Status: URLOP

urlopWakacje to dość dziwny czas. W zasadzie z biznesowego punktu widzenia nic się nie zmienia, świat się kręci, produkty letnie sezonowe cieszą nas swoją inwazją a jednak jest inaczej. Atmosfera jakaś taka się lżejsza wydaje, mniej napięta i nerwowa? Czy to złudzenie czy faktycznie lipiec i sierpień to wyjątkowe miesiące w roku niezależnie od branży czy profesji?
 
 
 
 
 
 
 
 
Śmieje się czasem, że podczas sezonu urlopowego pracownicy mają nagle dodatkowo nowy status:
• Przed urlopem
• Podczas urlopu
• Po urlopie
• Bez urlopu w tym roku
 
Każdy status (co może brzmi i zabawnie) ale warunkuje postawy do zadań, obowiązków i tego co dzieje się w naszym zawodowym otoczeniu.
 
PRZED URLOPEM czyli bitwa o spokój
 
Urlop to czas wyjątkowy. Każdy chce spędzić ten czas jak najmilej. Niezależnie czy wybieramy się w daleka podróż, czy będziemy odpoczywać na kanapie – chcemy być na wakacjach. Aby to się wydarzyło musimy nasze zawodowe sprawy na tyle ułożyć, poodmykać, rozwiązać aby dać sobie komfort i spokój. Jeśli wyjeżdżamy tym bardziej będzie nam trudniej być na bieżąco, więc warto omówić ze wszystkimi, na jakich zasadach możliwa jest komunikacja z nami i kiedy. Oczywiście są sytuacje, że bycie na bieżąco i w kontakcie z firmą wpisane jest w nasze stanowisko, co nie zmienia jednak faktu, że im lepiej rozwiązane sprawy, uporządkowane zadania tym mniejsze prawdopodobieństwo konieczności aktywnego angażowania się w sprawy firmy podczas wyjazdu urlopowego. Warto się do niebycia w pracy przygotować i przygotować też innych.
 
Jeden dzień z pewnością nie wystarczy, żeby wszystko podsumować i przeanalizować. Warto poświęcić kilka dni na uporządkowanie obowiązków i ewentualnie przekazanie najpilniejszych spraw współpracownikowi. Jeśli zarządzamy zespołem zastanówmy się jak skoordynować zastępstwa ewentualne i ustalmy zasady komunikacji zarówno z sobą jak i z innymi będącymi na urlopach. Bycie przed urlopem potrafi niektórych tak zmęczyć, że czasem wolą nigdzie się nie ruszać. Ostatecznie jednak zwykle mobilizacja wewnętrzna pozwala nam przewalczyć trudności.
 
URLOP czyli upragnione wakacje
 
Będąc na urlopie inaczej podchodzimy do tego co pozostawiliśmy w biurze/pracy/firmie. Ludzie zwykle wracają z urlopu naładowani pozytywna energią i pomysłami. To co wcześniej było trudne i prawie nie do zrobienia – nagle może okazać się być łatwym tematem do szybkiego załatwienia. Zmiana perspektywy, oddech i dystans pozwala spojrzeć na nasze zadania/obowiązki z innej perspektywy i zaczynamy dostrzegać wiele elementów, których wcześniej nie potrafiliśmy zobaczyć.
 
PO URLOPIE czyli powrót do rzeczywistości
 
Bywa ciężko, im dłuży urlop tym trudniej nagle się przestawić na stary i „normalny” rytm. Jeśli tak jest to tylko świadczy to o tym, że mieliśmy faktycznie wakacje a nie pseudowakacje z komputerem w tle.
Pełni energii wracamy do codzienności. Wykorzystajmy energie i pozytywne fluidy aby wrócić do zadań, nawet tych najtrudniejszych. Po urlopie nie jest łatwo bo wiemy że kolejny dopiero za rok, ale wykorzystajmy zapas wrażeń i miłą atmosferę aby zmobilizować się i odpowiednio ogarnąć w zadaniach i nowych sprawach.
 
Urlopu dłuższego brak
 
Czasem los nam nie sprzyja i nigdzie się wyjeżdżamy, albo zmienialiśmy prace i nie mamy urlopu, albo planujemy wyjazd zimą – niezależnie od powodu wielu w firmie jest i takich którzy wyjazdów żadnych nie planują. W zasadzie nic się nie zmienia a jednak. Zastępujemy tych którzy wyjeżdżają, nieobecności innych znacząco mogą wpływać na nasz harmonogram pracy i wykonywane obowiązki. Zdarza się ze bycie innych na urlopie może pozostających w pracy pracowników obciążyć nadmiernie. Warto pomyśleć o takiej organizacji pracy, aby pracownicy nawzajem się zastępowali w sposób sekwencyjny. Należy unikać sytuacji gdzie jedna osoba jest planowana do zastępowania wielu osób, a zastępstwo jeszcze może się zazębiać. Takie zdarzenia mogą skutkować niestety przemęczeniem i niesolidnym wykonywaniem zadań i obowiązków, zarówno tych standardowych jak i tych dodatkowo powierzonych.
 
Wakacje to czas wyjątkowy i dobrze jeśli pracownicy wyjeżdżając na urlop mogą ze spokojem wypoczywać, bo wiedzą że wszystko dzieje się swoim trybem. Odpowiednia organizacja, planowanie zastępstw i atmosfera współpracy sprzyja byciu na wakacjach i pozwala na korzystanie z dobrodziejstw urlopu w pełni tego słowa znaczeniu.
 
Justyna_Markusik_new_2012
 
 
 
 
Autorka: Justyna Markusik, Coach ACC ICF, Trener Biznesu,
Ekspert HRM
 
 
 
 
Image courtesy of iosphere/FreeDigitalPhotos.net
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0