Sejm zajmie się uelastycznieniem czasu pracy

file0001899596689W najbliższą środę (6 marca) Sejm zajmie się projektami ustaw, których celem jest uelastycznienie kodeksowej regulacji dotyczącej czasu pracy. Pierwszemu czytaniu zostaną poddane dwa projekty – rządowy i poselski. Pracodawcy RP z dużą satysfakcją przyjmują fakt rozpoczęcia prac parlamentarnych nad nowelizacjami przepisów o czasie pracy, gdyż realizują one zgłaszane przez nas postulaty.

 
Rozwiązania zaproponowane w obydwu projektach mają ułatwić elastyczne gospodarowanie czasem pracy, co obniży koszty pracy i zwiększy konkurencyjność firm. Przede wszystkim jednak umożliwi to utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy oraz tworzenie nowych. Obserwujemy sytuację gospodarczą oraz trudności na rynku pracy i w związku z tym uważamy, że przepisy te powinny jak najszybciej wejść w życie – mówią eksperci Pracodawców RP.

 
Projekt rządowy reguluje jedynie dwa instrumenty prawne: 12-miesięczny okres rozliczeniowy oraz ruchomy czas pracy. – To właśnie te dwa rozwiązania sprawdziły się w okresie poprzedniego spowolnienia, kiedy obowiązywała tzw. ustawa antykryzysowa. Dlatego powinny one zostać wprowadzone na stałe do Kodeksu pracy – uważają eksperci. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że projekt zawiera przepis, który w znacznym stopniu może utrudnić stosowanie 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych. Chodzi tu mianowicie o obowiązek tworzenia harmonogramów czasu pracy na okres minimum dwóch miesięcy. W ocenie Pracodawców RP będzie to dla firm dodatkowy, uciążliwy obowiązek, o charakterze czysto biurokratycznym.

 
Drugi projekt – grupy posłów Platformy Obywatelskiej – to obszerna nowelizacja tych przepisów działu VI k.p., które od dawna sprawiały trudności pracodawcom. Nowa regulacja obejmuje rozwiązania dotyczące m.in. 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych, doby pracowniczej, niższych stawek za nadgodziny, oddawania dni wolnych w kolejnym okresie rozliczeniowym, wydłużenia niepłatnej przerwy w pracy oraz modyfikacji trybu wprowadzania przerywanego czasu pracy. Ponadto, jak wskazują wnioskodawcy projektu, jego celem jest stworzenie katalogu instrumentów, które będą stymulowały powstawanie nowych miejsc pracy. Pracodawcy RP popierają takie działania i uznają je za jak najbardziej zasadne. – Stworzenie optymalnych warunków funkcjonowania przedsiębiorstw, również w obszarze prawa pracy, to gwarancja wzrostu gospodarczego – przypominają eksperci.

 
Pracodawcy RP zwracają uwagę na to, że prace nad projektem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej trwały ponad rok. Poszczególne rozwiązania poddano dyskusji w ramach prac Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. – Mamy nadzieję, że ten czas nie był czasem zmarnowanym i ostateczny kształt przepisów – czy to tych zawartych w projekcie rządowym, czy poselskim – będzie spełniał oczekiwania partnerów społecznych – mówią eksperci.

 

Źródło: Pracodawcy RP

1 komentarz
  1. Reply
    komandos 12 marca 2013 at 14:47

    u nas w neptis nie ma problemu z elastycznym grafikiem, tak naprawdę to sprawa indywidualna jak się umówisz z szefem,co prawda pracy jest sporo, ale to efekt ciągłego rozwoju

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0