file0001367973571W te wakacje prawdopodobnie znów, co drugi Polak nie wyjedzie na urlop dłuższy niż 2 dni. Wiele osób spędzi lato w biurze, gdzie będzie musiało radzić sobie z wyzwaniami, które przynoszą gorące dni. Dekoncentracja, zmęczenie oraz stres związany z trudnymi warunkami pracy, to naturalne konsekwencje upałów w biurze. Jednak dzięki wdrożeniu w życie porad ekspertów ten sezon może okazać się przyjemniejszy, niż ktokolwiek sądził.

 

 

 

 

Wakacje przy biurku

 

 

Polacy często rezygnują z wakacyjnych wyjazdów. Według badań przeprowadzonych przez Związek Analiz Organizatorów Turystyki, sprzedaż wyjazdów letnich w pierwszych dniach stycznia była mniejsza o ok. o 25 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku 2012. Polacy odkładają urlopy ze względów finansowych, a także dużej ilości zobowiązań. Raport Centrum Badań Opinii Społecznej wykazał, że w 2012 r. 54 proc. badanych nie wyjeżdżało w celach wypoczynkowych, ani turystycznych nawet na 2 dni.  Polacy coraz więcej czasu spędzają w pracy. Nic, więc dziwnego, że chcieliby, aby miejsce, w którym przebywają, przynajmniej 40 godz. tygodniowo było dla nich przyjazne. Szczególnie w okresie letnim, kiedy upały dokuczają w wielu pomieszczeniach biurowych.

 

 

 

Wygodniej znaczy efektywniej

 

 

W okresie letnim istotne jest, aby warunki panujące w biurze w szczególny sposób sprzyjały koncentracji pracowników, którzy mogą być rozproszeni piękną pogodą i oczekiwaniem na zbliżający się urlop. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości większość Polaków nie pracuje w dogodnych warunkach. Z przeprowadzonego w maju 2013 r. Ergotestu wynika, że 52 proc. stanowisk pracy nie spełnia wymogów ergonomii. Jednocześnie tego typu niedogodności wpływają niekorzystnie na relację pomiędzy pracownikiem, a przełożonym. Nieodpowiednio przystosowane miejsce pracy wpływa negatywnie na motywację i lojalność zatrudnionych względem przełożonego. W wyniku niedogodności biurowych pracownicy częściej decydują się na korzystanie ze zwolnień lekarskich, co w okresie 30 dni, kosztuje pracodawcę przeciętnie ok. 3740 zł. złotych. Taką wysokość ma, według badań przeprowadzonych w I kw. 2013 r. przez GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce . Koszty z tym związane można ograniczyć stosując tylko podstawowe zasady, które polepszą warunki panujące w biurze, a jednocześnie wpłyną na większą efektywność oraz zadowolenie pracowników.

 

 

Można zacząć od odpowiedniej organizacji stanowisk pracy. Podstawowe rzeczy, jak zadbanie o prawidłowe rozmieszczenie biurek, przy zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a już może wpływać, na jakość wykonywania swoich obowiązków. Warto zwrócić również uwagę, czy pracownik ma odpowiednią ilość miejsca na biurku, zarówno na komputer, jaki i potrzebne mu dokumenty. Inną istotną kwestią jest odpowiednie umieszczenie komputera, tak, aby znajdował się w odpowiedniej odległości. Wymagana odległość oczu pracownika od ekranu monitora powinna mieścić się w zakresie 400-750 mm, a konstrukcja stołu powinna umożliwiać dogodne ustawienie elementów wyposażenia stanowiska pracy, w tym regulację wysokości ustawienia monitora i klawiatury . Takie podstawowe zabiegi związane z reorganizacją powierzchni biurowej nie wymagają dużych nakładów, a jednocześnie diametralnie zwiększają komfort pracy. Przedsiębiorcy, którzy mają większe możliwości finansowe, coraz częściej decydują się na inwestowanie w komfort pracy osób zatrudnionych. Właściciele dużych firm chętnie wynajmują lokale w nowoczesnych biurowcach, które spełniają warunki ergonomii i jednocześnie zapewniają dużo wyższy standard. Co w efekcie wpływa na zwiększenie, jakości i efektywności pracy. Na rynku pojawia się coraz więcej budynków, w których praca jest wygodna i przyjemna. Doskonałe warunki pracy oferują tzw. zielone biurowce, czyli takie, które są tworzone według zasad zrównoważonego budownictwa. Sprzyjają one nie tylko środowisku, ale także wygodzie i zdrowiu pracowników, a także wpływają na zwiększenie wydajności pracy i oszczędnościom. Dla przykładu proponuje się zrównoważone rozwiązania, takie jak m.in. zwiększenie ilości świeżego powietrza, klimatyzowane i nawilżane pomieszczenia, bieżącą kontrolę temperatury oraz freecooling, czyli wykorzystanie chłodu zawartego w powietrzu zewnętrznym do chłodzenia powierzchni biurowej.

 

 

 

Gdy nie ma urlopu?

 

Konieczność pozostania w pracy w czasie lata, nie oznacza, że nie można cieszyć się jego urokami. Możliwości na ułatwienie pracownikom przetrwania tego okresu jest wiele. Coraz częściej pracodawcy podejmują aktywne działania, by zadbać o warunki panujące w biurze, zapewniają swoim kadrom zimne napoje czy świeże owoce, udostępniają pokoje relaksacyjne czy wewnętrzne ogrody.  Istnieje też wiele możliwości wykorzystania ładnej pogody do poprawienia relacji w firmie. Spotkania poza miejscem pracy, nawet te formalne, sprzyjają poprawienia się stosunków interpersonalnych w zespole pracowniczym. Podobnie jest w przypadku wyjść oraz wyjazdów integracyjnych, które mają charakter nieoficjalny. Managerowie firmy Holicon proponują swoim pracownikom takie rozwiązanie w ramach systemu motywacyjnego. – Doceniamy istotny wpływ naszych pracowników na dobre  wyniki firmy. Mając świadomość, że wakacje to trudny okres dla specjalistów pracujących w biurze, staramy się organizować pracownikom spotkania integracyjne, dodatkowe możliwości doskonalenia czy też ciekawe konkursy wewnątrzfirmowe. Ponieważ sporą część naszych pracowników stanowią ludzie do 25 roku życia, największym powodzeniem cieszą się integracyjne imprezy plenerowe. Takie jak np. ubiegłoroczna majówka, podczas której pracownicy mogli w niezobowiązującej atmosferze wziąć udział w ciekawych grach, porozmawiać. Co roku staramy się organizować coś nowego: były już rozgrywki piłkarskie, kino letnie, a także ciekawe wyjścia – „niespodzianki” dla najlepszych konsultantów. Od dłuższego czasu działa u nas także strefa relaksu, czyli  chillout room, w którym znalazły się wygodne kanapy, prasa i konsole do gry. Ponadto na bieżąco organizujemy inicjatywy bezpośrednio związane z wakacyjnym wypoczynkiem, np. wakacyjny konkurs fotograficzny  – opowiada Joanna Borowicz, Dyrektor Departamentu Zasobów Ludzkich i Komunikacji w Holicon. Lato bez urlopu dla nikogo nie brzmi optymistycznie. Jednak, jak się okazuje, istnieje wiele możliwości, które mogą polepszyć, jakość pracy i wydajność osób zatrudnionych. Odpowiednie zastosowanie prostych zasad może sprawić, że codzienna biurowa rzeczywistość okaże się dużo bardziej przyjazna, niż się wydaje. Tym bardzie, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się inwestować w poprawę warunków pracy zatrudnianych przez siebie osób, obserwując wzrost ich efektywności i zaangażowania.

 

 

źródło: Linkleaders

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0