Wciąż mało o coworkingu

Napisała do mnie pewna dziennikarka w odpowiedzi na list o zaletach flexipracy, wskazując, że czasem lubi pracować w firmie: Pani Olu, myślę też sobie, że taka praca w miejscu pracy, skupiająca grupę ludzi, wcale nie jest zła. Przede wszystkim to dyscyplinuje, dopinguje, nie tylko stresuje. Mnie właśnie często brakuje czegoś takiego – jak wspólnego działania, obecności innych, praca w domu ma bowiem ten minus, że jest samotnicza. I myślę sobie, że wszelkie innowacje, mody mają oczywiście sens. Ale też nie dajmy się zwariować. Przeważnie tęsknimy za czymś, czego nie mamy. Odpisałam: A słyszała Pani o coworkingu? Dzięki niemu będzie pani miała ciastko i zje ciastko. Problem miejsca pracy w skupisku kreatywnych ludzi rozwiązany.  Kłopot w tym, że wielu moich znajomych usłyszało o tej formie pracy tylko dlatego, że ciągle i do znudzenia trąbię o flexipracy. Ogólnie na hasło coworking wciąż reaguje za mało ludzi. Z tego samego powodu odrzuca flexipracę. Jakieś dwa tygodnie temu uczestniczyłam w konferencji dotyczącej flexicurity. Na twarzach zebranych widać było różne uczucia, ale iskra boża pojawiła się dopiero podczas prezentacji Park Idea – poznańskiego biura coworkingowego. O ile po wcześniejszych prelekcjach pytań szczególnych nie było, to Ewa z Park Idea naruszyła spokój uczestników.

Burza pytań dotyczyła kwestii zasadniczej, a ich natura pozwoliła mi odkryć rzecz dla mnie osobiście niesłychaną – ludzie nie mają pojęcia co to jest coworking, i że w ogóle istnieje! Dlaczego coworkingów jest tak mało – pytali zebrani. Dlaczego tak mało o nich wiadomo?, Ile kosztuje miejsce?… Jesli o miejscach kreatywnej współpracy nie wiedzą nawet liderzy flexipracy – dziennikarze piszący na zlecenie, to jak mamy tę flexipracę promować? Przecież jednym z największych zarzutów dotyczących pracy flexi jest spodziewana “samotniczość”.

Świetną robotę w zakresie robienia zadymy wokół tematu robi warszawskie Biurco, usytuowane w przepięknych okolicznościach loftowych w pobliżu ulicy Chłodnej na Woli oraz Park Idea z Poznania. Materiałów w mediach jest coraz więcej, więc jest szansa, że sytuacja niewiedzy i nieświadomości będzie się powoli zmieniać na lepsze.

TVP 1 Aktywni rodzice

TVP2 Pytanie na śniadanie

PR Trójka Reportaż

Coworkingów jest coraz więcej i biorą na siebie nowe zadania. Oprócz tego, co najprzyjemniejsze, czyli pracy we wspólnym, fajnym miejscu, pełnym inspiracji i kreatywności mamy już wspieranie przedsiębiorczości i kreatywności i pomoc w startupach.

Ostatnio moją uwagę przyciągnęło najnowsze, poznańskie biuro Eureka Hub. Piszą o sobie:

… to nie tylko miejsce spotkań i wspólnej pracy, ale przede wszystkim przestrzeń łącząca ludzi kreatywnych. Każda osoba z ciekawym pomysłem może liczyć na naszą pomoc w jego zrealizowaniu, włączając w to bezpłatne udostępnienie przestrzeni Hub-a (1 sala konferencyjna na 10 osób, 1 sala konferencyjna na 50 os.)  i jego wyposażenia (2 rzutniki, nagłośnienie 7.1, mikrofon,  TV 3d, flip chart) oraz pomoc w wypromowaniu wydarzenia czy własnego biznesu.

HUB to także miejsce coworkingowe zlokalizowane w bardzo atrakcyjnym punkcie Poznania – City Parku. Możesz tu wpaść z laptopem popracować, zaczerpnąć nowych inspiracji lub znaleźć chętnych do prowadzenia wspólnych projektów.

Kogo możecie poznać w biurze coworkingowym?

Oprócz zaplecza w postaci sprzętu i miejsca, naszą największą wartością są ludzie, którzy do nas przychodzą: na stałe korzystają z naszej przestrzeni coworkingowej designerzy, specjaliści z branży IT, reklamy, czy marketingu. I właśnie dlatego chcemy zaprosić do nas samorządy i organizacje studenckie oraz koła naukowe,  ponieważ zależy nam na tworzeniu sieci powiązań różnorodnych dziedzin, wymianie wspólnych pomysłów i tworzeniu kreatywnej przestrzeni do pracy, nauki czy zabawy.

Chcecie zrobić jakiś szum, macie pomysł na projekt?

Jesteśmy otwarci na nowe wizje i przepływ idei, dlatego chętnie organizujemy dla naszych bywalców warsztaty, konferencje czy wystawy z tematów, które ich interesują.  Może Wy również chcecie spotykać się w Hubie lub przeprowadzić z nami wspólne kreatywne projekty? Najciekawsze inicjatywy mają możliwość zaistnieć u nas bezpłatnie.

A jakie inicjatywy mogą mieć miejsce?

W Hubie odbyły się m.in. już takie eventy jak:

* IxDA Poznań: „Jak zwiększać konwersję w serwisach internetowych?”, na którym wystąpili prelegenci reprezentujący firmy MaxROY.com, Yeego.com, Cogision.com, Netarch.com, Uczestnicy.pl.
* Spotkanie eksperckie „Pokolenie Y wyzwaniem dla e-rekrutacji”, w którym wzięli udział właściciele firm oraz dyrektorzy, managerowie i specjaliści z branży HR.
* Spotkanie z Akademickim Kołem Aplikacji Internetowych organizowane przez GTUG (Google Technology User Groups), web konferencja z  Ade Oshineye.

W Eureka Hub nie brakuje także spotkań po pracy i/lub zajęciach na uczelni, kiedy możemy wymienić się wizytówkami lub spędzić atrakcyjnie czas w gronie interesujących ludzi.  W najbliższym czasie planujemy eventy gier planszowych wraz z Klubem Fantastyki Druga Era oraz Cash Flow połączone z wystąpieniami prelegentów z dziedziny finansów czy inwestowania z Klubem Financial Future, a także eventy związane z tematyką design i meblarską wystawę powarsztatową Nowa Forma Swarzędz.

Nie pracuję w coworkingu tylko dlatego, że w mojej okolicy nie ma żadnego, a w obliczu totalnego zakorkowania mojego miasta, jestem zmuszona poruszać się po oswojonym kwadracie, który umożliwi mi szybką relokację. Gdyby jednak zdarzył się jakiś cwany mądrala, który otworzyłby biuro coworkingowe w mojej okolicy – byłabym pierwsza, która grzałaby tam swoje krzesło. Oczywiście nie codziennie i nie zawsze to samo krzesło, bo we flexipracy najbardziej lubię zmianę, dzięki której nigdy się nie nudzę. Brakuje mi jednak inspiracji i ludzi, więc gdyby ktoś miał jakiś ciekawy lokal w okolicy Ursusa, to proszę o pilny kontakt…

Tagi:

2 komentarze
 1. Reply
  Olka 7 października 2011 at 16:00

  Mhm w Warszawie jest kilka biur coworkingowych: Biurco, Gold Place, ale kwestia dojazdu to oczywiście inna kwestia. Jednak praca freelancera jest na tyle dobra, że zawsze można zacząć pracę albo o 6 rano albo od 10 (wtedy z reguły korki są mniejsze)
  Pozdrawiam też z zakorkowanego i rozkopanego Poznania:)

 2. Reply
  CONT pracy 28 listopada 2011 at 16:19

  Witam 🙂 pomóżcie kochani … może powstać studencki projekt wystarczy ze wejdziecie na http://www.centrumaktywnych.pl/konkurs a tam „zobacz zgloszenia innychi” i oddacie glos na coworking z goryyy bardzo dziekuje :))))))

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
 • Total (0)
Compare
0