Urlop tacierzyński

file7291257953126Polacy powoli przekonują się do urlopów ojcowskich. Z tej możliwości korzysta coraz więcej mężczyzn, chociaż nadal daleko nam do Skandynawii. W 2013 roku pojawiła się nowa opcja dla młodych ojców – urlop tacierzyński. Eksperci monsterpolska.pl podpowiadają, komu przysługuje taka możliwość i jak połączyć obowiązki zawodowe i rodzinne.

Każdemu młodemu tacie przysługuje 2-tygodniowy płatny urlop ojcowski. Urlop trzeba wykorzystać zanim dziecko skończy 12 miesięcy. Urlop ojcowski może być wykorzystany równolegle z macierzyńskim, aby młodzi rodzice mogli wspólnie opiekować się dzieckiem. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło nową możliwość – urlop tacierzyński.  O taki urlop tata może się starać w przypadku, gdy matka decyduje się na powrót do pracy w czasie, gdy ma jeszcze do wykorzystania urlop macierzyński. Jednym słowem ojciec wykorzystuje urlop macierzyński. Rozwiązanie to pozwala na elastyczne podejmowanie przez młodych rodziców decyzji dotyczących pracy i podziału obowiązków. Jest to szansa na nowe doświadczenia dla całej rodziny oraz pogłębianie rodzinnych więzów pomiędzy mamą, ojcem i dzieckiem.

Pomimo wielu możliwości, jakie oferuje państwo, stosunkowo nadal niewielu ojców decyduje się skorzystać z nich. „Wynika to z kilku czynników. Pierwszym jest mała znajomość przepisów i możliwości, jakie mają młodzi ojcowie, drugim – tradycyjny podział ról, który ogranicza wielu młodych ojców, a trzecim obawa o to, jak pogodzić życie zawodowe i rodzinne” – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Widać jednak stopniowy wzrost zainteresowania tego typu rozwiązaniami – jak podaje ZUS, w ubiegłym roku na wykorzystanie urlopu ojcowskiego zdecydowało się 28,6 tys. młodych ojców, czyli prawie dwa razy więcej niż w latach ubiegłych.Składa się na to kilka elementów. Coraz częściej o tym, kto wykorzysta urlop macierzyński decyduje analiza domowego budżetu. Jeśli to kobieta ma lepiej płatną pracę, para może wybrać takie rozwiązanie. Młodzi ojcowie też przełamują stereotypy i chętnie spędzają czas z dziećmi. Co więcej, firmy wprowadzają prorodzinne rozwiązania, które ułatwiają godzenie życia zawodowego i rodzinnego” – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

 

źródło:monsterpolska.pl

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0