Będzie trudniej zwolnić pracownika korporacji

Jeżeli zarząd międzynarodowej korporacji zechce poważnie zmienić strukturę zatrudnienia w firmie, będzie musiał tę decyzję skonsultować z europejską radą zakładową.Takiej konsultacji będzie wymagała np. decyzja w sprawie zwolnień grupowych – wynika z projektu nowelizacji ustawy o europejskich radach zakładowych, który 26 lipca 2011 r. przyjęła Rada Ministrów. Propozycję zmian przedłożyła Minister Pracy i Polityki Społecznej. Projekt przygotowano ze względu na konieczność dostosowania polskich przepisów do dyrektywy Parlamentu Europejskiego.

Europejska rada zakładowa będzie angażowała się w sprawy ponadnarodowe. W jej składzie ma być odpowiednia reprezentacja pracowników. Według nowych przepisów zarządzający przedsiębiorstwem o zasięgu wspólnotowym będzie musiał poinformować i skonsultować z radą najważniejsze decyzje kadrowe – mówi Izabela Szramowska z LexisNexis.

Europejskie rady zakładowe są pewnego rodzaju forum konsultacyjno-informacyjnym w przedsiębiorstwach prowadzących działalność na terenie Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest wzmacnianie relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą.


Źródło: LexisNexis

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0