10 cech idealnego stażysty cz. 2

Sezon na targi pracy rozpoczęty. Powoli rozpoczyna się również polowanie na atrakcyjne staże i praktyki, które realizowane będą podczas wakacji. Dla absolwentów staże to często nie tylko szansa na zdobycie doświadczenia, ale również przepustka do etatu. Jakie cechy powinien posiadać idealny stażysta?


6.    Kreatywność

Kreatywność to moja najmocniejsza strona – to bardzo często słyszana przez rekruterów fraza. Zwłaszcza z ust osób młodych. I jest to rzeczywiście duża siła stażystów, którzy nie skażeni korporacyjnymi regułami, z zaangażowaniem i bez wypalenia podchodzą do projektów. Kreatywność to jednak nie tylko wymyślanie nowych pomysłów. To również umiejętność stworzenia takiego rozwiązania, które w danej sytuacji będzie mogło zostać z powodzeniem zastosowane. Kreatywność stażysty może wyrażać się nie tylko bezpośrednio w zlecanych mu zadaniach czy obowiązkach, ale również w codziennym biurowym życiu. Często dopiero nowa, nieskażona korporacją osoba może zauważyć tak banalną rzecz jak kiepskie ustawienie dystrybutora z wodą. Reszta nie zwraca na to uwagi – przecież stoi w tym samym miejscu od lat!


7.    Pokora

Skończyłem trzy kierunki studiów, znam dwa języki obce i byłem na stypendium w USA – oczywiście – to wszystko jest ważne. Daje wiedzę i rozwija. Jeśli jednak nie masz zawodowego doświadczenia, to wiele elementów pracy pozostaje dla ciebie tajemnicą. Czy wiesz jak obsłużyć tak banalną rzecz jak faks? Jak napisać maila do klienta by go nie urazić? Jak negocjować w rzeczywistych warunkach, a nie w trakcie symulacji? Brak pokory i nadmierna pewność siebie to cechy, które najczęściej gubią stażystów w walce o etat. Po pierwsze dlatego, że nikt nie lubi osób przemądrzałych, po drugie dlatego, że mimo kilku kierunków studiów braki w praktycznych obszarach wiedzy zawsze się pojawią i łatwiej wybaczyć je osobie pokornej niż zadufanej w sobie, trzecim powodem jest zaś tendencja osób mało pokornych do tego, by zwracać uwagę bez przywiązywania uwagi do hierarchii. Obecnie osoby które zaczynają staże to pokolenie Y – nieco roszczeniowe i pewne siebie w amerykańskim stylu. Ich przełożonymi są przedstawiciele pokolenia X – osób lojalnych firmie, rozumiejących, że na awans trzeba zapracować, które często przedkładają prace nad życie osobiste (a przynajmniej traktują je równoważnie). Brak pokory odbierany jest zatem często jako postawa roszczeniowa. – dookreśla Michał Filipkiewicz z Praca.pl


8.    Praca w zespole

Współpraca z innymi osobami to kluczowa umiejętność. Nikt nie jest samotną wyspą. Tym czy potrafimy dogadać się z innymi wykazać można się w czasie stażu najpełniej – rzadko kiedy stażysta ma do wykonywania zupełnie samodzielne zadanie. Jak pokazać, że potrafimy? Uważnie słuchając poleceń, biorąc odpowiedzialność za swoje działania, pilnując terminów i oferując nienachalnie swoją pomoc. Przed rozpoczęciem stażu warto przypomnieć sobie zasady dobrej, pozytywnej komunikacji.


9.  Umiejętność aktywnego słuchania

Czy słuchać trzeba się uczyć? Niestety tak – wybiorcze słuchanie, brak koncentracji, przerywanie, zbyt szybka ocena otrzymywanych informacji – to najczęstsze problemy młodych pracowników. Osoba zlecająca zadanie próbuje wyjaśnić to, jak je wykonać, a tymczasem stażysta zbyt pochopnie uznaje, że wie o co chodzi i spędza kolejne dwa dni wykonując zadanie źle. Gdzie leży problem? Właśnie w braku słuchania ze zrozumieniem i popełniania podstawowych błędów w komunikacji. Warto dodać, ze lubimy ludzi, którzy nas słuchają. Zatem osoba, która potrafi skupić się na tym co mamy jej do przekazania, będzie cieszyła się większą sympatią. To zaś – bądźmy szczerzy – przekłada się na lepszą ocenę pracy. Pracodawcy który polubił stażystę będzie trudniej się z nim rozstać. W przypadku pojawiania się wolnego miejsca pracy prędzej też przypomni on sobie o tym sympatycznym praktykancie. – mówi Michał Filipkiewicz.


10.  Umiejętność przekucia teorii na praktykę

„Głowa napakowana teorią, ale jak przyjdzie do praktyki to pojawiają się problemy” – to również częste skargi osób, które na co dzień współpracują ze studentami i osobami świeżo po studiach. Brak umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce to standard dla wielu studentów i absolwentów. Jak sobie z tym radzić? Najlepiej już w trakcie studiów zastanawiać się, jak można wykorzystać zdobywaną wiedzę, dopytywać o to profesorów i brać udział w jak największej ilości projektów i ćwiczeń. W trakcie stażu zaś, zanim zaczniemy wykonywać zadanie z akademickim zadęciem, lepiej dopytać czy o to na pewno chodzi osobie, która zleciła nam zadanie.


Najważniejszy jest potencjał

Osoby, które decydują się na staż powinny pamiętać, że podczas ich pobytu w firmie oceniana jest nie tyle ich aktualna gotowość do bycia specjalistą czy ekspertem, ale potencjał rozwojowy, który pozwoli na to, by w przyszłości były stażysta stał się cenionym członkiem zespołu. Dlatego cechy jakie zademonstrują często są ważniejsze niż konkretne umiejętności – łatwiej bowiem nauczyć pracownika jak ma coś zrobić niż sprawić, że stanie się bardziej pomysłowy czy zacznie przejawiać inicjatywę. – podkreśla Krzysztof Kirejczyk.

To, co może pomóc stażyście w trakcie stażu zorientować się w tym, jak jest postrzegany to samodzielne poszukiwanie informacji zwrotnych i dopytywanie się swojego opiekuna o postępy. Nie czekając zatem na koniec stażu pytamy o to jakie są w jego opinie nasze mocne i słabe strony, nad czym powinniśmy pracować, jakie cechy są ważne z punktu widzenia organizacji. Warto też obserwować swoich współpracowników – jak się zachowują, o czym rozmawiają.


Źródło: Praca.pl

Część pierwszą można przeczytać tutaj.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled