy każdego z pracowników
Szef nie jest ślepy. Gdy ktoś się obija zauważa to od razu, ale nie może zwracać uwagi przy innych pracownikach. Każdy pracownik, nie ważne jak kiepsko pracuje, ma prawo do prywatności i wysłuchania korygującej informacji zwrotnej w odosobnieniu. Czasami też sytuacja wygląda inaczej z twojej perspektywy niż z perspektywy szefa. To może być powodem, że nie zdyscyplinuje kogoś wcale. Zaufaj, że robi słusznie.
 
9. Zależy mi. Na wszystkim.
Zależy mu na klientach. Zależy mu na wynikach. Zależy mu na terminach. Jakikolwiek służbowy temat tu sobie wyobrazisz – na tym szefowi też zależy. I ponieważ szefowi zależy, czasem się martwi, że coś nie idzie tak jak trzeba. Czasem bywa rozdrażniony, czasem jest zirytowany. To nie twoja wina.
 
Jak często menadżer mówi o tym wszystkim swoim ludziom? Rzadko, a niektórzy wcale. Co tracą? Najłatwiejszy sposób na zmotywowanych pracowników. Jeśli jesteś szefem pomyśl, co chcesz powiedzieć swoim podwładnym. I zrób to. Jestem pewna, że zauważysz wzrost zaangażowania i efektywności pracy.
 
Jeśli jesteś pracownikiem wyobraź sobie, że słyszysz to wszystko od swojego szefa – będzie ci łatwiej pracować.
 
 
Image courtesy of stockimages/FreeDigitalPhotos.net
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0