Wyprawić w drogę… wszystko co musisz wiedzieć o coachingu cz. 1

coachingZapraszamy na wywiad z Dawidem Wawrzyniakiem, który opowie o najbardziej popularnej metodzie rozwoju dla pracowników – coachingu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Coaching stał się ostatnio bardzo popularną metodą rozwoju dla pracowników. Istnieje wiele sposobów realizacji procesu coachingowego. Jakie spośród nich są według Pana najbardziej skuteczne i jak możemy zweryfikować, która metoda sprawdzi się dla wybranej grupy docelowej?
 
Dawid Wawrzyniak: Tak to prawda, coaching stał się bardzo popularny i obecnie jest odmieniany na wszystkie przypadki. Nie ma co się dziwić, gdyż zawdzięcza to swojej uniwersalności oraz skuteczności. Jeśli jakikolwiek proces biznesowy, edukacyjny czy dotyczący życia osobistego poddamy coachingowi, wówczas efektów możemy spodziewać się znacznie szybciej. Właśnie dlatego biznes chętnie sięgają po coaching i wybiera te metodologie, które są zweryfikowane i sprawdzone przez niezależne organizacje branżowe takie jak np. International Coach Federation (ICF) czy Europejska Rada Coachingu i Mentoringu (EMCC). Akredytowane metody są klarownie opisane, mają wyraźną strukturę, można je łatwo ewaluować i zmierzyć stopień ich realizacji. Sama metoda nie jest gwarantem sukcesu, ani pewnością, że będzie pasować do wybranej grupy docelowej, to raczej wiedza i doświadczenie coacha oraz elastyczność i determinacja osób odpowiedzialnych za realizacji programów coachingowych, jest kluczem do sukcesu. To, czy zadziała ta czy inna metoda w dużej mierze zależy od sponsora i przede wszystkim klienta, dopiero potem od metody i coacha.
 
Jak Pan definiuje coaching?
 
Dawid Wawrzyniak: Moja ulubiona metafora coachingu to krótkie: wyprawić w drogę. Coaching definiuję następująco: to profesjonalna relacja wspierająca. Pod tymi słowami kryją się trzy kluczowe aspekty, które chciałbym rozwinąć. Po pierwsze w coachingu chodzi o wspieranie i wzmacnianie osoby, która sięga po coaching. Wzmocnię to stwierdzeniem, które często powtarzam na moich wykładach i szkoleniach: coaching polega na czynieniu innych mocnymi. To jest zasada, która jest fundamentem mojej definicji. Drugim słowem jest relacja. Coaching to sztuka nawiązania dialogu pomiędzy coachem, a klientem. Interakcja jaka zachodzi między nimi, służy klientowi w realizacji jego celów. Dobrze ilustruję tę zależność pewna stara mądrość, która mówi o tym, że tak jak żelazo ostrzy się żelazem, tak jeden człowiek kształtuje innego. I tak dochodzimy do trzeciego słowa mojej definicji. Wspierająca relacja musi być profesjonalna, bo coaching to także zawód, który cieszy się coraz większą popularnością. Nie wszyscy są zawodowymi coachami, ukończyli szkoły, mają certyfikację i utrzymują się z tego, ale każda wspierająca relacja coahingowa powinna mieć sprecyzowane zasady współpracy, jasny podział ról i obowiązków, określony przebieg oraz swój początek i koniec. Krótko mówiąc kontrakt.
 
W kontekście innych sposobów rozwoju jakie przedstawia się pracownikom i kadrze menedżerskiej – co wyróżnia coaching i jakie są jego najmocniejsze strony?
 
Dawid Wawrzyniak: Wspomniałem o tym wcześniej, coaching jest skuteczny i przyśpiesza tempo osiąganych celów oraz precyzyjnie odpowiada na potrzeby pracowników. Jest jeszcze coś co wg mnie jest jego najmocniejszą stroną. Coaching czyni świadomym i samodzielnym. Mówiąc innymi słowy, czyni liderami. Moja definicja przywództwa, brzmi tak: lider to osoba, która świadomie wpływa na otaczającą go rzeczywistość i jest gotowy wziąć odpowiedzialność za siebie, innych i zadanie jakie ma do zrealizowania. Niestety dla szefów, którzy czują się niepewnie i traktują innych jak konkurencję, jest to bardzo trudne do zaakceptowania. Nie wiedzą jak sobie poradzić z członkami zespołu, którzy mają jasno sprecyzowaną wizję, mówią o niej głośno, mają pomysły i są gotowi wziąć odpowiedzialność za jej realizację. Szefowie zamiast usiąść do rozmowy i zastanowić się, jak wykorzystać ich potencjał, marginalizują takie osoby. Jest to prosta droga do frustracji i w konsekwencji do zmiany pracy.
 
 
 
dawid wawrzyniakDawid Wawrzyniak – Coach, trener, konsultant, wykładowca, mówca konferencyjny.Przeprowadził ponad 1200 h coachingu, w tym ponad 400 dla członków zarządu i wyższej kadry zarządzającej (m.in. PricewaterhouseCoopers, Polkomtel, Orlen Upstrem, IBM, Generali, ING Życie, Aviva, BGŻ, BZ WBK) oraz w konsultingu strategicznym w Polsce i zagranicą (GPW, BOŚ, Presspublica). Specjalizuje się w temacie przywództwa i coachingowym stylu zarządzania.
 
 
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0