Język angielski – niezbędny w życiu i karierze

by Stuart Miles (2)małeCo trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej, a na świecie blisko 1,6 miliarda – tyle osób obecnie posługuje się językiem angielskim. W Polsce znajomość tego języka na poziomie dobrym i bardzo dobrym deklaruje 48% osób. Nie ulega wątpliwości, że znajomość języka angielskiego wpływa na poziom wynagrodzenia i staje się przepustką do wielu branż.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jak się okazuje, w biznesie liczy się pomysł, szczęście i… znajomość języka angielskiego. Lista branż, które posługują się tym językiem jest długa i stale rośnie. Kolejne stanowiska zyskują swoją angielską nazwę, a żargony poszczególnych profesji przesycone są angielskimi wyrażeniami. To właśnie znajomość biznesowego języka świata często ma decydujące znaczenie przy zatrudnieniu w marketingu, finansach, branży związanej z badaniami i rozwojem, komunikacji i PR, zarządzaniu, a także w consultingu, outsourcingu i zarządzaniu projektami. Firmy często są otwarte na zatrudnienie kandydata nawet bez kierunkowego wykształcenia, o ile dobrze zna on język obcy, ponieważ jest to dla przedsiębiorców szansą rozwijania kontaktów biznesowych z inwestorami spoza kraju, a co za tym idzie – wyższych zysków finansowych. Według badań banku Citi Handlowy, obecnie już około 39% polskich przedsiębiorstw planuje ekspansję zagraniczną, dlatego coraz bardziej popularne stają się szkolenia językowe dla pracowników. Dzisiaj to nie tylko kojarzące się ze szkołą średnią zajęcia stacjonarne, ale także e-learning oraz blended learning – metoda wykorzystująca zalety kontaktu bezpośredniego i elastyczności nauki w domu.

Warto wspomnieć, że, znajomość języka angielskiego wróży sukces finansowy nie tylko samej firmie, ale wpływa także na indywidualne zarobki pracowników. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak przeprowadzonego w 2013 r., to właśnie osoby z biegłą znajomością języka angielskiego mogły cieszyć się największym poziomem zarobków – przeciętnie 5 670 zł brutto. Znajomość języka angielskiego okazała się najbardziej doceniana na stanowiskach kierowniczych – płace tych osób były aż o 82% większe niż wynagrodzenie osób na tym samym stanowisku, ale nieposługujących się językiem angielskim.

Jedną z branż, w której szanse na zatrudnienie mają wyłącznie osoby posługujące się językiem obcym, jest bardzo szeroka branża outsourcingowa. Jest to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sektorów rynku, a to z powodu atrakcyjnej lokalizacji naszego kraju dla powstających centrów usług biznesowych, które obsługują klientów z wielu europejskich krajów. Dlatego też rośnie zapotrzebowanie na specjalistów różnych dziedzin outsourcingu, dla których rozmowa w języku angielskim bądź innym, nie stanowi większego problemu.

Biznes to nie jedyne środowisko, w którym znajomość angielskiego może być pomocna. Angielski to także język Internetu. Według danych z kwietnia 2013 roku*, aż 55% wszystkich stron w Internecie jest napisanych po angielsku. To gigantyczne zasoby wiedzy, które najczęściej za darmo otwierają się przed osobami, które opanują ten język. Szerzej otwiera się także możliwość komunikacji z innymi użytkownikami sieci. Warto pamiętać, że już prawie 30% użytkowników Internetu** posługuje się językiem angielskim. – dodaje Katarzyna Napieraj, deputy manager Skrivanek, firmy świadczącej usługi tłumaczeniowe i szkolenia językowe.

Wspomnijmy również o turystyce. Zdecydowana większość z nas lubi podróżować i poznawać nowe miejsca. Od dłuższego czasu podróż do praktycznie dowolnego miejsca na Ziemi nie stanowi większego problemu. Angielski także na tym polu okazuje się bardzo pomocny, żeby nie powiedzieć niezbędny. Dobrą wiadomością dla wszystkich zapalonych podróżników jest informacja, że w ponad 50 krajach świata angielski jest językiem oficjalnym. Można się nim bez większego problemu porozumieć w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Niemczech, Francji, Japonii, Norwegii, Filipinach, Szwajcarii, Turcji, Włoszech, Izraelu i dziesiątkach innych państw.

Język angielski, jak każdy inny, wymaga czasu i nakładów pracy. Jednak nie taki straszny wilk, jak go malują, bo co prawda język angielski obejmuje około 600 tysięcy wyrazów (szacuje się, że jeszcze w czasach Szekspira to było zaledwie 100 tysięcy, co pokazuje jak dynamicznie ten język się rozwija), to do codziennego komunikowania potrzebnych jest zaledwie 5% całego zasobu. Obecnie na rynku dostępne są szkolenia językowe o różnych formułach, dostosowane do osób o różnej dyspozycyjności, dzięki czemu praktycznie każdy może znaleźć dobre rozwiązanie dla siebie. A przyglądając się wynagrodzeniom osób posługujących się językiem angielskim – zdecydowanie warto podjąć wyzwanie!

* – Usage of content languages for websites. W3Techs.com.

** – Number of Internet Users by Language, Internet World Stats, Miniwatts Marketing Group,
Maj 2011.
 

Źródło: Skrivanek Sp. z o. o.
 

Image courtesy of Stuart Miles/FreeDigitalPhotos.net

 
 

1 komentarz
  1. Reply
    Karolina 28 maja 2014 at 15:18

    język angielski w dzisiejszych czasach to podstawa dla firm :)więc jedynie trzeba się szkolić i rozmawiać w języku obcym nawet z rówieśnikami 🙂

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0