Jakie zarobki w Komisji Wyborczej?

cashJuż 25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Okazuje się, że problemy mogą wystąpić nie tylko z frekwencją. Brakuje również chętnych do uczestnictwa w obwodowych komisjach wyborczych. W związku z tą sytuacją Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) nie wyklucza możliwości podwyższenia diety dla członków komisji.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Członkowie obwodowych komisji wyborczych zarabiają od 160 PLN do 200 PLN. Kwoty te są zwolnione od podatku i zależą od pełnionej w komisji funkcji. Każdy członek obwodowej komisji wyborczej odpowiedzialny jest za przebieg wyborów:
nadzoruje głosowanie oraz liczy głosy. Oprócz diety członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje również:
 
• zwrot kosztów podróży i noclegu (jeśli jest konieczny)
 
• do 5 dni zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (tzn. usprawiedliwiona nieobecność w pracy)
 
Diety członków obwodowych komisji wyborczych (w PLN)

Źródło: opracowanie własne Sedlak & Sedlak na podstawie Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 14 marca 2011 r.
 
 
PKW obawia się, że obecna sytuacja powtórzy się jesienią przy wyborach samorządowych, gdyż wtedy stawki będą jeszcze niższe: 135 PLN dla członka, 150 PLN dla zastępcy i 165 PLN dla przewodniczącego komisji – informuje tvn24.pl
 
Wysokość diety zależy także od rodzaju komisji i charakteru wyborów. Członkowie okręgowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu otrzymują 500 PLN, w wyborach Prezydenta RP 380 PLN, zaś w wyborach do Parlamentu Europejskiego 400 PLN. Stawka dla członków rejonowych komisji wyborczych wynosi 250 PLN. Jednak członkami komisji okręgowych i rejonowych mogą być tylko sędziowie.
 
Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. http://wynagrodzenia.pl/obw.php
 
 
Źródło: wznagrodzenia.pl
 
 
Image courtesy of renjith krishnan/FreeDigitalPhotos.net
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0